Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması konusu için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuru hakkında, "Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa'ya madde ekleyen düzenleme, yasama faaliyeti olduğundan bireysel başvuru konusu yapılamaz" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Twitter'dan dokunulmazlıkların kaldırılmasını düzenleyen Anayasa maddesinin değişimi konusunda Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvuruyu ve CHP'nin tavrını eleştirdi. 

Bozdağ, "CHP; hem dokunulmazlık teklifi anayasaya aykırı ama değişikliğe 'evet' oyu vereceğiz diyor, ama yaklaşık 110 milletvekili 'hayır' oyu veriyor. Anayasa eklenen maddeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için 51 imza ihtiyacı olan HDP dilekçesini imzalayanı partiden atarız diyor CHP. Kemal Kılıçdaroğlu 'HDP, CHP'den imza versinler diye bir çağrı yaptı. Biz AYM'ye gitmeyi siyaseten doğru bulmuyoruz...' dedi. CHP'li vekillerin AYM'ye bireysel başvuru yapacağını söyleyen Kılıçdaroğlu NTV'de HDP'ye 'Siz de bireysel başvuruda bulunun' aklı verdi. Kılıçdaroğlu, 'Dokunulmazlığı kalkan milletvekilimiz kendisi AYM'ye başvuru yapabilir. 1 hafta süresi var' dedi. Belli ki CHP Genel Başkan'ı ve milletvekillerinin kafası, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda karışık. Halkın, 'dokunulmazlıklar kalksın' iradesi ile CHP'li vekillerin dokunulmazlıklar kalkmamalı iradesi, CHP'yi ikircikli bir siyasete zorluyor" ifadelerini kullandı. 

Anayasa Mahkemesi'nin ilgili maddesini hatırlatan Bozdağ, "Kaldı ki 'Yasama işlemleri ... aleyhine doğrudan bireysel başvuru yapılamayacağı...' (AYM Kur. ve Yrg. Us. Hk. K.m.45/3), kanun emridir. Bu nedenle dokunulmazlıklarla ilgili anaysaya madde ekleyen düzenleme, yasama faaliyeti olduğundan bireysel başvuru konusu yapılamaz. Buna rağmen bireysel başvuru yapılırsa, Anayasa Mahkemesi'nin 'kabul edilmezlik' kararı vereceğini söylemek için hukukçu olmaya gerek yok" dedi. 

Bozdağ, tartışmalar hakkında son olarak, "CHP'yi HDP'ye vagon yapan CHP yönetimine Atatürk sağ olsaydı ne derdi? 'Siz kim, partimi yönetmek kim. Bırakın artık CHP'yi' demez miydi?" ifadelerini kullandı.

Bozdağ'ın tweetleri şöyle: