Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Son dakika flaş gelişme: Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım ortak yayının tarihi ve saati belli oldu

    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım ortak yayını konusunda bir görüşme daha yaptı.

    AK Partili Mahir Ünal yaptığı açıklamada şunları söyledi:

    "Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Binali Yıldırım ve Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Ekrem İmamoğlu 16 Haziran 2019 Pazar 21.00 canlı yayında bir araya gelecektir. Canlı yayın herhangi bir kanalda değil tüm kanallarda yayınlanacak şekilde ortak yayınla gerçekleştirilecektir. Yayının Moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya gerçekleştirecektir"

    CHP'li Engin Altay ise şunları söyledi:

    "Moderatör Sayın İsmail Küçükkaya her bir adaya eşit sürede aynı soruların sormak suretiyle bu yayını gerçekleştirecek. Eşit süre ve soru ilkesi çerçevesinde bir program gerçekleşecek. Canlı yayın İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Canlı yayının teknik hizmetlerini AK Parti ve CHP tarafından görevlendirilmiş orak bir teknik ekip yürütecek. Hiçbir televizyon kanalına ait olmayan özel bir servis sağlayıcı ekip tarafından canlı yayın süresi boyunca uyduya bu servis edilecek. Türkiye’deki bütün yayın kuruluşları bu yayınları alıp istemeleri halinde servis edeceklerdir. Mahir bey ile iki gündür yürüttüğümüz görüşmeler sonrasında 6 maddelik mutabakat metni ortaya çıktı"

    REKLAM

    İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

    CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, açıklamanın ardından Twitter'dan bir mesaj yayımladı. İmamoğlu, "16 Haziran Pazar günü saat 21.00’de @KucukkayaIsmail moderatörlüğünde sizinle İstanbul’u tüm yönleriyle konuşmaktan büyük keyif alacağım. Başarılar dilerim @BY" dedi.

    BİNALİ YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

    AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım rakibi CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile çıkacaklmarı canlı yayınla ilgili olarak şu görüşlere yer verdi:

    "KÜÇÜKKAYA UMUYORUM Kİ AYNI BAŞARISINI SÜRDÜRECEK"

    Projeleri, vaatleri duyma fırsatı olacak. Umut ederim faydalı, verimli yayın olur. Arkadaşımıza da başarılar dilerim. Moderatör detayları çalışıp bize bilgi verecek. İsmail Küçükkaya başarılı program yapan bir arkadaşımız. Ümit ederim yayında da aynı başarısını sürdürecektir. Başından beri bu konuda ben açık ve net olarak kim olursa olsun dedim. Uğur Dündar teklifini ben yapmıştım. Henüz bilemediğimiz bir nedenle vaz geçti.

    Yıldırım, milli futbolculara İzlanda'da yapılan muameleyle ilgili olarak da şunları kaydetti:

    "BU YAPILANLAR MİLLİLERİMİZİ DAHA DA MOTİVE EDECEK"

    Bizim gençlerimizin moralini bozmak için modası geçmiş yöntemler uyguluyorlar. Havaalanında girişlerde bekletip moralini bozabilir miyiz diyebir yöntemi uyguladıkları anlaşılıyor. Onların yaptığı bu hareket bizim çocuklarımızı, millilerimizi, daha da motive edecek, hırslandıracak. Konya'da elde ettikleri başarıyı, burada da sağlayacaklarına inanıyorum. Şenol Güneş hoca ve futbolcularımıza başarılar dilerim.b Keşke vaktim olsa oraya gidebilsem, bir yolunu bulsam gitmek isterim.

    "İL VE İLÇE TEŞKİLATLARIMIZ KOORDİNELİ ÇALIŞIYORLAR"

    Seçim çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi veren Yıldırım, günlük programlarıyla ilgili şöyle konuştu:

    Hem teşekkür ziyareti hem de yarım kalan işimiz var onu tamamlamak için hemşehrilerimizle biraraya gelip, desteğini isteyeceğiz. Bu programları yaparken il ve ilçe teşkilatımız karşılıklı görüşüyorlar, en verimli, en faydalı program neyse onu belirliyorlar. Biz sadece takip ediyoruz.

    DİDEM ARSLAN YILMAZ'DAN MESAJ

    Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'a ortak çağrısını ilk yapan Habertürk TV Program Yapımcısı Didem Arslan Yılmaz, yayınla ilgili bir açıklama yaptı.

    Yılmaz, "Mesleğimin gereği 17 yıl sonra iki adayı Sayın Binali Yıldırım ve Sayın Ekrem İmamoğlu'nu Haberturk TV'de 'Türkiye'nin Nabzı'na davet edip, canlı yayında birlikte özgürce tartışmaları yönünde bir çağrım olmuştu. Böyle bir yayını başka bir kanal ve tanımadığım bir rejide yapmak istemezdim. Bu yayını değerli meslektaşım İsmail Küçükkaya'nın en iyi şekilde yöneteceğine inanıyorum, kendisine başarılar diliyorum. Başından beri söylüyorum, önemli olan demokrasimize büyük katkısı olacak bu yayının yapılacak olması" dedi.

    İSMAİL KÜÇÜKKAYA KİMDİR?

    İsmail Küçükkaya, 20 Ocak 1972'de Yunus ve Halise Küçükkaya'nın oğlu olarak Kütahya'nın Simav ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Simav'da tamamladı, ardından 1993'te Gazi Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdi. Fox TV'de hafta içi her sabah İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programını sunuyor.

    23 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri'nde, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim sonuçlarına ilişkin olarak Küçükkaya'ya gönderdiği "Adam kazandı" mesajıyla tartışma yaşanmıştı. Muharrem İnce, mesajla ilgili "Orada bir hatam oldu, onu kabul edeyim. Ben İsmail Küçükkaya’ya arkadaşça mesaj attım. Onun haber yapacağını tahmin etmedim" demişti. Küçükkaya ise "İnce’ye yazdım, 'Neredesiniz? Ne diyeceksiniz?' Yanıtı şu oldu; 'Adam kazandı.' Elbette bunun haber değeri var… Erdoğan ve Bahçeli konuşmuş. Herkes İnce’nin ne diyeceğini merak ediyor. Bu haberdir. Seçimin sonucunu 00.37’de kabul etmiş. Haber değil mi?" ifadelerini kullanmıştı.

    YAYINLARI

    Cumhuriyetimize Dair (2008)

    Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (2012 İlber Ortaylı ile birlikte)

    Korkma (2016)

    ÖDÜLLERİ

    Altın Kelebek Ödülü - En İyi Erkek Haber Sunucusu (2017 aday gösterildi)

    Türkiye Altın Marka Ödülü - Yılın Televizyon Sunucusu (2017 kazandı)

    MGD Ödülü - En İyi Sabah Haber Kuşağı (2018 kazandı)

    İSMAİL KÜÇÜKKAYA: BU AYNI ZAMANDA BENİM DE SINAVIM

    Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun çıkacakları canlı yayının moderatörlüğünü yapacak olan gazeteci İsmail Küçükkaya, "Bu aynı zamanda benim sınavım" diye konuştu.

    Program için ilk moderatörlük teklif edilen Uğur Dündar için "Uğur Dündar varken bi onun öğrencileriyiz" ifadesini kullanan Küçükkaya, kendisine teklif yapılmasıyla ilgili yaşanan süreci şöyle anlattı:Daha sonra 'senin ismin iki tarafta konuşuluyor' dediler. Ben de dedim ki 'bir iki şartım olur, olursa kabul ederim' dedim. 'Herhangi adaydan birisi benim adımı tek başına söylerse kabul etmem' dedim. 'Siz anlaşırsanız iki aday ve iki partinin yöneticileri ve liderleri onay verirse' dedim. Baktım ki ortak açıklama yapmışlar, benim tek şartım buydu. Dün Uğur Dündar'dan sonra beni yokladılar. Hatta TRT'den de yokladılar beni. Bana dediler ki, 'TRT'ye çıkmayı kabul eder misin?'. İmamoğlu TRT'yi tercih etmiyordu. İmamoğlu 'Bakın bizi hiç bugüne kadar TRT'ye davet etmediler'. Bağımsız bir yerde yapalım bunu dediler. İki parti ortak hazırlık yapacaklar.

    "MERAK EDİLEN BÜTÜN SORULARI SORMAK İSTİYORUM"

    Engin Altay'la Mahir Ünal, yani CHP ve AK Parti temsilcileri 'üçlü bir toplantı yapabilir miyiz' dediler. Bunun çok uygun olmadığını düşündük. Soruları ben hazırlayacağım dedim. Ne bekliyorsunuz, şartınız, şurtunuz var mı diye. Kendilerine eşit süre vereceğim. Önceden planlanmış soruları, ki bunlar kimsenin bilmediği sorular olacak. Mesela Binali Yıldırım 'yalnızca İstanbul konuşulacak' derse o zaman İmamoğlu'na döner 'Sizin var mı itirazınız' diyeceğim. Aklımdaki bütün soruları soracağım. Orada bir tartışma, tansiyonu yüksek bir olaya izin vermem. Kendimde sınavda olacağım için, kamunun merak ettiği bütün soruları sormak istiyorum. Aklımda tek bu var. O yayın bittikten sonra hiç kimse 'İsmail bu soruyu sormadı' demelerini istemiyorum. Çok hazırım. Her iki adayı da biliyorum. Ben Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu ile 5 yayın yapmışım. İkisini de çok iyi tanıyorum. Ben her türlü soruyu sorarım fakat kendime göre bir üslupla sorarım.

    "HER İKİ ADAYA DA EŞİT SÜRE VERECEĞİM"

    Sınavda olduğumu biliyorum. Kafamdaki süre 45'er dakikalık. 10'ar dakikalık molalar halinde. Fakat bunu her iki adaya da soracağım. Mesela bir soru sordum, o soruyu yanıtlaması için bir süre vereceğim. Süre konusuna çok dikkat ediyorum. Her iki adaya da eşit süre vereceğim. Çok arayan soranlar var. Parti genel başkanlarından tutun da o kadar çok ki. Çalışacağız, çabalayacağız. Bu aslında Türkiye'de ifade özgürlüğün, bağımsız medyanın, iki siyasi rakibin uzlaşmalarıdır.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ