Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim 2016 ALES sonuçları açıklandı! ÖSYM ALES 8 Mayıs ilkbahar sonuçları haberimizde

    Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi sınavı (ALES) 8 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Merakla beklenen ALES sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 2016 ALES sonuçlarını haberimizden öğrenebilirsiniz...

    ALES SONUÇLARI AÇIKLANDI

    ÖSYM tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi sınavının sonuçları, sınava giren adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. 8 Mayıs'ta gerçekleştirilen ALES sonuçları ÖSYM' tarafından bugün açıklandı.

    Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden duyuruldu. Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini girerek öğrenebilecekler.

    2016 ALES SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

    Sınavda uygulanacan testin sayısal bölümünde 40'ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri), sözel bölümünde ise 40'ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 testleri) yer aldı.

    ALES NEREDE KULLANILIYOR?

    ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

    BİR SONRAKİ ALES SINAVI SONBAHAR'DA

    Senede iki defa yapılan ALES sınavlarının ikincisi 20 Kasım 2016 tarihinde yapılacak.

    Başvuruları ÖSYM'nin internet sitesinden veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilecek olan adaylar için ALES Sonbahar Dönemi 20 Kasım 2016 tarihinde yapılacak. Sınava girecek olan adayalar başvurularını 27 Eylül - 10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirecekler. Sınava başvuru yapan adaylardan sınav başvuru ücreti olarak 80 TL alınacak. Sınavlar Türkiye'deki 81 il merkezinde, Lefkoşa'da ve Bişkek'te aynı gün ve saatte uygulanacak.

    ALES'TEN ALINAN PUAN NE KADAR SÜRE GEÇERLİDİR?

    Sadece Lisans mezunlarının başvurabildiği ALES sınavından alınan puanların üç yıla kadar geçerliliği bulunmaktadır. Bu süre zarfında, alınan puan başvurularda kullanılabilir ve geçerliliğini devam ettirir.

    ALES NEDİR?

    Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılır. Bu iki dönemde yapılan sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

    Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, Yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ