Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Günde 1 bardak içince ne kolesterol kalıyor ne de ağrı! Diyet listelerinin bir numaralı mucizesiyle fazla kilolara son!
    6

    Kolestrolü dengeler

    Kolestrolü dengeler ve kalp ve damar hastalıklarını önler. İçeriğinde bulunan folik asit, bitkisel omega-3 ve magnezyum sayesinde kalp krizi riskini azaltır.

    7

    Tiroidlere iyi gelir

    Düşük ya da yüksek tiroid probleminiz varsa, ceviz suyu size iyi gelir, tiroid değerlerini düzenler.

    8

    Yorgunluğa iyi gelir

    Kronik olarak yorgunluktan muzdaripseniz her sabah bir bardak ceviz suyu içmek yorgunluğunuzu alacaktır. Aynı zamanda gerginliğinizi de alır.

    9

    Adet döneminde yardımcıdır

    Adet düzensizliklerine ve sancılarına iyi gelir.

    10

    Enerji verir

    Kan şekerini dengeler ve kan akışını hızlandırır, bu sayede gün içerisinde enerjik olmazınızı sağlar. Kan şekerini de dengeleyen ceviz suyu, kan akışını hızlandırmaktadır. Böylece düzenli şekilde ceviz suyu tüketen kişiler kendisini daha dinç ve daha enerjik hissetmektedir.

    11

    Hafızayı güçlendirir

    İçeriğinde bulunan vitmaniler sayesinde beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Böylelikle alzheimer gibi rahatsızlıkların önüne geçebilir.

    12

    Bebekler için faydalı

    Emziren ya da hamile kadınların tüketilmesi önerilir. Hamilelik döneminde fazla kilo alımını önler.

    13

    Sindirim sistemini düzenler

    Sindirim sistemini düzenler, gaz ve şişkinlik problemlerinin giderilmesini sağlar. Aynı zamanda kabızlığa da iyi gelir.

    14

    Uyku problemini çözer

    Yatmadan önce içildiğinde sakinleştirici özelliği sayesinde daha rahat bir uyku geçirmenizi sağlar.

    15

    Güçlü saçlar güçlü tırnaklar

    Saç ve tırnaklarınıza gereken besinleri sağlar ve daha güçlü, parlak görünüm kazanırlar.

    16

    Cilde iyi gelir

    Cildinizin sıkılaşmasını ve daha parlak, sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Sivilce ve akne gibi cilt problemleriyle de savaşır.

    Tırnakları ve saçları güçlendirir. Böylelikle cilt yumuşamakta, sıkılaşıp daha parlak bir görüntüye kavuşmaktadır. Pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde kullanılan ceviz suyu tırnakları ve saçları da güçlendir.

    17

    EMZİREN ANNELER CEVİZ SUYU TÜKETMELİ!

    Özellikle kadınların hamilelik sürecinde en çok yakındığı fazla kilo alımını da engellediği ve büyük oranda katkı sağladığı biliniyor. Emziren annelerin de yine ceviz suyu tüketmesi durumunda, ceviz suyunda bulunan vitaminlerin süt yoluyla bebeğe geçtiği biliniyor. Böylelikle bebekler gerekli pek çok vitamini doğal şekilde anneden almış oluyorlar.

    18

    CEVİZ SUYUNUN ZARARLARI VAR MIDIR?

    Ceviz alerji oluşturabilen bir besin olduğundan bazı bünyelerde ciltte kızarıklık, kaşıntı, lekelenme, şişkinlik gibi yan etkiler gösterebilir.

    Yüksek miktarda lif içerdiğinden fazla tüketmek ishale yol açabilir.

    Bazı bünyelerde baş ağrısı yapabilir.

    Hormonlara etki ettiğinden adet söktürücü ve adet geciktirici etkiler gösterebilir.

    Mide sorunu yaşayan, midesi hassas olan kişilerin midesine dokunabilir, ağrı ve yanma yapabilir.

    19

    CEVİZ SUYUNU KİMLER KULLANMAMALI?

    Herhangi bir kronik hastalığı,

    Kalp ve damar hastalığı,

    Böbrek hastalığı,

    Tiroit hastalığı olanların kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerekmektedir.

    Bu hastalıkların tedavisinde bazı beslenme kısıtlamaları uygulanıyor olabilir. Özellikle içeriğindeki yüksek mineraller küçük çocukların bünyesine ağır gelebilir.

    20

    CEVİZ SUYU NASIL YAPILIR?

    Akşam yatmadan önce bir bardak suya bir dış kabuğu soyulmuş tam cevizi koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda aç karnına için ve dilerseniz cevizleri yiyin.

    Hazırlanışı en kolay kürlerden biridir. Cevizin içindeki vitaminleri ve minerallerin suya geçmesini sağlayarak hazırlanır. 2-3 adet bütün ceviz içi, bir bardak suyun içine konur. Cevizler suyun içinde sabaha kadar bekletilir. Karışımın suyu sabah kahvaltıdan önce içilir ve içindeki cevizler de tüketilir.

    21

    CEVİZ SUYU NE KADAR SÜRE İÇİLMELİ?

    Ceviz suyu her gün en fazla 1 bardak olacak şekilde tüketilmeli, yan etkilerini görmemek adına 15 günde bir ara vererek tüketmek gerekir. Zayıflamak için tüketiliyorsa, istenilen kiloya düşene kadar her gün bir bardak ceviz suyu içilmeli.

    22

    CEVİZ SUYU NASIL TÜKETİLMELİDİR?

    Sabah uyandıktan sonra geceden bekletilen ceviz suyu kahvaltıdan önce içilmelidir. Cevizler de yendikten sonra kahvaltı yapmak için yarım saat beklenirse daha etkili olur. Diyetle birlikte düzenli olarak kullanıldığında haftada ortalama 1 kilo verilebilir. Ceviz belirtilen şekilde kullanıldığında diyeti oldukça kolaylaştırır. Fakat gün içinde 4-5 cevizden fazla yenmemelidir. Kalorisi oldukça fazladır, bu yüzden gereksiz kalori almaya neden olabilir. Hedeflenen kiloya ulaşana kadar her sabah ceviz suyu içmenin bir sakıncası yoktur.

    Haberi Hazırlayan: Hacer Tonay

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ