Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Firari sanığı, jandarma saklandığı evde yakaladı - Güncel Haberler | Son dakika haberleri
    1

    Denizli'de müteahhit Mehmet Yamer'in (40) 2018'de silahlı saldırıda öldürülmesiyle ilgili davada azmettirici olarak yargılanan Halil Karabağ (68), saklandığı evde Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) tarafından yakalandı.

    2

    FİRMASININ ÖNÜNDE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

    Kentte müteahhitlik yapan Mehmet Yamer, 9 Kasım 2018'de, sahibi olduğu inşaat firmasının önünde silahlı saldırıya uğradı. Yamer, olay yerinde yaşamını yitirdi. Yamer'in yanındaki sekreteri Rezzan Akbulut ise saldırıdan yaralı kurtuldu. Olayla ilgili başlatılan geniş çaplı soruşturma kapsamında polis, saldırının azmettiricisi olduğu iddiasıyla Yamer'in Kuşadası'ndaki otelini sattığı Halil Karabağ ve oğlu Kutluğhan Karabağ (30) ile tetikçi olduğu ileri sürülen, Çivril ilçesinden beden eğitimi öğretmeni Gökhan Dülger'i (30) ayrıca, cinayete yardım ettiği iddiasıyla Mert Danacı (23) ile Kemal Atik'i (32) gözaltına aldı.

    3

    KARAR SONRASI CEZAEVİNDEN TAHLİYE EDİLDİ

    Adliyeye sevk edilen şüpheliler çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, haklarında 'tasarlayarak öldürme' suçundan dava açıldı. Denizli 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 6 Nisan 2021'de yapılan karar duruşmasında sanıklardan Kutluğhan Karabağ, Gökhan Dülger, Mert Danacı ve Kemal Atik, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, Halil Karabağ ise beraat etti. Karar sonrası tutuklu Halil Karabağ, cezaevinden tahliye edildi.

    4

    SAVCI, İSTİNAF BAŞVURULARININ REDDİNİ İSTEDİ

    Dosya, daha sonra istinaf mahkemesine taşındı. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nde, 10 Kasım 2021'de görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Kutluğhan Karabağ, Gökhan Dülger, Mert Danacı ve Kemal Atik, cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

    Avukatlar ile öldürülen Mehmet Yamer'in yakınları, salonda hazır bulundu. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, sanıkların 'öldürme' suçundan mahkumiyetlerine dair kurulan hükümlere yönelik istinaf başvurularının reddedilmesini ve beraat eden Halil Karabağ'ın 'tasarlayarak öldürme' suçundan ömür boyu hapis ile yargılanmasını talep etti. Son sözleri sorulan tutuklu sanıklar ise beraatlerini istedi.

    5

    BERAAT EDEN SANIK İÇİN YAKALAMA KARARI

    Mahkeme heyeti, tarafların dinlenmesinin ardından Denizli 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada beraat eden Halil Karabağ'a önce ağırlaştırılmış ömür boyu, sonra indirim uygulayıp, ömür boyu hapis cezası verdi. Karabağ hakkında yakalama kararı çıkarılırken, diğer 4 tutuklu sanığın beraat talepleri reddedildi. Olayın azmettiricisi olduğu ileri sürülen Kutluğhan Karabağ ise yine ömür boyu hapse çarptırıldı. Karar sonrası Halil Karabağ için de yakalama kararı çıkarıldı.

    6

    KARAR SONRASI FİRARDI, JASAT YAKALADI

    Bölge Adliye Mahkemesi'nin kararının ardından Halil Karabağ firar olarak aranmaya başladı. İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı JASAT ekipleri, Karabağ'ın Merkezefendi ilçesindeki bir evde saklandığı bilgisi üzerine teknik ve fiziki takip yürüttü. Yaklaşık 2 aylık çalışmanın ardından JASAT ve Merkezefendi İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, eve operasyon düzenleyerek firari sanığı yakaladı. Geniş güvenlik önlemi altında adliyeye sevk edilen Karabağ, cezaevine teslim edildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ