KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TRT

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla, 01 Mayıs 1964’de, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğine sahip olarak kuruldu. 1972’deki anayasa değişiklikleri ile kurum “tarafsız” bir kamu iktisadi kuruluş olarak tanımlandı.

1982 Anayasası hükümleri doğrultusunda 1984 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu yeniden düzenlendi. Uydu yayınlarının 1986’dan sonra, Türkiye’ye yönelik yayın yapan özel televizyonların ortaya çıkması, TRT’nin 1990 yılına kadar süren televizyon yayınları üzerindeki tekelini ortadan kaldırıldı.

Anayasanın 133. maddesinin 1993’te değiştirilmesiyle özel radyo ve televizyon yayınları serbest bırakılırken, TRT’nin özerkliği yeniden tesis edildi. TRT bugün, özerkliği ve tarafsızlığı anayasada hükme bağlanan, radyo ve televizyon ile tüm medya araçlarından yayın yapan kamu hizmeti yayıncısı olarak hizmet vermektedir.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluşundan daha önce, ilk kez Türk Telsiz Telefon A.Ş.’ye bağlı olarak gerçekleştirilen radyo yayınları 1964’de TRT çatısı altında toplandı. 06 Mayıs 1927’de yayına başlayan İstanbul Radyosu’nun ardından 1928 yılında Ankara Radyosu ilk yayınlarını yaptı. Ankara ve İstanbul Radyoları 08 Eylül 1936 tarihinde PTT’ye devredildi. PTT’ye devredildikten sonra vericisi güçlendirilen Ankara Radyosu 28 Ekim 1938’de resmen işletmeye açıldı. Ekim 1938 yayınlarına ara veren İstanbul Radyosu, 19 Kasım 1949’da yayın hayatına geri döndü. II. Dünya Savaşı ile birlikte radyolar yeni kurulan Matbuat Umum Müdürlüğü’ne (Basın Yayın ve Turizm/Enformasyon Genel Müdürlüğü) bağlandı. 1950’de yayın hayatına İzmir Belediyesi’ne bağlı olarak başlayan İzmir Radyosu, 1953’ten itibaren Matbuat Umum Müdürlüğü bünyesinde yayınlarını sürdürdü.

1960’dan sonra sekiz ilde İl Radyoları kuruldu. Radyo yayınlarının yönetiminin özerk ve tarafsız bir kamu iktisadi kuruluşu olarak düzenlenmesini öngören 1961 Anayasası uyarınca, 1964 yılında 359 sayılı yasayla TRT bünyesinde devam eden radyo yayınları, vericilerinin güçlendirilmesi ile daha geniş kitlelere ve alana ulaştı. 1974 yılında, TRT’nin merkez ve bölge radyolarının birleştirilmesiyle TRT-1, TRT-2 ve TRT-3 radyo yayınları oluşturuldu.

Televizyon yayınları ise, 31 Ocak 1968’de Türkiye’nin ilk deneme televizyon yayını Ankara’da Mithatpaşa Stüdyosu’nda Mahmut Tali Öngören’in açılış konuşmasıyla başladı. Haftada 3 gün, üçer saat olarak başlayan deneme yayınları 1 yıl sonra haftada 4 güne çıktı. 1970’de İzmir Televizyonu, ardından 1971’de İstanbul Televizyonu faaliyete geçti.

1969’da astronotların Ay’a ayak basmaları ve Zeki Müren’in Ankara’da verdiği konser televizyon ekranından yansıdı. 1973’de ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün cenaze töreni naklen yayınlandı. 20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan tüm Türkiye ve Avrupa TRT yayınlarıyla haberdar oldu. Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması’na Türkiye, ilk kez 1975’de TRT’nin organizasyonuyla girdi. 1978’de ilk kez su altı kameraları kullanılarak “Derinlerdeki Geçmiş” adlı belgesel renkli film çekildi. 1979 yılında, 5 ülkeden 133 çocuk 31 liderin katıldığı ilk 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi.

1974 yılında Televizyon yayınları haftanın her günü gerçekleştirilirken, yayınlar ülke nüfusunun %55’i (19 milyon) ve ülke yüzölçümünün %28 i (210.861 km2) tarafından izlenilir oldu. Televizyonunun Türkiye’ye gelişinin 10. yılında PTT merkezlerine kayıtlı Televizyon alıcı sayısı 2 milyon 250 bine ulaştı. Yurt içinden verilen ve yurtdışında alınan eşgüdüm, yayın, kayıt ve kurgu işlemlerini yapabilecek kapasitede olan Eurovision bağlantı merkezi 1982 yılında hizmete girdi. Giderek artan yayın saatleriile birlikte ekran, 31 Aralık 1981 yılbaşı gecesinden itibaren renklenmeye başladı ve 1984 yılında tamamen renkli yayına geçildi.

1986 yılında televizyonun 2. kanalı TRT-2 yayın hayatına merhaba dedi. 1987’de “İntelsat” uydusundan kiralanan bir aktarıcıdan TRT-1 ve TRT-2 programları uydu yoluyla bütün Türkiye’ye ulaştı. TRT-3 ve GAP-TV, 1989 yılında hizmete girdi ve TRT’nin kanal sayısı 4’e çıktı. 1990’da ise eğitim ağırlıklı TRT-4 ile Avrupa yaşayan Türk işçilerine yönelik TRT-INT yayınları başladı. 1993’te Kafkasya ve Orta Asya’ya yönelik programların yer aldığı TRT-AVRASYA kanalı, 1995’te ise TBMM TV yayına girdi.

1998 yılında ilk yurt dışı temsilciliğimiz TRT Almanya - Berlin Temsilciliği açıldı. Bunu sırasıyla 1999 yılında Türkmenistan-Aşkabat Temsilciliği, 2000 yılında Azerbaycan-Bakü, Mısır-Kahire ve Belçika-Brüksel takip etti. 2002 yılına gelindiğinde 6'ncı yurt dışı bürosu ABD-Washington'da, 2004 yılında da Özbekistan-Taşkent bürosu açıldı.
1999 yılında TRT_SAYTEK (Sayısal Yayın Teknoloji Merkezi) kurularak internet sitesi www.trt.net.tr adresi ile yayına başladı.

2003 yılı hem Kurumumuz hem tüm Türkiye için unutulmaz bir yıl oldu. TRT ülkemiz adına katıldığı 48. Eurosion Şarkı Yarışmasını, Sertap ERENER’in yorumladığı “Every Way That I Can” şarkısıyla kazandı.

Yurt dışında da etkin bir yayıncı olan Kurumumuz 2004 yılında (ABU) Asya-Pasifik Yayın Birliği, Asiavision sözleşmesini imzaladı.

TRT bugün 15 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 5 uluslararası radyo kanalı, trt.net.tr ve trt.world.com üzerinden 35 dil ve lehçede yayın, teleteks yayını ve "TeleVİZYON", "TRT Çocuk" ve "TRT Haber DD" dergileriyle Türkiye ve dünyaya yayın yapmaktadır.

Kurumumuzun yeniden yapılandırılması sürecinde 17.07.2009 tarihinden itibaren, TRT1 “Kanal Koordinatörlüğü”ne dönüştürülmüştür. Toplumun tüm kesimlerine hitap eden genel aile kanalı olarak yayın yapmaya devam etmektedir.

Trt Haberleri

 • Dışişleri'nden TRT ekibi BAE'de alıkonuldu iddiasıyla ilgili açıklama!

  Dünya, 21 Aralık 2018

  Dışişleri'nden TRT ekibi BAE'de alıkonuldu iddiasıyla ilgili açıklama!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Aden'de bulunan TRT ekibinin BAE güvenlik güçleri tarafından alıkonulduğu iddiasının araştırıldığı ve büyükelçinin durumdan haberdar olduğu belirtildi

 • Bu belgeler ilk kez yayınlanıyor

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Bu belgeler ilk kez yayınlanıyor

  CHP'li Öztürk Yılmaz'ın başlattığı ve Kılıçdaroğlu'nun da tepki gösterdiği Türkçe ezan tartışmalarının ardından Habertürk yazarı Murat Bardakçı, tek parti döneminde uygulanan yasaklara ilişkin belgeleri ilk kez yayınladı. İşte Murat Bardakçı'nın yazısı ve o belgeler

 • Diriliş Ertuğrul ne zaman?

  Televizyon, 07 Kasım 2018

  Diriliş Ertuğrul ne zaman?

  Diriliş Ertuğrul izleyicilerinin heyecan içerisinde beklediği Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölüm için geri sayım başladı. Peki; Diriliş Ertuğrul bu akşam var mı, yok mu? TRT1 yayın akışı belli oldu. İşte; "Diriliş Ertuğrul ne zaman?" sorusunun cevabı...

  İBB ile TRT arasında takas

  Gündem, 12 Ekim 2018

  İBB ile TRT arasında takas

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir zamanlar üzerinde, 1890 yılında yapıldığı kabul edilen ünlü Tepebaşı Dram Tiyatrosu'nun bulunduğu, yakın geçmişte TÜYAP Kitap Fuarı'nın düzenlendiği Tepebaşı'ndaki arazinin tamamını TRT'ye veriyor. İBB, Tepebaşı'ndaki araziye karşılık TRT'den, Büyükçamlıca'daki TRT Kulesi'nin batı tarafında bulunan rekreasyon alanı ile Ümraniye'deki park alanını alacak

  15 Temmuz bildirisini o göndermiş!

  Gündem, 10 Ekim 2018

  15 Temmuz bildirisini o göndermiş!

  FETÖ'nün darbe girişimi sırasında "yurtta sulh konseyi"nce hazırlanan darbe bildirisini TRT'de okutan eski yarbay Ümit Gençer'e bildirinin telefonunda "Dost" olarak kayıtlı kişiden geldiği, "Dost"un sözde konsey üyesi olan eski tuğamiral Ömer Faruk Harmancık olduğu belirlendi

 • Takım elbiseleriyle havuza atladılar!

  Gündem, 03 Ekim 2018

  Takım elbiseleriyle havuza atladılar!

  Ankara'nın Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, TRT KÜRDİ'de yayınlanan 'Çepik' programı sonrasında program sanatçıları ile birlikte takım elbisesiyle kaplıca havuzuna girdi.

 • Komşuları yalvardı, yine de durmadı!

  Gündem, 28 Eylül 2018

  Komşuları yalvardı, yine de durmadı!

  Esenyurt'ta öğretmen S. G. kocası tarafından 11. kattaki evlerinin balkonundan atılarak öldürüldü. Korkunç olay sırasında üst komşularının katil zanlısı kocaya "Yapma" diye yalvardığı belirtildi. FETÖ'den dolayı TRT'den ihraç edildiği öğrenilen katil zanlısı koca B. G. kilitlediği kapı polis tarafından kırılarak yakalandı.

 • TRT Diyanet, 'Diyanet TV' olarak yayın yapacak

  Gündem, 07 Ağustos 2018

  TRT Diyanet, 'Diyanet TV' olarak yayın yapacak

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Faaliyetlerimize 'Diyanet TV' olarak inşallah devam edeceğiz. 2012'den bugüne kadar Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun çok büyük desteğini gördük. Bundan sonra da her zaman desteklerini bekliyoruz." dedi

  TRT Genel Müdürü'nden Eurovision şartı!

  Gündem, 04 Ağustos 2018

  TRT Genel Müdürü'nden Eurovision şartı!

  Eurovision Şarkı Yarışması'na ilişkin konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, "Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, 'Aynı anda hem erkeğim hem kadınım' diyen birini saat 21.00'de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki" açıklamasında bulundu

  Cumhurbaşkanlığı'na iki yeni başkanlık!

  Gündem, 24 Temmuz 2018

  Cumhurbaşkanlığı'na iki yeni başkanlık!

  Son dakika haberi! Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olarak Strateji ve Bütçe ile İletişim Başkanlıkları kuruldu. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle, RTÜK, Kültür ve Turizm Bakanlığıyla, TRT ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığıyla ilgilendirildi

 • TRT ekibi Yunanistan'da gözaltına alındı

  Dünya, 15 Temmuz 2018

  TRT ekibi Yunanistan'da gözaltına alındı

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yayın yapmak üzere Yunanistan'a gelen TRT ekibi, Yunan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı

 • Erdoğan: Batmaz ile ilgili belgelerle köşeye sıkışacaklar

  Gündem, 22 Haziran 2018

  Erdoğan: Batmaz ile ilgili belgelerle köşeye sıkışacaklar

  Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Türkiye'de seçime katılım oranlarının Avrupa'da çok yüksek olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçimin asla kazası olmaz. Ben vatandaşlarıma, partili partisiz fark etmez, demokratik hakkını muhakkak kullanması gereğini hatırlatmak istiyorum" dedi.

 • TRT1 yayın akışı: İşte bugün ki maçlar

  2018 Dünya Kupası, 20 Haziran 2018

  TRT1 yayın akışı: İşte bugün ki maçlar

  2018 Dünya Kupası heyecanı TRT1'de yaşanıyor. Dünya Kupası maçlarının yayınlandığı TRT1 yayın akışı bugün - 20 Haziran 2018 nasıl? TRT1 hanngi maçı veriyor? Dünya Kupası yayınlarıyla ilgili merak edilen soruların cevabını sizler için derledik. Detaylar haberimizde...

  CHP'den TRT'ye suç duyurusu

  Gündem, 19 Haziran 2018

  CHP'den TRT'ye suç duyurusu

  Son dakika haberi... Parti genel merkezinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkay, CHP'nin verdiği reklamları yayınlamadığı gerekçesiyle TRT yöneticilerine suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi

  CHP'den TRT kararı!

  Gündem, 13 Haziran 2018

  CHP'den TRT kararı!

  CHP, 24 Haziran seçimleri için TRT'de kendisine ayrıan propaganda hakkını kullanmayacağını TRT'ye bildirdi

 • TRT Spor yorumcusunun zor anları!

  Fiskos, 13 Haziran 2018

  TRT Spor yorumcusunun zor anları!

  Dünya Kupası için Rusya'da program yapan TRT Spor ekibi dün akşam canlı yayın kazası yaşadı. TRT Spor ekibinden Tarık Üstün'ün bu görüntüleri sosyal medyada defalarca paylaşıldı. İşte o anlar...

 • Meral Akşener TRT'ye çıkmıyor!

  Gündem, 12 Haziran 2018

  Meral Akşener TRT'ye çıkmıyor!

  İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in TRT'de propaganda konuşması yapmayacağı duyuruldu

 • HDP, Demirtaş'ın TRT propagandası için YSK'ya başvurdu

  Gündem, 05 Haziran 2018

  HDP, Demirtaş'ın TRT propagandası için YSK'ya başvurdu

  HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçimden önce TRT'de yayınlanacak propaganda konuşması için HDP, YSK'ya başvurdu. HDP'nin kuruldaki temsilcisi Mehmet Tiryaki, YSK'dan başvurularına olumlu bir yanıt beklediklerini belirterek, çekimlerin büyük ihtimal ile cezaevinde yapılabileceğini çünkü Demirtaş'ın TRT'ye gitmesi durumunun Adalet Bakanlığı'nı ilgilendiren bir durum olduğunu söyledi.

  Muharrem İnce TRT'nin on dakikalık konuşmasını reddetti

  Gündem, 04 Haziran 2018

  Muharrem İnce TRT'nin on dakikalık konuşmasını reddetti

  Son Dakika... Star TV'de Nazlı Çelik'in sorularını yanıtlayan CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce "Hukukun özgürlüğünde 101. basın özgürlüğünde 163. sıradayız yakında G-20'yi de kaybedeceğiz" ifadelerini kullandı