KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TRT

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), devlet adına radyo ve televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla, 01 Mayıs 1964’de, özel yasayla özerk tüzel bir kişiliğine sahip olarak kuruldu. 1972’deki anayasa değişiklikleri ile kurum “tarafsız” bir kamu iktisadi kuruluş olarak tanımlandı.

1982 Anayasası hükümleri doğrultusunda 1984 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu yeniden düzenlendi. Uydu yayınlarının 1986’dan sonra, Türkiye’ye yönelik yayın yapan özel televizyonların ortaya çıkması, TRT’nin 1990 yılına kadar süren televizyon yayınları üzerindeki tekelini ortadan kaldırıldı.

Anayasanın 133. maddesinin 1993’te değiştirilmesiyle özel radyo ve televizyon yayınları serbest bırakılırken, TRT’nin özerkliği yeniden tesis edildi. TRT bugün, özerkliği ve tarafsızlığı anayasada hükme bağlanan, radyo ve televizyon ile tüm medya araçlarından yayın yapan kamu hizmeti yayıncısı olarak hizmet vermektedir.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun kuruluşundan daha önce, ilk kez Türk Telsiz Telefon A.Ş.’ye bağlı olarak gerçekleştirilen radyo yayınları 1964’de TRT çatısı altında toplandı. 06 Mayıs 1927’de yayına başlayan İstanbul Radyosu’nun ardından 1928 yılında Ankara Radyosu ilk yayınlarını yaptı. Ankara ve İstanbul Radyoları 08 Eylül 1936 tarihinde PTT’ye devredildi. PTT’ye devredildikten sonra vericisi güçlendirilen Ankara Radyosu 28 Ekim 1938’de resmen işletmeye açıldı. Ekim 1938 yayınlarına ara veren İstanbul Radyosu, 19 Kasım 1949’da yayın hayatına geri döndü. II. Dünya Savaşı ile birlikte radyolar yeni kurulan Matbuat Umum Müdürlüğü’ne (Basın Yayın ve Turizm/Enformasyon Genel Müdürlüğü) bağlandı. 1950’de yayın hayatına İzmir Belediyesi’ne bağlı olarak başlayan İzmir Radyosu, 1953’ten itibaren Matbuat Umum Müdürlüğü bünyesinde yayınlarını sürdürdü.

1960’dan sonra sekiz ilde İl Radyoları kuruldu. Radyo yayınlarının yönetiminin özerk ve tarafsız bir kamu iktisadi kuruluşu olarak düzenlenmesini öngören 1961 Anayasası uyarınca, 1964 yılında 359 sayılı yasayla TRT bünyesinde devam eden radyo yayınları, vericilerinin güçlendirilmesi ile daha geniş kitlelere ve alana ulaştı. 1974 yılında, TRT’nin merkez ve bölge radyolarının birleştirilmesiyle TRT-1, TRT-2 ve TRT-3 radyo yayınları oluşturuldu.

Televizyon yayınları ise, 31 Ocak 1968’de Türkiye’nin ilk deneme televizyon yayını Ankara’da Mithatpaşa Stüdyosu’nda Mahmut Tali Öngören’in açılış konuşmasıyla başladı. Haftada 3 gün, üçer saat olarak başlayan deneme yayınları 1 yıl sonra haftada 4 güne çıktı. 1970’de İzmir Televizyonu, ardından 1971’de İstanbul Televizyonu faaliyete geçti.

1969’da astronotların Ay’a ayak basmaları ve Zeki Müren’in Ankara’da verdiği konser televizyon ekranından yansıdı. 1973’de ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün cenaze töreni naklen yayınlandı. 20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan tüm Türkiye ve Avrupa TRT yayınlarıyla haberdar oldu. Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması’na Türkiye, ilk kez 1975’de TRT’nin organizasyonuyla girdi. 1978’de ilk kez su altı kameraları kullanılarak “Derinlerdeki Geçmiş” adlı belgesel renkli film çekildi. 1979 yılında, 5 ülkeden 133 çocuk 31 liderin katıldığı ilk 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi.

1974 yılında Televizyon yayınları haftanın her günü gerçekleştirilirken, yayınlar ülke nüfusunun %55’i (19 milyon) ve ülke yüzölçümünün %28 i (210.861 km2) tarafından izlenilir oldu. Televizyonunun Türkiye’ye gelişinin 10. yılında PTT merkezlerine kayıtlı Televizyon alıcı sayısı 2 milyon 250 bine ulaştı. Yurt içinden verilen ve yurtdışında alınan eşgüdüm, yayın, kayıt ve kurgu işlemlerini yapabilecek kapasitede olan Eurovision bağlantı merkezi 1982 yılında hizmete girdi. Giderek artan yayın saatleriile birlikte ekran, 31 Aralık 1981 yılbaşı gecesinden itibaren renklenmeye başladı ve 1984 yılında tamamen renkli yayına geçildi.

1986 yılında televizyonun 2. kanalı TRT-2 yayın hayatına merhaba dedi. 1987’de “İntelsat” uydusundan kiralanan bir aktarıcıdan TRT-1 ve TRT-2 programları uydu yoluyla bütün Türkiye’ye ulaştı. TRT-3 ve GAP-TV, 1989 yılında hizmete girdi ve TRT’nin kanal sayısı 4’e çıktı. 1990’da ise eğitim ağırlıklı TRT-4 ile Avrupa yaşayan Türk işçilerine yönelik TRT-INT yayınları başladı. 1993’te Kafkasya ve Orta Asya’ya yönelik programların yer aldığı TRT-AVRASYA kanalı, 1995’te ise TBMM TV yayına girdi.

1998 yılında ilk yurt dışı temsilciliğimiz TRT Almanya - Berlin Temsilciliği açıldı. Bunu sırasıyla 1999 yılında Türkmenistan-Aşkabat Temsilciliği, 2000 yılında Azerbaycan-Bakü, Mısır-Kahire ve Belçika-Brüksel takip etti. 2002 yılına gelindiğinde 6'ncı yurt dışı bürosu ABD-Washington'da, 2004 yılında da Özbekistan-Taşkent bürosu açıldı.
1999 yılında TRT_SAYTEK (Sayısal Yayın Teknoloji Merkezi) kurularak internet sitesi www.trt.net.tr adresi ile yayına başladı.

2003 yılı hem Kurumumuz hem tüm Türkiye için unutulmaz bir yıl oldu. TRT ülkemiz adına katıldığı 48. Eurosion Şarkı Yarışmasını, Sertap ERENER’in yorumladığı “Every Way That I Can” şarkısıyla kazandı.

Yurt dışında da etkin bir yayıncı olan Kurumumuz 2004 yılında (ABU) Asya-Pasifik Yayın Birliği, Asiavision sözleşmesini imzaladı.

TRT bugün 15 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 5 uluslararası radyo kanalı, trt.net.tr ve trt.world.com üzerinden 35 dil ve lehçede yayın, teleteks yayını ve "TeleVİZYON", "TRT Çocuk" ve "TRT Haber DD" dergileriyle Türkiye ve dünyaya yayın yapmaktadır.

Kurumumuzun yeniden yapılandırılması sürecinde 17.07.2009 tarihinden itibaren, TRT1 “Kanal Koordinatörlüğü”ne dönüştürülmüştür. Toplumun tüm kesimlerine hitap eden genel aile kanalı olarak yayın yapmaya devam etmektedir.

Trt Haberleri

 • "beIN - Türkiye Ligi evliliği sürer mi?"

  Futbol, 03 Ağustos 2019

  "beIN - Türkiye Ligi evliliği sürer mi?"

  Habertürk yazarı Serdar Ali Çelikler, TFF, kulüpler ve beIN Sports arasında imzalanan yeni sözleşmeyi değerlendirdi. Serdar Çelikler, revize edilen anlaşmanın kimseyi mutlu etmediğini, TRT seçeneğinin de masada olduğunu belirterek "Çünkü beIN'e karşı bir güvensizlik oluşmuş durumda ve tüm kulüpler 'Bu seneyi hallettik ama seneye de bunlar yeniden arıza çıkarabilir. Şimdiden alternatif bakmalıyız' düşüncesinde. Yani benim gördüğüm bu evlilik bu haliyle uzun sürmez" ifadelerini kullandı...

 • "Süper Lig maçlarını TRT yayınlasın"

  Futbol, 31 Temmuz 2019

  "Süper Lig maçlarını TRT yayınlasın"

  Süper Lig'de sezonun başlamasına kısa bir süre kalmasına rağmen yayıncı kuruluş ve kulüpler arasındaki sorun çözülebilmiş değil... Son olarak Kulüpler Birliği, yayıncı kuruluşun ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine TFF'ye başvururken, Habertürk yazarı Fatih Altaylı'dan bir öneri geldi: "Süper Lig maçlarını TRT yayınlasın."

 • Oscar'ın başkanı Türkiye'ye geldi

  Kültür-Sanat, 09 Temmuz 2019

  Oscar'ın başkanı Türkiye'ye geldi

  Oscar Ödülleri'ni veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin başkanı John Bailey, '12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin bağımsız jürisinde bulunmak üzere İstanbul'a geldi

  İYİ Parti'den TRT'nin Osman Öcalan röportajı ile ilgili suç duyurusu

  Gündem, 27 Haziran 2019

  İYİ Parti'den TRT'nin Osman Öcalan röportajı ile ilgili suç duyurusu

  İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu, TRT Kürdi kanalında Osman Öcalan röportajı yayınlanmasıyla ilgili sorumluluğu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi

  "Maçları TRT yayınlasın önerisi masada"

  Futbol, 25 Haziran 2019

  "Maçları TRT yayınlasın önerisi masada"

  Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluşu Digiturk ile kulüpler arasındaki pazarlık devam ederken; bazı kulüpler tarafından, "Maçları TRT yayınlasın" önerisi seslendirilmeye başlandı! Son olarak yüzde 35'lik bir indirim isteyen beIN SPORTS'un talepleri için Kulüpler Birliği'nde bir komisyon kurulmuştu. Habertürk yazarı İbrahim Yıldız yazdı...

 • TRT'den Kılıçdaroğlu'nun iddiasına yanıt

  Gündem, 21 Mayıs 2019

  TRT'den Kılıçdaroğlu'nun iddiasına yanıt

  TRT'den istihdam fazlası personel iddialarına ilişkin yapılan bilgilendirmede, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısında ifade ettiği iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT Genel Müdürü ile görüştü

  Gündem, 25 Nisan 2019

  Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT Genel Müdürü ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World'ün Londra merkezine terör örgütü PKK yandaşlarınca yapılan saldırı nedeniyle TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'le görüşerek, bilgi aldı

 • MEB ve TRT'den lise öğrencilerine gazetecilik eğitimi

  Gündem, 23 Nisan 2019

  MEB ve TRT'den lise öğrencilerine gazetecilik eğitimi

  MEB ile TRT, lise öğrencilerine yönelik "gazetecilik eğitimleri"nin düzenlenmesi ve meslek liselerindeki alan öğrencilerine TRT'de beceri ve staj imkanının sağlanmasına yönelik iş birliği yaptı

  TRT'den YSK'ya canlı yayın başvurusu

  Gündem, 06 Nisan 2019

  TRT'den YSK'ya canlı yayın başvurusu

  TRT'den sayımı devam eden İstanbul ve Ankara'daki sandıklardan canlı yayın için YSK'ye başvuru yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ise Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) sayım işlemlerinin sürdüğü sandıklardan kesintisiz canlı yayın yapılması talebini kabul etmezken, Ankara ve İstanbul'da süren sayım işlemlerinden haber amaçlı görüntü alınmasına izin verdi

  TRT Yönetim Kuruluna atama

  Gündem, 08 Mart 2019

  TRT Yönetim Kuruluna atama

  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerine Osman Urgun ve Erkan Durdu atandı

 • Tek Yürek dizisi oyuncuları kimler?

  Televizyon, 28 Şubat 2019

  Tek Yürek dizisi oyuncuları kimler?

  TRT'nin ekranlara merhaba diyen yeni dizisi Tek Yürek 4. yeni bölümü ile ekranlara gelecek. Dizinin oyuncu kadrosunda seyircilerin yakından tanıdığı başarılı birçok oyuncu yer alıyor. Peki, Tek yürek dizisi oyuncuları kimler? Tek Yürek dizisinin konusu ne? İşte, diziye dair detaylar...

 • TRT 2'de ne tür programlar olacak?

  Televizyon, 27 Şubat 2019

  TRT 2'de ne tür programlar olacak?

  TRT ailesinin en yeni üyesi TRT 2 yayın hayatına merhaba dedi. Kanal, yoğun bir hazırlık sürecinin ardından özel yayınla açıldı. Türkiye’nin kültür ve sanat kanalı TRT 2 yepyeni içeriği ve yüzüyle izleyicisiyle buluştu. Peki, TRT 2'de ne tür programlar yayınlanacak? İşte, TRT 2 frekans ayarları...

 • TRT'deki FETÖ yapılanması davasında karar

  Gündem, 26 Şubat 2019

  TRT'deki FETÖ yapılanması davasında karar

  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TRT'deki yapılanmasına ilişkin davada 39 sanık, "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen sürede hapis cezasına çarptırıldı

  TRT 2 frekans bilgileri

  Gündem, 23 Şubat 2019

  TRT 2 frekans bilgileri

  Ekranların en yeni kanalı TRT 2 yayın hayatına başladı. TRT bünyesinde kurulan kanal yoğun bir hazırlık sürecinin ardından özel yayınla açıldı. Peki, TRT 2'de ne tür programlar yayınlanacak? İşte, TRT 2 frekans bilgileri...

  Dışişleri'nden TRT ekibi BAE'de alıkonuldu iddiasıyla ilgili açıklama!

  Dünya, 21 Aralık 2018

  Dışişleri'nden TRT ekibi BAE'de alıkonuldu iddiasıyla ilgili açıklama!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Aden'de bulunan TRT ekibinin BAE güvenlik güçleri tarafından alıkonulduğu iddiasının araştırıldığı ve büyükelçinin durumdan haberdar olduğu belirtildi

 • Bu belgeler ilk kez yayınlanıyor

  Gündem, 12 Kasım 2018

  Bu belgeler ilk kez yayınlanıyor

  CHP'li Öztürk Yılmaz'ın başlattığı ve Kılıçdaroğlu'nun da tepki gösterdiği Türkçe ezan tartışmalarının ardından Habertürk yazarı Murat Bardakçı, tek parti döneminde uygulanan yasaklara ilişkin belgeleri ilk kez yayınladı. İşte Murat Bardakçı'nın yazısı ve o belgeler

 • Diriliş Ertuğrul ne zaman?

  Televizyon, 07 Kasım 2018

  Diriliş Ertuğrul ne zaman?

  Diriliş Ertuğrul izleyicilerinin heyecan içerisinde beklediği Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölüm için geri sayım başladı. Peki; Diriliş Ertuğrul bu akşam var mı, yok mu? TRT1 yayın akışı belli oldu. İşte; "Diriliş Ertuğrul ne zaman?" sorusunun cevabı...

 • İBB ile TRT arasında takas

  Gündem, 12 Ekim 2018

  İBB ile TRT arasında takas

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir zamanlar üzerinde, 1890 yılında yapıldığı kabul edilen ünlü Tepebaşı Dram Tiyatrosu'nun bulunduğu, yakın geçmişte TÜYAP Kitap Fuarı'nın düzenlendiği Tepebaşı'ndaki arazinin tamamını TRT'ye veriyor. İBB, Tepebaşı'ndaki araziye karşılık TRT'den, Büyükçamlıca'daki TRT Kulesi'nin batı tarafında bulunan rekreasyon alanı ile Ümraniye'deki park alanını alacak

  15 Temmuz bildirisini o göndermiş!

  Gündem, 10 Ekim 2018

  15 Temmuz bildirisini o göndermiş!

  FETÖ'nün darbe girişimi sırasında "yurtta sulh konseyi"nce hazırlanan darbe bildirisini TRT'de okutan eski yarbay Ümit Gençer'e bildirinin telefonunda "Dost" olarak kayıtlı kişiden geldiği, "Dost"un sözde konsey üyesi olan eski tuğamiral Ömer Faruk Harmancık olduğu belirlendi