Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Kars'ta kuş gribi şüphesi

    Kars'ta 10 gün içinde yaşanan kanatlı hayvan ölümleri, yetkilileri harekete geçirdi. Kuş gribi şüphesi ile çok sayıda kanatlı hayvan canlı canlı telislere konuldu.

    İHA'nın haberine göre; Kars merkez ve köylerinde son 10 gün içinde kaz ve tavuk ölümleri peş peşe yaşanınca yetkililer harekete geçti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, merkeze bağlı Mezra köyü'nde evleri bölge bölge karantina altına alarak kazları canlı halde çuvallara koydu. Hayvanlardan alınan örneklerin incelenmek üzere Erzurum başta olmak üzere bir çok ile gönderildiği öğrenildi.

    Öte yandan, kanatlı hayvanlarının öldüğünü belirten vatandaşlar, hayvanlarının kuş gribinden öldüğünü iddia etti.

    ARDAHAN'DA DA KUŞ GRİBİ ŞÜPHESİ

    Ardahan'da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekiplerince kuş gribi şüphesiyle çok sayıda kümes hayvanı itlaf edildi.

    Kentte kümes hayvanlarındaki kuş gribi şüphesi, yetkilileri alarma geçirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, özel kıyafet giyerek Ardahan merkez Halilefendi Mahallesi'nde bazı işletmelerde şüpheli görülen kaz, tavuk, ördek ve hindi gibi kanatlı hayvanları itlaf etti.

    Kuş gribinin pazarlarda, açık alanlarda çevre illerden getirilerek denetimsiz halde satılan kanatlı hayvanlardan kaynaklandığını iddia eden vatandaşlar, "Dışarıdan getirilip ördek ve kanatlı hayvanlar satılıyor. Buna yetkililer müdahale etmiyor. Ama köydeki tavuklara test yapılmadan, tahlil yapılmadan, aşı yapılmadan toplanıyor. Vatandaşa da günah, yani damızlığımız kesiliyor" dedi.

    Açık alanlarda kanatlı hayvanların satışını yapan seyyar satıcılar ise vatandaşların tepkisi üzerine bulundukları alanı terk ederek kaçmaya başladı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ