Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Öğrencilerin günlerce hazırlanıp çeşitli etkinlikler ile sahne aldığı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bugün yurt genelinde birbirinden güzel gösterilerle kutlanıyor. Bugün bayram heyecanını yaşayan ve Günlerce çalışmalara katılıp 19 Mayıs için hazırlıklarını sürdüren öğrencilerin merakla beklediği haber ise "20 Mayıs 2016 okullar tatil mi ?" sorusunun cevabı olacak. İşte öğrencilerin en çok merak ettiği ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) "19 Mayıs kaç gün tatil olacak?" sorusuyla ilgili verdiği yazılı cevap...

20 MAYIS 2016 CUMA TATİL Mİ?

19 Mayıs tatilinin Perşembe gününe denk gelmesi ve hafta sonu tatili için arada bir günlük eğitim gününün bulunması nedeniyle tatil beklentisi içerisinde olan öğrenciler, perşembe günü yapılan tatil ile cuma, cumartesi, pazar gününü de birleştirerek dört günlük bir tatil hedefi içerisindeler.  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20 Mayıs ile ilgili geçtiğimiz yıllarda verdiği cevap ise aşağıdaki gibidir;

"2013-2014 eğitim ve öğretim yılı için ilgi (a) Çalışma Takvimi ilgi (b) Yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanıp merkez ve taşra teşkilatlarımıza duyurulmuştur.
 
Ancak, yürürlüğe giren ilgi (c) Yönetmeliğin 14/ 1 maddesi 05/05/2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği"ne atıfta bulunularak düzenlenmiştir. Adı geçen Yönetmelikte Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı "19 Mayıs günü, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlar ve saat 24.00'te son bulur." denilmektedir.

Buna göre, 20 Mayıs 2014 günü ortaöğretim kurumları için resmî tatil olmayıp, eğitim ve öğretim devam edecektir. Tüm illerimizin çalışma takvimlerini bu doğrultuda düzenlemeleri hususunda

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim"
 
Özel bir durum olmadığı takdirde bu uygulama sürdürülecek, özel bir karar ile tatil ilan edilmesi durumunda ise okuyucularımıza en hızlı biçimde duyurulacaktır.