Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Diyarbakır'da 'faili meçhul'le mesaj

    Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır'da düzenlenenAk Parti Diyarbakır 5'inci Olağan İl Kongresi'nde bir konuşma yaptı.Seyrantepe Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede"Diyarbekir'i" tekrar ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bir tarafta devletin içine sızmış bir takım insanlar JİTEM'inden başlayarak faili meçhullerle insanları birbirine kırdırır, kardeşi kardeşe düşman ederken, bir tarafta da terör belası bizi bu memlekette gözyaşı döken, ıstırap içerisinde hayal kuran insanlar haline getirdi. Diyarbekir'de tüm bu zulme ve şiddete karşı sabit kaldınız" dedi.

    'DİYARBAKIR HALKININ HAKİKİ KİMLİĞİ MÜSLÜMANLIK'

    Konuşmasında 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere de değinen Bülent Arınç, en büyük zafer müjdelerini seçim akşamı Diyarbakır'dan alacaklarına gönülden inandığını ifade etti. Arınç, "Diyarbakır halkının hakiki kimliği Müslümanlıktır. Bizi birbirimize kardeş yapan da Müslümanlığımızdır" diye konuştu.

    'BURADA SİYASET YAPMAK ER KİŞİNİN KARIDIR'

    Arınç konuşmasını şöyle sürdürdü:

    - Diyarbakır, bu kadar sıkıntı, bu kadar tehdit, şantaj, gözü önünde katledilen, hunharca hayatlarına son verilen kendi öz kardeşlerini görmenin acısı içinde kıvranırken Hz. Peygamberimizin ismi anıldığında ona sevdasını haykıran güzel ve kahraman bir ilimiz. Her yerde siyaset yapmak her kişinin karı ama Diyarbakır'da siyaset yapmak hele Ak Parti'de siyaset yapmak er kişinin karı. Sizin gibi kahramanların işi.

    - Biz birbirimizle kardeşçe yaşayıp, ekmeğimizi bölüşüyorduk. İnancı, kültürü, tarihiyle dünyanın göz diktiği bir Diyarbakır vardı. Son yıllarda ırkçılık fitnesi, terör belası bu şehri hakiki kimliğinden uzaklaştırmak istedi.

    'ÖRS VE ÇEKİÇ ARASINDA KALDIK'

    - Fakirlik ve yoksulluk oldu. Yerlerinden sökülmeye çalışanlar oldu. Adeta örs ve çekiç arasında kaldık. Bir tarafta devletin içine sızmış bir takım insanlar JİTEM'inden başlayarak faili meçhullerle insanları birbirine kırdırır, kardeşi kardeşe düşman ederken, bir tarafta da terör belası bizi bu memlekette gözyaşı döken, ıstırap içerisinde hayal kuran insanlar haline getirdi. Son 30-40 yılda Diyarbekir'de tüm bu zulme ve şiddete karşı sizi toprağınızdan sürmeye kalkanlara, hayat hakkı tanımayanlara, çetelere, teröristlerle, bizi birbirimize düşman etmeye çalışanlara karşı siz her zaman inancınız, ahlakınız, yolunuz, memleket severliğiniz ve kardeşliğinizde sabit kaldınız.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ