Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Başbakan Ahmet Davutoğlu, düşürülen Suriye helikopterine ilişkin konuştu

    Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında düşürülen Suriye helikopterine ilişkin "Olay olduktan sonra Hava Kuvvetleri Komutanımızla da bizzat konuştuk. Doğru. İlk anda puslu hava olduğu için Suriye hava aracı olarak tespit ediliyor, daha sonra helikopter olduğu anlaşılıyor. Yaklaşık 7 mil kadar içeriye girip Türk sınırını ihlal edince önce uyarılıyor. Daha sonra ihlal devam edince de bildiğiniz gibi Suriye olayları başladıktan sonra verdiğimiz talimatla oluşmuş angajman kuralları var. Kim olursa olsun hangi gerekçeyle olursa olsun sınırımız ihlal edilmişse kesinlikle mukabelede bulunulur. Mukabelede bulunuyor jetlerimiz ve daha sonra Suriye sınırları içine o helikopter düşüyor" dedi.

    Davutoğlu, "Türkiye'nin kararlılığını göstermesi bakımından önemli bir husustur. Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiğimiz yetki son derece açıktır. Hangi gerekçeyle kim, ister karadan ister havadan Türk sınırlarını ihlal ederse mukabelede bulunulur ve ihlal eden kim olursa olsun mutlaka cezalandırılır. Bu da ümit ederim bu mesaj alınmıştır ve bir daha sınırlarımızı ihlal etme gibi bir cürete kimse kalkışmaz" ifadelerini kullandı.

    Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Şu ana kadar (Suriye'den) gelmiş bir tepki yok. Zaten bu tür durumlarda kendileri yaptıkları fiilin yanlışlığını bildiği için tepkiyi ne gösterebilirler? Gösterdikleri her tepkiye karşı da kararlılıkla aynı tepkiyi gösteririz. Bizim daha önce uçaklarımıza yapılan saldırıdan sonra aldığımız bir angajman kurallarıdır bu. Talimat çok açıktır, çok nettir. Türk Silahlı Kuvvetlerini, pilotlarımızı, Hava Kuvvetleri Komutanımıza da ifade ettim, bu mukabele kabiliyeti gücü ve kararlılığı dolayısıyla tebrik ederim"

    Star TV'de katıldığı televizyon programında soruları yanıtladı.

    Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

    AK PARTİ'NİN OY ORANI SORUSU

    1 sene öncesine göre hiç zayıflamamış bir AK Parti var. İlkesel olarak oy tahmini yapmam ama hiç zorlanmadan rahat bir AK Parti iktidarı gözüküyor.

    BARAJ TARTIŞMASI

    Barajı bu seçimin tartışma konusu yapmayız. Anayasayla beraber seçim sistemini konuşuruz. Erken seçim söz konusu değil.

    ÇÖZÜM SÜRECİ

    Bize verilen sözlerin hemen hemen hiçbiri tutulmadı, silahların gölgesinde seçime gitmeyi tercih ettiler.

    "BALKON KONUŞMASI GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜRÜZ"

    Cumhurbaşkanımızın başlattığı hiçbir geleneği terk etmedim. Milletim takdir ederse balkon konuşması geleneğini sürdürürüz.

    Şerefimize hakaret eden dil siyaset değildir. Nezaketini bildiğim Bahçeli, bize kullandığı dili sükunetle bir dinlesin.

    PARALEL YAPI

    Hakimler sahip olmadıkları yetkiyi kullanarak hukukun dıışına çıktılar. Buna izin verilemez.

    HSYK'NIN 4 SAVCIYI İHRAÇ KARARI

    ‘Dönemin başbakanı‘ diye bir iddianame hazırlamaktan daha büyük hukuk katliamı olamaz.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ