KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TRT

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla, 01 Mayıs 1964’de, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğine sahip olarak kuruldu. 1972’deki anayasa değişiklikleri ile kurum “tarafsız” bir kamu iktisadi kuruluş olarak tanımlandı.

1982 Anayasası hükümleri doğrultusunda 1984 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu yeniden düzenlendi. Uydu yayınlarının 1986’dan sonra, Türkiye’ye yönelik yayın yapan özel televizyonların ortaya çıkması, TRT’nin 1990 yılına kadar süren televizyon yayınları üzerindeki tekelini ortadan kaldırıldı.

Anayasanın 133. maddesinin 1993’te değiştirilmesiyle özel radyo ve televizyon yayınları serbest bırakılırken, TRT’nin özerkliği yeniden tesis edildi. TRT bugün, özerkliği ve tarafsızlığı anayasada hükme bağlanan, radyo ve televizyon ile tüm medya araçlarından yayın yapan kamu hizmeti yayıncısı olarak hizmet vermektedir.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluşundan daha önce, ilk kez Türk Telsiz Telefon A.Ş.’ye bağlı olarak gerçekleştirilen radyo yayınları 1964’de TRT çatısı altında toplandı. 06 Mayıs 1927’de yayına başlayan İstanbul Radyosu’nun ardından 1928 yılında Ankara Radyosu ilk yayınlarını yaptı. Ankara ve İstanbul Radyoları 08 Eylül 1936 tarihinde PTT’ye devredildi. PTT’ye devredildikten sonra vericisi güçlendirilen Ankara Radyosu 28 Ekim 1938’de resmen işletmeye açıldı. Ekim 1938 yayınlarına ara veren İstanbul Radyosu, 19 Kasım 1949’da yayın hayatına geri döndü. II. Dünya Savaşı ile birlikte radyolar yeni kurulan Matbuat Umum Müdürlüğü’ne (Basın Yayın ve Turizm/Enformasyon Genel Müdürlüğü) bağlandı. 1950’de yayın hayatına İzmir Belediyesi’ne bağlı olarak başlayan İzmir Radyosu, 1953’ten itibaren Matbuat Umum Müdürlüğü bünyesinde yayınlarını sürdürdü.

1960’dan sonra sekiz ilde İl Radyoları kuruldu. Radyo yayınlarının yönetiminin özerk ve tarafsız bir kamu iktisadi kuruluşu olarak düzenlenmesini öngören 1961 Anayasası uyarınca, 1964 yılında 359 sayılı yasayla TRT bünyesinde devam eden radyo yayınları, vericilerinin güçlendirilmesi ile daha geniş kitlelere ve alana ulaştı. 1974 yılında, TRT’nin merkez ve bölge radyolarının birleştirilmesiyle TRT-1, TRT-2 ve TRT-3 radyo yayınları oluşturuldu.

Televizyon yayınları ise, 31 Ocak 1968’de Türkiye’nin ilk deneme televizyon yayını Ankara’da Mithatpaşa Stüdyosu’nda Mahmut Tali Öngören’in açılış konuşmasıyla başladı. Haftada 3 gün, üçer saat olarak başlayan deneme yayınları 1 yıl sonra haftada 4 güne çıktı. 1970’de İzmir Televizyonu, ardından 1971’de İstanbul Televizyonu faaliyete geçti.

1969’da astronotların Ay’a ayak basmaları ve Zeki Müren’in Ankara’da verdiği konser televizyon ekranından yansıdı. 1973’de ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün cenaze töreni naklen yayınlandı. 20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan tüm Türkiye ve Avrupa TRT yayınlarıyla haberdar oldu. Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması’na Türkiye, ilk kez 1975’de TRT’nin organizasyonuyla girdi. 1978’de ilk kez su altı kameraları kullanılarak “Derinlerdeki Geçmiş” adlı belgesel renkli film çekildi. 1979 yılında, 5 ülkeden 133 çocuk 31 liderin katıldığı ilk 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi.

1974 yılında Televizyon yayınları haftanın her günü gerçekleştirilirken, yayınlar ülke nüfusunun %55’i (19 milyon) ve ülke yüzölçümünün %28 i (210.861 km2) tarafından izlenilir oldu. Televizyonunun Türkiye’ye gelişinin 10. yılında PTT merkezlerine kayıtlı Televizyon alıcı sayısı 2 milyon 250 bine ulaştı. Yurt içinden verilen ve yurtdışında alınan eşgüdüm, yayın, kayıt ve kurgu işlemlerini yapabilecek kapasitede olan Eurovision bağlantı merkezi 1982 yılında hizmete girdi. Giderek artan yayın saatleriile birlikte ekran, 31 Aralık 1981 yılbaşı gecesinden itibaren renklenmeye başladı ve 1984 yılında tamamen renkli yayına geçildi.

1986 yılında televizyonun 2. kanalı TRT-2 yayın hayatına merhaba dedi. 1987’de “İntelsat” uydusundan kiralanan bir aktarıcıdan TRT-1 ve TRT-2 programları uydu yoluyla bütün Türkiye’ye ulaştı. TRT-3 ve GAP-TV, 1989 yılında hizmete girdi ve TRT’nin kanal sayısı 4’e çıktı. 1990’da ise eğitim ağırlıklı TRT-4 ile Avrupa yaşayan Türk işçilerine yönelik TRT-INT yayınları başladı. 1993’te Kafkasya ve Orta Asya’ya yönelik programların yer aldığı TRT-AVRASYA kanalı, 1995’te ise TBMM TV yayına girdi.

1998 yılında ilk yurt dışı temsilciliğimiz TRT Almanya - Berlin Temsilciliği açıldı. Bunu sırasıyla 1999 yılında Türkmenistan-Aşkabat Temsilciliği, 2000 yılında Azerbaycan-Bakü, Mısır-Kahire ve Belçika-Brüksel takip etti. 2002 yılına gelindiğinde 6'ncı yurt dışı bürosu ABD-Washington'da, 2004 yılında da Özbekistan-Taşkent bürosu açıldı.
1999 yılında TRT_SAYTEK (Sayısal Yayın Teknoloji Merkezi) kurularak internet sitesi www.trt.net.tr adresi ile yayına başladı.

2003 yılı hem Kurumumuz hem tüm Türkiye için unutulmaz bir yıl oldu. TRT ülkemiz adına katıldığı 48. Eurosion Şarkı Yarışmasını, Sertap ERENER’in yorumladığı “Every Way That I Can” şarkısıyla kazandı.

Yurt dışında da etkin bir yayıncı olan Kurumumuz 2004 yılında (ABU) Asya-Pasifik Yayın Birliği, Asiavision sözleşmesini imzaladı.

TRT bugün 15 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 5 uluslararası radyo kanalı, trt.net.tr ve trt.world.com üzerinden 35 dil ve lehçede yayın, teleteks yayını ve "TeleVİZYON", "TRT Çocuk" ve "TRT Haber DD" dergileriyle Türkiye ve dünyaya yayın yapmaktadır.

Kurumumuzun yeniden yapılandırılması sürecinde 17.07.2009 tarihinden itibaren, TRT1 “Kanal Koordinatörlüğü”ne dönüştürülmüştür. Toplumun tüm kesimlerine hitap eden genel aile kanalı olarak yayın yapmaya devam etmektedir.

Trt Haberleri

 • Mahkemeden ek gösterge kararı

  Sosyal Güvenlik, 12 Aralık 2023

  Mahkemeden ek gösterge kararı

  Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergesini 3600’e yükselten, diğer kamu görevlilerinin ek göstergelerinde de 600 puan artış yapan kanundan TRT personeli yararlandırılmadığı gibi emekli aylıkları düşürüldü. TRT personelinin açtığı davayı sonuçlandıran idare mahkemesi, personeli haklı buldu. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi

 • AYM’den ek gösterge kararı

  Sosyal Güvenlik, 26 Ekim 2023

  AYM’den ek gösterge kararı

  Anayasa Mahkemesi (AYM), öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergesini 3600’e yükselten ve diğer kamu görevlilerinin ek göstergelerini yeniden düzenleyen kanunla ilgili önemli bir karar verdi. AYM, emekli aylıklarında etkili olan tazminat yansıtma oranlarını üç katına kadar artırma konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki veren maddeyi iptal etti. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi...

 • Geleneklerimiz günışığına çıkıyor!

  Kültür-Sanat, 16 Şubat 2011

  Geleneklerimiz günışığına çıkıyor!

  Kültür, Turizm Bakanlığı ve TRT işbirliği ile tarihi bir belgesel çekiliyor

  YGS'ye girenler dikkat!

  Yaşam, 18 Nisan 2012

  YGS'ye girenler dikkat!

  Yaklaşık 2 milyon üniversite adayının heyecanla beklediği YGS sonuçları, KPSS’nin kayıt yoğunluğuna takıldı

  "Ben söyleyeceğimi söyledim"

  Gündem, 06 Kasım 2013

  "Ben söyleyeceğimi söyledim"

  Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ın "öğrenci evleri" ile ilgili sözlerinin ardından konuştu

 • Metin Turan'ın esareti sona erdi

  Dünya, 07 Aralık 2013

  Metin Turan'ın esareti sona erdi

  TRT Kahire muhabiri Metin Turan, 100 günü aşkın süredir tutulduğu Tora Cezaevi’nden çıkarıldı

 • TRT Erzurum'da çocuk korosu kuruyor

  Yaşam, 02 Kasım 2015

  TRT Erzurum'da çocuk korosu kuruyor

  TRT THM Ses Sanatçısı Yıldız Demirkol Savaş, eğitmenliğinde kurulan Türk Halk Müziği Çocuk Korosu kayıtları devam ediyor.

 • Tacizle suçlanan yapımcıdan ilginç savunma!

  Gündem, 07 Ekim 2014

  Tacizle suçlanan yapımcıdan ilginç savunma!

  "Teselli etmek için sarıldım"

  "Umutsuz Aile Erkekleri dizisi yapabiliriz"

  Gündem, 16 Mart 2014

  "Umutsuz Aile Erkekleri dizisi yapabiliriz"

  Arınç: Esas dizilerimizi de 30 Mart'tan sonra koyacağız

  Kılıçdaroğlu: Maçlar TRT'den şifresiz yayınlanacak

  Gündem, 27 Mayıs 2023

  Kılıçdaroğlu: Maçlar TRT'den şifresiz yayınlanacak

  Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, imzalayacağı ilk kararnamelerden birisinin futbol maçlarının TRT'den şifresiz yayınlanmasını vadetti

 • Cumhurbaşkanı adayları TRT'de konuştu

  Gündem, 25 Mayıs 2023

  Cumhurbaşkanı adayları TRT'de konuştu

  Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun propaganda konuşmaları TRT'de yayınlandı. Erdoğan "28 Mayıs günü yeniden ve daha güçlü bir destek bekliyorum" derken, Kılıçdaroğlu da "Artık yalnızca o ve ben varız. Sakın yanlış düşünmeyin. O parti bu parti yok. Artık sandıkta birbirine taban tabana zıt, iki farklı anlayış var" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı adayları TRT'de konuştu

  Gündem, 08 Mayıs 2023

  Cumhurbaşkanı adayları TRT'de konuştu

  Cumhurbaşkanı adayları TRT'de propaganda konuşmasını gerçekleştirdi. Çekilen kuraya göre sırasıyla; Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan, Muharrem İnce ve Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarını yaptı

 • Ek gösterge mağduru EYT’liler

  Sosyal Güvenlik, 31 Mart 2023

  Ek gösterge mağduru EYT’liler

  Kamu çalışanlarının ek göstergeleri 15 Ocak 2023 tarihinde 600 puan artırıldı, bazı mesleklerde ise 3600’e çıkartıldı. TRT ve MİT personelinin ek gösterge artışından yararlanabilmesi için gereken kararname henüz çıkmadığından, bu kurumlarda EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı kazananlar emeklilik başvurusunu bekletiyorlar. Kanunun ek göstergeyi artıran hükmünden yararlandırılmazlarken tazminat yansıtma oranını düşüren hükümlerinin uygulanması nedeniyle de emekli aylıkları 900 liraya varan tutarlarda azaldı. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi

  TRT'nin ilk spikerlerinden Aytaç Kardüz hayatını kaybetti

  Gündem, 15 Temmuz 2022

  TRT'nin ilk spikerlerinden Aytaç Kardüz hayatını kaybetti

  TRT'nin ilk spikerlerinden Aytaç Kardüz, Bodrum tatili sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti

  Altın Palmiye 'Hüzün Üçgeni'nin oldu

  Kültür-Sanat, 29 Mayıs 2022

  Altın Palmiye 'Hüzün Üçgeni'nin oldu

  İsveçli yönetmen Ruben Östlund'un TRT ortak yapımı filmi "Hüzün Üçgeni" (Triangle of Sadness), 75. Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye"nin sahibi oldu.

 • TRT’den İzmir Marşı açıklaması

  Gündem, 01 Eylül 2021

  TRT’den İzmir Marşı açıklaması

  TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, Türkiye-Polonya maçının ardından kadın voleybolcuların İzmir Marşı söyledikleri galibiyet kutlamasının “sansürlendiği” eleştirilerine yanıt verdi. Sobacı, “Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın yayın formatı gereği her maç sonrası olduğu gibi Türkiye-Polonya maçı sonrasında da yayıncı kuruluş ekrana maça ilişkin detaylı grafikleri yansıtmıştır. Grafiklerin ekrana getirilmesi sırasında İzmir Marşı da alt ses olarak ekrana yansımıştır” dedi.

 • “Öcalan TRT’ye değil, TRT Kürdi’ye çıktı”

  Gündem, 15 Temmuz 2021

  “Öcalan TRT’ye değil, TRT Kürdi’ye çıktı”

  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, yerel seçim döneminde kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkarılması hakkında, "Konuşması Kürtçe verildi, Türkçe altyazı bile verilmedi" dedi.

 • TRT kanallarının 5 yıllık planı hazır

  Televizyon, 19 Haziran 2021

  TRT kanallarının 5 yıllık planı hazır

  2020 UEFA Avrupa Şampiyonası kapsamında Türkiye-Galler karşılaşması için Bakü'de bulunan gazetecilerle bir araya gelen TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, “İki stratejimiz var. Uluslararası etki oluşturmak ve dijitalleşme. Her işimizde strateji bazlı çalışıyoruz. Yayın Strateji Merkezimiz (YSM) sayesinde tüm kanallarımızın 5 yıllık planları mevcut” dedi.

  TRT’den ses getirecek yeni kanal!

  Televizyon, 19 Mayıs 2021

  TRT’den ses getirecek yeni kanal!

  TRT tarafından yeni bir kanal daha kuruluyor. Yeni kanalın ismi bugün açıklanıyor