Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Bir Suudi gazetesinde yer alan haberde Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a "Beni hiç dinlemiyorsun" dediğinin, Muhammed bin Selman’ın ise buna "Hayır, tabii ki seni dinleyeceğim", Macron'un da "O benim sözümün adamı" dediğinin duyulduğunu yazdı.

Konuşmanın kayıtlarında Muhammed bin Selman'ın Macron'a "Kaygılanma" dediği ve Macron'un ise Prense "Kaygılanıyorum" dediği duyuldu. Konuşma konusunun Kaşıkçı cinayeti ve Yemen savaşı olduğu ifade edildi.

Macron ile Veliaht Prens’in Suudi Arabistan yönetim muhalifi gazetecinin 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinden sonraki ilk görüşme olduğuna dikkat çekildi.

Macron'un ofisinden bir yetkilinin, Avrupa ülkelerinin Kaşıkçı cinayetinin dürüst bir şekilde araştırılması için ortak bir mesaj vermesi açışından G20 zirvesinde Macron ile Muhammed bin Selman'ın görüşmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Fransız yetkili, "48 saat saklambaç oynamayacağız, bunun bir anlamı olmaz. Eğer biz buradaysak ve o (Veliaht Prens) da masadaysa müsamahalı değil net olmalıyız. Söylenmesi gereken şeyler söylenecek" dedi.

Suudi Arabistan yönetim muhalifi Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. Suudi yetkililer Kaşıkçı cinayetini önce inkar etmiş daha sonra itiraf etmişti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Suudi Arabistanlı bazı kişilerin yetkilerini aşarak Kaşıkçı’yı öldürdüklerini söylemişti.