Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim TEOG soru ve cevapları açıklandı! TEOG cevap anahtarı yayında

    2. Dönem TEOG maratonu sona erdi. İlk oturumda Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavında ter döken öğrenciler, dünkü oturumda, fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girdi. Sınav maratonunun sona ermesinin ardından Eğitim Bilişim Ağı(EBA) saat 14.00 itibariyle 2. Dönem TEOG soru ve cevaplarını yayınladı. İşte detaylar...

    2. DÖNEM TEOG SORULARI VE CEVAPLARI

    İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavında ter döken öğrenciler için 2. Dönem TEOG sınavlarının ilki dün yapıldı. Bugün yapılan Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil sınavları ile 2. Dönem TEOG sınavları tamamlandı. Sınava giren milyonlarca öğrenci 2. Dönem TEOG soruları ve cevaplarını araştırmaya başladı.

    Merkezi ortak sınavların soru ve görüntülü çözümlü cevapları, öğretmenlerin görüntülü anlatımıyla, MEB'in eğitim bilişim ağının (EBA) "www.eba.gov.tr" internet adresi üzerinden yayınlanmaya başlandı.

    2. DÖNEM TEOG SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

    "O SORUNUN İPTAL EDİLME OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK"

    Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavlar tamamlandı. Öğrenciler bugünkü oturumda, fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girdi. Öğrenciler genel anlamda TEOG sınavının geçmiş dönemde yapılan SBS sınavına oranla daha kolay olduğunu belirtti. Bir öğrenci ise inkılap testinde yer alan bir sorunun yanlış olduğunu iddia etti.

    "O SORUNUN İPTAL EDİLME OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK"

    TEOG'a giren bir öğrenci, inkılap testinde yer alan bir sorunun yanlış olduğunu iddia ederek, "Sınav kolaydı; ancak bazı dersler zordu. Hatta yanlış bir soru vardı İnkılap'ta. Yanlış soru vardı, iki şık arasında çok gittim geldim. O sorunun iptal edilme olasılığı çok yüksek"dedi.

    "ÇOCUKLAR İÇERİDE BİZ DIŞARIDA HEYECAN YAPIYORUZ"

    Sınav sırasında öğrencilerin heyecanına ortak olan veliler, "Çocuklar içeride sınavda biz de onlar kadar dışarıda heyecan yapıyoruz. İnşallah hepsinin sınavları güzel geçer. Onlar için ne ilk ne son sınav. Bütün sınava giren öğrenciler için hayırlısı olsun" dediler.

    "ÇALIŞANA KOLAY ÇALIŞMAYANA ZOR BİR SINAVDI"

    Sınav sonrasında sınavı değerlendiren Furkan isimli bir öğrenci, "Sınav iyi geçti. Fazla zor değildi. Bazı sorular yoruma dayalıydı. Çalışana kolay çalışmayana zor bir sınavdı. Zorlayıcı seçici sorular vardı. En çok Türkçe sınavından biraz zorlandım. Yazım soruları biraz zorladı. Hedefim Kadıköy Lisesi" dedi.

    Sınav çıkışında genel olarak birçok öğrenci Matematik sınavında zorlandığını belirtirken okul kapısı önünde bekleyen aileleri ile uzun uzun sınav hakkında konuştular.

    Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavlarına giren öğrenciler yarınsa Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil sınavına girecek.

    ROKET DÜŞEN ORTAOKULDA TEOG ENDİŞELİ GEÇTİ

    18 Ocak'ta Kilis'e DAEŞ tarafından atılan roketin düştüğü Eyüp Gökçeimam Ortaokulu'nda sınava giren öğrencilerin yüzlerinde endişe, panik, korku ve hüzün hakimdi. Okula düşen roket mermisi nedeniyle temizlik personeli Ayşegül Polat ve 7. sınıf öğrencisi Gülten Canpolat yaşamını yitirmişti.

    Roket kurbanı Gülten Canpolat'ın TEOG'a giren kuzeni Nurten Canpolat, "18 Ocak günü okulumuza roket düştü, kuzenim Gülten hayatını kaybetti. Hemen hemen her gün bomba atılmaya başladı. Korkudan kan ağlıyoruz ne yapacağımızı şaşırdık okula gelemiyoruz, evimizden dışarı çıkamıyoruz, saklanacak yer arıyoruz. Ne zaman nereye düşeceği belli olmuyor. Ne ders çalışabildik ne de bomba korkusuyla okula gelebildik. Eskiden 100 alan şimdi 60 alıyor. Bizlere ek puan verilmeli" dedi.

    Diğer öğrenciler de her an roket düşecek korkusuyla yaşadıklarını, derslerine çalışamadıklarını söyleyerek yetkililerden ek puan verilmesini istediler.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ