Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mehmet ÇALIŞKAN / DeryaÖZTÜRK / GAZETE HABERTÜRK

Artan terör olayları ve şehit haberleriyle konserlerin, sanatçıların otel programlarının ve bazı tiyatro oyunlarının arka arkaya iptal edilmesi tartışma yarattı. Kimine göre “İptaller zaten halkı sindirmek isteyen terörün ekmeğine yağ sürüyor”, kimine göre ise “Bu şartlarda hayatın normal akması mümkün değil, eğlence lüks”... HABERTÜRK, “Terör acısıyla hayat durmalı mı?” sorusunun yanıtını aradı.

‘MÜZİĞİ DEĞİL TERÖRÜ DURDURMANIN ZAMANI’

Şarkıcı Sibel Can:

Müzik sadece eğlendirmez; dostluğu, kardeşliği, hüznü, sevinci ve barışı da temsil eder. Binlerce çalışanın da ekmek kapısıdır. Keşke bugünlerde konserler sanatçıların ve işletmelerin ortak tavrıyla şehit ailelerinin yararına yapılsa. Ve müzik dayanışmanın, paylaşmanın ve suskunların dili olabilse. Müziği değil terörü durdurmanın zamanı.

‘BU ORTAMDA EĞLENCE BİRAZ LÜKS KALIYOR’

Psikolog-Doç. Özlem Dirilen Gümüş:

Şu anda herkesin gündemi terör ve şehitler. Olaylar bu kadar sıcakken eğlence biraz lüks kalıyor. Anadolu’da ailede ve yakın çevrede bir cenaze varsa düğünler iptal edilir, ertelenir. Terör olayı da anormal bir durumdur. Anormal bir şeyler olurken toplumun buna cevap vermemesi, “olmuyormuş” gibi davranması imkânsızdır.

‘TERÖRE TESLİM OLMAMALIYIZ’

Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı:

Bu ülke 1980’lerin başından bu yana terörle mücadele ediyor. Teröre teslim olmamak lazım. En net tavır, günlük hayatlarımızı değiştirmesine izin vermemektir. Elbette üzüleceğiz, keyfimiz kaçacak ama ülkeyi toptan bir matem havasına sokmak terörden beslenenlerin istediği şeydir.

‘KONSERLER İPTAL EDİLMESE İNSANLAR DAHA ÇOK YADIRGAR’

Sosyolog-Prof. Mustafa Erkal:

Terör olayları sonrası insanların beraberlik ve duyarlılıkları fazlasıyla artıyor. Acıyla sınandığımız günlerde eğlence konseptli organizasyonların iptal edilmesini gayet normal karşılıyorum. İnsanlar konserlerin iptal olmamasını daha fazla yadırgayacaktır.

‘BELKİ KONSERİMDE İSTİKLAL MARŞI OKUYACAĞIM’

Şarkıcı Ziynet Sali:

Müzik, ille de “Eller havaya” ve göbek atmak değildir. Bazen ağıt demektir. Birleştirici unsurdur, barışı simgeler. Belki konserimde İstiklal Marşı’nı, 10. Yıl Marşı’nı okuyacağım. Konsere gelenler bir ağıtla belki feryat edip rahatlayacak. 20 konserim iptal oldu. Ne var ki konserlerin iptal edilmesini doğru bulmuyorum. Konserler düzenlenmiyor ama radyoda, televizyonda eğlence var. Bu iptaller müziğin sadece bir eğlence unsuru olarak algılanmasına neden oluyor.

‘EĞLENCE İPTALİ SOSYAL SORUMLULUK TEPKİSİDİR’

Gazeteci-Yazar Taha Akyol:

 Terör saldırıları sonucu hayatını kaybeden şehitler nedeniyle çok sayıda konser ve eğlencenin iptalinin ya da ertelenmesinin çok normal olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu bir sosyal sorumluluk tepkisidir. Ancak “Ertelemiyorum” diyene de baskı yapmamak gerek.

‘SANAT KENETLENDİRİR’

Sanatçı Behzat Gerçeker:

Acımız büyük. Ama müziğin durdurulması ne bizim ne de şehit ailelerinin acılarını sona erdirir. Böyle günlerde daha fazla bir arada olup kenetlenmemiz gerekir. Konserler de bu kenetlenmeyi en iyi şekilde sağlayacak unsurdur. Konserlerin repertuvarı gündeme göre hazırlandığı sürece kimsenin tepkisini çekmeyecektir.

‘TİYATRO EĞLENCE YERİ DEĞİLDİR’

Tiyatrocu Ali Poyrazoğlu:

Tiyatro eğlence yeri değildir. Terör de dahil dünyadaki tüm kötülüklere karşı ortak bir cesaret ve akıl oluşturma yeridir. Dünyada savaşlar sırasında bile oyunlar ve festivaller iptal edilmemiştir. Eğlence mekânlarının kapıları açıkken biz oyunlarımızı neden iptal edelim? Terörün amacı insanların korkuyla evlerine kapanmasını sağlamak ve böylece ruhlarını öldürmektir. Sinemaya gitmek, müzik dinlemek, oyun izlemek insan ruhunu aydınlığa çıkarır.