Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Eğitim 2016 DGS başvuruları nasıl yapılır? DGS ücreti ne kadar? 2016-DGS kılavuzu

    Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programları mezunlarının yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına geçişlerini sağlamak için yapılan merkezi bir sınav. Peki DGS başvuruları nasıl yapılır? DGS başvuru ücreti ne kadar? DGS'ye kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar...

    2016-DGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

    Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Başvurular, 31 Mayıs-13 Haziran 2016 tarihlerinde elektronik ortamda alınacaktır.

    Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

    BAŞVURU İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN 2016-DGS ADAY BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ
    REKLAM
    2016-DGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

    2016-DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

    Adaylar, sınav ücretini 2016-DGS Kılavuzunun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır.

    Sınav ücreti ödeme işlemleri 14 Haziran 2016 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

    SINAV ÜCRETİ: 80,00 TL

    BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 3,00 TL

    SINAV ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR

    *Akbank’ın tüm şubeleri, ATM veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

    REKLAM

    *Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracakadaylar hariç)

    *Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı

    *Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler

    *Ziraat Bankası sadeceinternetbankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’denücret yatırılmaz.)

    SINAVA KİMLER BAޞVURABİLİR?

    Meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar DGS'ye girebilir. Sınavın yapıldığı yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adayların da başvuru hakkı var. KKTC meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilir. Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları da eğer alanlarında lisans programı yapmak istiyorsa DGS'ye başvurmak zorunda.

    DGS PUANININ HESAPLANMASI

    Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

    DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar 2016-DGS Kılavuzunda yer alan Tablo-A’da belirtilmiştir. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ