Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İstanbul Bakanlık uyardı: Dere yataklarının tabanı toprak kalsın
    1

    Tekirdağ'ın Kapaklı İlçesi, sağanakla göle döndü.

    2

    Ağla balık tutmayı deneyen bile oldu.

    3

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da yaşanan sel felaketi sonrasında belediyeleri aşırı yağışlar ve sele karşı alınacak önlemler konusunda uyardı.

    4

    Belediyeler tarafından en sık yapılan hatalardan biri dere zemin ve üzerinin betonla kaplanması. Zeminlerin toprak olarak bırakılması, derelerin üzerinin de kapatılmaması gerekiyor.

    5

    Kanalizasyonların 6 ayda bir ya da yağmur öncesinde temizlenmesi gerekiyor.

    6

    Yağmur suyu ve kanalizasyon kanallarının da farklı yapılması büyük önem taşıyor. Normalde 40 yılda bir bu tür olağandışı çevre olayları yaşanırken, 20 yıl önce bu süre 5 yılda bire indi.

    7

    Son yıllarda her yıl ya da 6 ayda bir küresel ısınma kaynaklı anomaliler yaşanıyor. Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre taşkın kayıplarının, 2050 yılına kadar 5 kat artması öngörülüyor. Bakanlığın, belediyelere yönelik bazı uyarıları şöyle:

    8

    - Kentlerin planlaması yağmur suyu akışı ve sel riskine göre yapılmalı. Yağmur suyunun akış yönüne bariyer olacak şekilde bina ve yapılar kurulmamalı.

    9

    - Kanalizasyonlarda tortu ve birikinti oluşuyor. 6 ayda bir kanalizasyonlar temizlenmeli. Meteorolojik uyarı yapılan dönemlerde de kanalizasyonlar temizlenmeli.

    10

    - Kanalizasyon ve yağmur suyu kanalları farklı yapılmalı. İki su birbirine karışmamalı.

    11

    - Dere yataklarının tabanında toprak ya da bitki örtüsü olmalı. Dere yatakları betonla kaplanmamalı. Derelerin üzeri betonla kaplanmamalı.

    12

    YAPAY GÖLETLERLE SELİ YUMUŞATIN

    - Şehirlerde sele karşı hassas ve çukur bölgeler tespit edilmeli. Suyun yeraltı suyuyla buluşmasını sağlayacak özel önlem alınmalı. Vatandaşlar için uyarı mekanizması kurulmalı.