Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017 yılı için hac ibadetini yerine getirecek hacı adaylarına yapılan açıklama dahilinde hac ücretleri açıklandı. Peki 2017 hac ücretleri ne kadar? İşte hac ücretleri ve detaylar...

2017 HAC ÜCRETLERİ NE KADAR?

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, konaklama konusunda hacı adayları için bu yıl "oda tercihli" ve "otel" seçenekleri sunuldu.

Oda tercihli konaklamada, 2 kişilik odada kişi başı ücreti 15 bin 500 TL, 3 kişilik odada kişi başı ücreti 14 bin TL, 4 kişilik odada kişi başı ücreti 12 bin 250 TL olarak belirlendi.

Otel tercihli konaklamalarda ücretler, 22 bin 750-24 bin 500 TL ile 27 bin 500-39 bin 750 TL oldu.

KURAYA 1 MİLYON 782 BİN KİŞİ KATILMIŞTI

Bu yılki hac için 1 milyon 892 bin 724 kişinin katıldığı kura, 24 Şubat'ta saat 15.00'te Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda çekildi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kura töreninde yaptığı konuşmada, şehit aileleri için daha önce açılan 600 kişilik kotanın bu yıl 4 bin 600'e çıkarıldığını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu'nun şehit aileleri için tanıdığı bir kota vardı. O kota 600 kişiydi. Ancak bu sene ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreçleri de dikkate alarak, onların da bu taleplerini dikkate alarak, 4 bin 600 kardeşimizi inşallah; bu milletin bekası için evladını feda etmiş bir anneye babaya da müsaade edin bu önceliği tanıyalım. Eminim siz de bundan hiç tereddüt etmezsiniz diye konuştu.

HAC KESİN KAYITLARI NE ZAMAN?

Hac kesin kayıtları 3-13 Mart tarihleri arasında yapılacak. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

7 SORUDA 2017 HAC KURALARI DETAYLARI

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki hac kuralarının çekilmesinin ardından hac ile ilgili en çok merak edilen soruları cevapladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap vererek, 2017 yılındaki hac kura sonuçlarına göre 80 bin kontenjanın dağılımını açıkladı. Sıraya konulması halinde kayıtlı mevcut hacı adayı sayısına göre 25 yıl sonrasına sıra verileceği belirtilirken, bu sene hacca gideceklerin yüzde 75'inin 2007-2010 yılları arasında kayıt yaptıranlardan oluştuğu ifade edildi.

Hacca neden sırayla götürmüyorsunuz?

Hacı adaylarının neden sırayla götürülmediği sorusuna, "Sıraya konulması halinde kayıtlı mevcut hacı adayı sayısına göre 25 yıl sonrasına sıra verilmiş olacaktır. Bu da toplumda her türlü hac talebini ve hacheyecanını ortadan kaldıracak ve bir süre sonra toplumsal soruna dönüşecektir" şeklinde cevap verildi.

Neden kuraya ihtiyaç duyuldu?

Hacca olan yoğun ilginin dünyada ve Türkiye'de bazı uygulamaları da beraberinde getirdiğine dikkat çekilen çalışmada, tarih tarih gelişmeler şu şekilde belirtildi:

"Dünyada müracaat edenlerin sayısı en fazla 900 bini bulduğu için 1985 yılına kadar hiçbir kısıtlama olmadan herkes hac ibadetini yapabiliyordu. Hac taleplerinin artması ve mekanların yetersiz kalması İslam ülkeleri Dışişleri Bakanları 1987 yılında Amman'daki toplantıyla hacda kota uygulamasına karar verildi. Türkiye'de talebin az olması nedeni ile 2003 yılına kadar müracaat eden herkes hacca gidebiliyordu. 2003 yılından itibaren hacca müracaat eden kişi sayısı arttı. Bu yıl (2017) dünya Müslümanlarından haccetmek üzere talepte bulunan insan sayısı 25 milyondur. Fakat ibadet mekanları ancak yılda 3 milyon insanın talebine karşılık verebiliyor. Hac müracaatları da her geçen yıl katlanarak artıyor."

Katsayılı kura sistemi nedir?

Bu sistemle uzun yıllardan beri bekleyen hacı adaylarına öncelik tanınmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada şöyle devam edildi:

"Hacca gideceklerin yüzde 70-80'i uzun yıllardan beri bekleyenler olacaktır. 10 yıl önce hacca başvuranlar 100 kez kura hakkı elde ederken, 9. yıldaki hacı adayları 81, 8. yıldakiler ise 64 kez kura hakkı elde etti. Bu yıl hacca başvuranlar 1 kez, geçen yıl başvuranlar 4, 2015 yılında başvuranlar ise 9 kez kura hakkı elde etti. 2017 yılı hac kura sonuçlarına göre bu sene hacca gideceklerin yüzde 75'i, 2007-2010 yılları arasında kayıt yaptırmış olanlardan, yüzde 24,7'si, 2011-2016 yılları arasında kayıt yaptırmış olanlardan, yüzde 0,3'ü ise 2017 yılında kayıt yaptırmış olanlardan oluşuyor. Bu yılki hac müracaatı, 1 milyon 892 bin 724. Türkiye'ye verilen hac kontenjanı 80 bin."

Hacca kayıt yaptırıp gidemeyenlerin dinen mesuliyeti var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konuyla ilgili olarak, "İslam fıkhına göre hac ibadetine talip olmak, gelip müracaat etmek, niyetini ortaya koymak her mümin için önemlidir. Yıllarca müracaat ettiği halde hacca gidemeyen kardeşlerimizin üzerinden hac farizası sakıt oluyor. Hacca gidecek kardeşimizin sevinci Allah katında ne kadar kıymetli ise, bu imkana kavuşamayan kardeşimizin hüznü de o kadar kıymetlidir" dedi.

Şehit aileleri hac kurasına girecek mi?

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunun gazi ve şehit aileleri için 600 olan kotayı müracaat eden kişi sayısı kadar arttırdığı ifade edilerek, "Bu yıl 4 bin 600 gazi ve şehit yakını 80 bin kotaya ilave olarak kutsal toraklara gitme imkanına kavuşacak. Bu hakkı elde edenlerin kayıtları ise 16-24 Mart tarihleri arasında yapılacak" açıklamasına yer verildi.

Hac fiyatları nasıl belirlenmektedir?

Hac ücretleri, ulaşım, konaklama, Arafat'ta klimalı çadır gibi hizmetlerin Suudi Arabistan Devleti'ne ödenen ücretler, sağlık, yemek, rehberlik, görevli personel giderleri, hacı adaylarına verilen malzemeler, kurban ve sair kalemler dikkate alınarak Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından belirlenmekte olduğu belirtildi.

Hac ücretleri bu sene ne kadar olacak?

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılı hac ücretlerini açıkladı. Bu sene hacı adaylarına oda tercihli ve otel olmak üzere iki tür konaklama imkanı sunan Diyanet İşleri Başkanlığı, oda tercihli konaklama türünde 2 kişilik odada kişi başına ücretin 15 bin 500 TL, 3 kişilik odada kişi başına ücretin 14 bin TL, 4 kişilik odada kişi başına ücretin 12 bin 250 TL olarak belirlendiğini bildirdi. Otel konaklama türünde ise otellerin tür ve niteliğine göre belirlenen ücretler şöyle:
"Otel 2 hac ücretleri 22 bin 750 TL ile 24 bin 500 TL, otel 1 ücretleri 27 bin 500 TL ile 39 bin 750 TL."