Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ümran AVCI / AHT - ÖZEL HABER


Diyarbakır'da PKK propagandası yapmak suçundan yargılanan ve 10 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Nazan Dikici'nin, çocukları Kendal (2) ve Siyabend (4) ile yaşadığı 8 saatlik cezaevi deneyimi; "Hayat Güzeldir" filmini hatırlattı.

Filmde; 2. Dünya Savaşı zamanında karısı ve küçük oğluyla birlikte Yahudi kampa götürülen baba, oğluna kampta olup bitenlerin oyun olduğunu, eğer oyunu kazanırlarsa ödül olarak doğum gününde almasını istediği tankı vereceklerini söylüyor.

'BURASI OKUL DEDİM'

İnfazı durdurularak tahliye edilen Nazan Dikici de Diyarbakır Cezaevi'ne girdiğinde çocuklarına cezaevini bir okul olarak tanıttı. Dikici, şunları söyledi: "Cezaevine ben onlardan önce gittim. Eşim çoçukları getirir getirmez birlikte yemeğe gittik. Oyun gereği, gittiğimiz her yer okulun tesisine aitti. Yemekhaneden çıkınca sözde okulun yatakhanelerine çıktık. Çocuklar ne kadar çok öğrenci ve öğretmen olduğuna şaşırdı. 'Bu kadar insan okula mı gidiyor?' diye sordular. Oyun oynamak için dışarı çıkmak istediler. Çıkamayınca daha da şaşırdılar. 'Bu nasıl okul böyle, dışarı çıkmak yasak' dediler. Bunun üzerine üst kata çıkıp boya kalemlerini verdim. İçerisi çok büyük olduğu için dışarıya çıkmaya gerek yoktu. Onlara böyle izah ettim. Resimler yaptık. Demir kapı, pencerelerdeki parmaklıklar dikkatlerini çekti. Okullarda kapı ve pencerelerin böyle olduğunu anlattım. 8 saat bana kaç ay geldi, hesabını yapamam."