Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Babalar Günü ne zaman? Dev arama motoru Google'da en çok arananlar listesinde yer alan Babalar Günü için hediye arayışında olan vatandaşlar, Babalar Günü yaklaşmadan hediyelerini almak istiyor. Peki, ailenin, toplumun çekirdeği olduğu kadar, kültürün, değerlerin, geleneklerin, örflerin geleceğe aktarılmasının da güvencesi olan babalarımız için kutlanan Babalar Günü ne zaman? 2017 Babalar Günü hangi gün? İşte Babalar Günü ile ilgili merak edilen soruların yanıtı...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN? 2017

Üstlendikleri maddi sorumlulukların yanı sıra, gösterdikleri hoşgörü, sevgi ve şefkatle, aile bağlarının güçlenmesini, çocuklarda güven duygusu oluşmasını sağlayan babalarımız için kutlanan Babalar Gününe sayılı günler kaldı. Her yıl Haziran ayının 3'üncü pazar günü kutlanan Babalar Günü geçtiğimiz yıl 19 Haziran'da kutlanmıştı. Babalar Günü bu sene bir gün geriye gelerek 18 Haziran Pazar günü kutlanacak..

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.