Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim Sorular hakkında konuşmayın sınavda moralinizi bozmayın, TEOG nedir, TEOG sınavı hakkında bilgiler

    TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının en önemli özelliklerinden biri tüm ders sınavlarının blok halinde değil, “parçalı” yapılması. Öğrenciler ilk dönem 6 dersten 6 sınava girecek. Sınavlar iki günde tamamlanacak. Her gün 3 sınav var. 20’şer çoktan seçmeli sorudan oluşan sınavlar 40 dakika sürecek. Her sınav bittiğinde öğrencilerin dinlenmek için 30 dakikası olacak. Bu sürenin sonunda ikinci ve üçüncü sınavlara girilecek. Bir sınavdan çıkıp mola verdikten sonra bir başka sınava girmek “dinlenme” açısından olumlu ama bu süreyi nasıl geçirdiğiniz önemli. Sınav aralarında arkadaşlarınızla sınav sorularını ve cevaplarınızı tartışmamalısınız. Çünkü bir soruya hatalı cevap verdiğinizi anlarsanız moralinizi bozarsınız. Bu durumda da bir sonraki sınava girdiğinizde kendinize güveniniz azalır ve yanlış yaptığınız soruları düşünmeye başlarsınız.

    SAKIN İZİN VERMEYİN

    Bu yüzden sınav molalarında arkadaşlarınızla soruları tartışmaktan kaçının. “Zordu”, “kolaydı”, “Şu sorunun doğru yanıtı buydu” gibi yorumlarda bulunmayın. Sizinle sorular hakkında konuşulmasına izin vermeyin. Geçen yıl sınava giren arkadaşlarınızın da en büyük uyarısı “sakın sınav aralarında soruları tartışmayın” oluyor.

    Soruların başında 24 saat nöbet tutulacak

    MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) sınav için güvenlik önlemleri de aldı. Sınav evraklarının muhafaza edildiği kutular 76 hat üzerinden 970 sınav merkezine ulaşım güvenliği sağlanarak en geç sınavdan bir gün önce teslim edilecek. Sınav evraklarının taşındığı güzergâh üzerindeki konaklanan yerlerde aracın güvenliğini emniyet ve jandarma sağlayacak. Sınav evrakları sınav merkezlerinde Bölge Sınav Yürütme Kurulu görevlisi iki personele tutanakla teslim edilecek.

    KİLİTLİ KUTULAR

    Sınav evrak kutusu ya da çantası kilitli olacak. Evrakların başında emniyet ya da jandarmadan iki kişi nöbet tutacak. Sınav evrakları sınavın yapılacağı okullara yine güvenlik görevlileriyle taşınacak ve kilitli teslim edilecek. Sınavlar bittikten sonra da soru kitapçıkları, cevap kâğıtları, salon yoklama listeleri, sınıf oturma planları sınav paketlerinde güvenlik poşetlerine konacak. Bu poşetler kilitli kasalara konup kuryelere teslim edilecek.

    ZİLLE BAŞLAYACAK

    Bütün sınav salonlarında sınav aynı anda zil sesiyle başlayacak ve bitecek. Öğrenciler yoklama listelerine göre sınav yerlerine S şeklinde oturtulacak 4 ayrı kitapçık dağıtılacak. “Açabilirsiniz” denmeden önce öğrenci poşeti açmayacak. Gözetmen öğretmenler kitapçığın ön ve arka kapaklarındaki açıklamaları öğrencilere okuyacak. Soru kitapçıklarını öğrenciler kontrol edecek, baskı hatalı soru kitapçığı varsa sınav başlamadan önce değiştirilecek.

    TELAFFUZU DÜZGÜN ÖĞRETMEN SEÇİLECEK

    ENGELLERİ nedeniyle öğrenciler sürekli kullandıkları araç, gereç ya da ilaçları yanlarında getirebilecek. Bunun yanı sıra engelli öğrencilere sınavda yardımcı olması için görevlendirilecek öğretmenlerin de öğrencinin engeline göre dikkatli seçilmesi istendi. Bu öğretmenlerin matematik dilini okumayı bilen, yabancı dile hâkim ve telaffuzunun da düzgün olması uyarısı yapıldı.

    TOPUKLU AYAKKABI GİYMEYİN

    MILLI Eğitim Bakanlığı (MEB) sınavlarda gözetmen olarak görev yapacak öğretmenleri de “gürültü” açısından uyardı. Öğretmenler sınav başlamadan önce öğrencileri bilgilendirmek için konuşacak ama bunun dışında sınav süresince konuşmayacak. Salonda gazete, kitap okumayacak. Sınav süresince salonu terk etmeyecek. Cep telefonlarını sürekli kapalı tutacak. Gürültü çıkaracak nitelikte topuklu ayakkabı giymeyecek.

    TÜM ÖĞRETMENLER HAZIR OLACAK

    GÖREVLI öğretmenlerle sınav başlamadan bir saat önce toplantı yapılacak. Toplantıya katılmayanlara veya geç gelenlere yedek görev bile verilmeyecek. İsimleri de bakanlığa bildirilecek. Sınavların yapıldığı günlerde görevli olmasa da o okulun tüm öğretmenleri de sınavların başlayacağı saat 09.00’da kendi okullarında hazır bulunacak.

    İlk TEOG sınavlarına giren öğrencilerden uyarılar

    Beliz Ütebay: Bilfen Bahçeşehir Ortaokulu mezunu, Amerikan Robert Lisesi öğrencisi

    ‘Sınavınız kötü geçebilir’

    KENDİ OKULUMUZDA SINAV EN İYİSİ:

    Okuldaki rutin sınavlardan biri değildi. Sizden yüksek not beklenen bir sınavdı. Aynen SBS gibi. Tabii ki stresliydim. Hiçbir öğrenci bu tür sınavlara stressiz giremez. Ama kendi okulumda sınava girmek iyiydi. KONUŞMAYIN: Blok olmaması dinlenme fırsatı veriyor. Ama soruları sınav aralarında tartışırsanız ve eğer yanlışınız olduğunu anlarsanız moraliniz bozulabiliyor ve bu da diğer sınavınızın kötü geçmesine neden olabiliyor.

    BOL VAKİT OLUYOR:

    Her sınavın 40 dakika olması kadar iyi bir sistem yok bence. 20 soruya 40 dakika. Bol bol vaktiniz oluyor. SBS daha stresli. Süre baskısı vardı, kontrol etmek için zaman kalmıyordu.

    DERSİ İYİ DİNLEYİN: Dersi iyi dinlerseniz sınavlarda başarılı olursunuz. Test çözmek bu sınavlar için çok yararlı.

    İLK SINAVLAR ZORDU: İlk sınavlar daha zordu. Eleme bittiği için ikinci sınavlar kolaydı. Yanlış doğruyu götürmüyor, bu iyi. Neden hata yaptığımız için puanımız düşmeli zaten anlamıyorum.

    Civan İzol: Ankara Çankaya Doğa Koleji mezunu. Ankara Fen Lisesi öğrencisi.

    ‘Okul sınavı gibi değil’

    BİLDİĞİNİZ YERDE SINAV: Kendi okulunda sınava girmek rahatlatıcı ve stres azaltıcı. Arkadaşlarımla birlikte olduğum için sınav aralarında onlarla sohbet etme şansım da oldu. Böylelikle sınav sırasında da sakin kalabildim.

    STRES YARATIYOR: TEOG okul sınavı gibi değil. Yüksek puan alırsam daha iyi bir lisede okuyabileceğimi biliyorum. Tabii bunun bilincinde olmak da stres yaratmaya neden oluyor.

    İKİ GÜNDE YAPILMASI: Kesinlikle olumlu. Aynı günde yapılsaydı çok yorucu olurdu. Bu sistemde hem cevaplarımı kontrol edecek hem de rahatlayacak vaktim oluyor. SBS’ye göre daha iyi.

    YERLEŞTİRME SİSTEMİ: Haksızlıklara yol açabiliyor. Bazı okullar haksız yere yüksek not veriyor. Bu da adaletsizlik.

    BOL TEST ÇÖZÜN: Ben düzenli olarak dershaneye gittim ve bol bol test çözdüm. Okuldaki dersleri de aksatmamaya çalıştım. Din dersinde farklı sorular vardı ama diğerleri okulda işlenenleri içeriyordu.

    İKİNCİ KOLAY: Yanlış doğruyu götürse daha iyi. İlk dönem sınavları daha zordu.

    Ahmet Faruk Barlı: Çamlıca Bilfen Ortaokulu mezunu, İstanbul (Erkek) hazırlık öğrencisi

    ‘İlk sınav zor ve eleyici’

    RAHATLATICI: Başka okullarda sınava girmek iyi değil. Sıralar küçük ya da dar, ortam gürültülü olabiliyor. TEOG’lar diğer okul sınavları gibi değil. Daha önemli olduğunu biliyorduk, daha heyecanlı ve stresli. İki gün sürmesi de rahatlatıcı.

    MORAL BOZABİLİYOR: Blok olmaması iyi. Yorucu ve konsantrasyon sağlamada zorluk olurdu. Sınavlar arasında mola iyi. Kafanızı toplarsınız ama tek olumsuz tarafı arkadaşlarla doğru, yanlış soruları konuşmak oluyor. Yanlış yapanlar için moral bozucu oluyor. TEOG, SBS’den daha iyi.

    PROGRAMLI ÇALIŞTIM: Sınava dersi derste dinleyerek çalıştım. Günde 1-2 saat çalışmak bana yetti. Okulda ne öğrendiysek onlar soruldu. Test çözmek sisteme alışmak için önemli. Yanlışın doğruyu etkilememesi olumlu.

    BİRİNCİ ELİYOR: Birinci sınavlar daha zordu ve eleyiciydi.

    Yiğit Yüce: Acıbadem Doğa Koleji mezunu, Amerikan Robert Lisesi öğrencisi

    ‘Sorular dersten çıkıyor’

    ÖNEMLİ BİR SINAV: Kendi okulumda, sınıfımda ve sıramda sınava girmek stresi kaldırıyor. Ama okul sınavlarından farklı. Çünkü aldığımız puan lisede etkili oluyor.

    DAHA IYI: İki gün sürmesi ve mola olması rahatlatıyor. Kontrol edecek zaman kalıyor. SBS’den daha iyi. İlk sınavda düşük not alınsa bile ikincide puanınızı yükseltme şansınız oluyor.

    HAKSIZLIK YAPILDI: Bu seneki TEOG yerleştirmelerinde çok büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Okulda adaletsiz bir şekilde yüksek notlar alan pek çok öğrenci çok iyi okullara yerleştirildi. TEOG’da başarılı olduğu halde istediği okula gidemeyen pek çok öğrenci oldu. Yerleştirmede sadece TEOG puanı dikkate alınmalı.

    DERS KONULARI: Her gün konu tekrarı yapıp, test çözerek hazırlandım. TEOG soruları okuldaki soruları içeriyordu. Yanlışın doğruları götürmemesi mantıklı ve stresi azaltıyor.

    YARIN: ÖZEL OKULLAR NASIL ÖĞRENCİ ALACAK? SINAV PUANI NASIL HESAPLANACAK?

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ