Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esin ÖVET / HABERTÜRK MAGAZİN

FOTOĞRAFLAR: Akıncan ABADAN

Yarın Avrupa’nın en iyi basketbol ligi olarak gösterilen Spor Toto Basketbol Ligi’nin yıldızları Ülker Sports Arena’da bir araya gelecek. 15 yıl boyunca NBA’de forma giyen, ülkemizi ABD’de temsil eden ve şimdi TBF CEO’su olarak görev yapan Hidayet Türkoğlu’nun önderliğinde gerçekleşecek bu etkinlik öncesi Abdi İpekçi’de buluştuk 2.08 boyundaki bu dev adamla. Ben Hido’ya bayıldım. Özellikle 17 senedir evli olduğu kadın için “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler ya. İşte beni derleyip toparladı. Zor günlerimde yanımda oldu. Öyle birinin hayatınızda her zaman olması gerekiyor. Böyle bir kadın bulduğum için çok şanslıyım” diyerek karısını yücelttiği ve ona hayranlığını dile getirmeye çekinmediği için bir kez daha bir hayran oldum.

■ Yarın bizi neler bekliyor All-Star’da?

Ozan Doğulu, Ece Seçkin performansı olacak. Pazar gününü ailenle, çocuklarınla geçirebileceğin bir organizasyon. Amacımız hınca hınç dolması ve oradan insanların keyifli ayrılması.

■ Biz de jüri üyesi olacağız. Basketboldan anlamayan kişilerin jüri olması enteresan.

Evet işte aslında amacımız bu. Basketbol ile ilgisi olsun istiyoruz herkesin.

■ Biz ülke olarak uzağız basketbola.

Ben daha yeni geldim. ABD’de yaşadığım tecrübeleri aktarmak istiyorum. Kendimce kısa, orta, uzun vadeli projelerimiz var. Dolu tribünlere oynamak insanı motive eder, enerjisini yükseltir. Bizim amacımız bunu Türkiye’ye empoze edebilmek. Neden Türk halkının basket maçlarına gitmediğini bulmak.

■ Biz de acaba ponpon kızlar, şov ve eğlence mi eksik acaba?

Şimdi bu araştırmayı yapmam gerekiyor. Evet belki maçlardaki etkinlikler zayıf. Ya da yol, trafik insanları zorluyor. Bunun altyapı çalışmasını yapmam gerekiyor. Sonuç olarak kapalı bir ortam. Çocuklarla gelinebilecek bir aktivite olarak planlamak istiyorum. ABD ve Avrupa’da bunu bir etkinlik olarak düşünüyorlar. Bizim ülkede de bunu oturtturmam lazım. Halka hitap eden şeyler yapmamız gerekiyor.

‘NBA’İ 997. MAÇTA BIRAKTIM’

■ Spor kariyerinden sonra CEO olma hayali vardı bildiğim kadarıyla?

Evet ben buna hep kendimi hazırladım. Kısıtlı kalmak istemiyordum. Orada edindiğim tecrübeleri iletmek istiyorum.

■ Neden antrenörlük değil?

Antrenörlük kısıtlı ama yöneticilik öyle değil. Tamam antrenörlük konusunda çok bilgim var ama yöneticilik konusunda daha çok yardımcı olabilirim.

■ NBA’de bin maç oynama hedefini açıklamıştın. Kaç maç oldu?

Maalesef bin maçı tamamlayamadım. 997’de kaldı.

■ 15 yıl NBA’de forma giymek geriye dönüp baktığında nasıl bir duygu?

İstanbul’dan gidişim ve buraya dönüşüm tamamen gece ile gündüz gibi bir şey.

■ Orada bir hayatın vardı ve “Tamam hadi kilit vuralım dönelim memlekete” mi dedin?

Yok bitmez. Kapıyı tamamen kapatmam imkânsız. Zaten öyle bir düşüncemiz de yok. Ailem şu an orada. Zaten şu an en çok bu yüzden kavga ediyoruz. Ben buradayım, eşim orada. Onun daha çok burada olmasını istiyorum ama çocukların eğitimi var. Sonuçta bütün iş hayatımız, çevremiz burada dönüyor ama orada da bir bu kadar çevremiz var. Oradaki deneyimlerimi burada aktarmak ve Türk gençliği ile paylaşmak istiyorum.

‘TÜRKİYE’DE ÇOK BAŞIM AĞRIRDI’

■ Türkiye’de daralır mısın sence?

Henüz olmadı. Daha çok erken. Ama bazı noktalarda fikir ayrılığına düşüyorum. Neden böyle diye düşünüyorum. Ama ister istemez kabul ediyorum. Yapacak bir şey yok. Türkiye’de bazı şeyler hep aynı. Değişmez, değişmeyecek.

■ Burada kalsaydın?

Türkiye’de kalsaydım bu kadar olmazdım. Ben özünde deli doluyum. Sinirli bir adamım ve çok başım ağrırdı benim burada. İyi ki kaçıp gitmişim.

■ Klipte, dizide, filmde oynar mısın?

Klipte değil de dizide ve sinema filminde boy göstermek isterim. Teklif gelirse kabul ederim. Sonuçta o da eğlence. Benim için de hem tecrübe olur. Ben sinema oyuncusu değilim. Benim oynayacağım ancak beş dakikalık bir şey. O yüzden her seferinde doğal olmaya çalıştım. Normal hayatta olduğum gibi olmaya çalışıyorum.

‘FUTBOL HEP DAHA ÖNDE’

■ Futbolcular gibi çok görünür değilsiniz. Size tembih mi ediyorlar?

Ülke olarak futbolu çok seven bir ülkeyiz. Futbolcular ister istemez diğer sporculardan öndedir. Programlara bak haftanın yedi günü

futbol konuşulur. 70 milyonun hepsi futbolu bilir. O konularda biz çok zorlanıyoruz. Biz daha başarılıyız basketbol olarak ama ülkemizin bazı gerçekleri var. Her zaman ikinci plandayız. Bizim için çok önemli şeyler oluyor, pat futbolla ilgili bir haber geliyor biz ikinci plana düşüyoruz.

■ Üvey evlat muamelesi görüyorsunuz yani.

Aynen öyle.

■ Yarın bir kadınla haberin çıksa?

Allah korusun. Ağzını hayra aç. Öyle bir arayışta değilim ben. Akşam biriyle yemeğe giderim, kulübe giderim.

■ Eşin umursar mı böyle haberleri?

Umursamayız, her zaman arkamda durur. Böyle bir haber çıkarsa bana bir şey olmaz ama haberi yapan arkadaş için pek iyi olmaz.

'MAGAZİNDE AVANTAJLIYIZ'

■ Basketbolcular da futbolcular kadar çapkın mı?

Burada da bizim avantajımız var işte. Futbolcular kadar gündemde olmadığımız için sıyrılıyoruz aradan. Magazindeki arkadaşlar basketbol dünyasından bir iki kişi dışında kimseyi tanımıyor.

■ Türkiye’de şu an en çok ne rahatsız ediyor seni?

Birilerinin hep bir şeyin arayışında olması. Mesela Esin’le yemek yediğimde bu kötüye yorulmamalı. Eşim ABD’de diye ben kendimi eve mi kapatayım? Benim de arkadaşlarım, dostlarım var.

'DELİ DOLU BİR ÇOCUKTUM'

■ Çocukken ‘basketbolcu olacağım’ mı diyordun?

Ben deli dolu bir çocuktum. Zorla basketbola itildim.

■ Boyunun hiç dezavantajı oldu mu?

Hayır olmadı, ben çok şanslıydım. Başladığım bir işte yeteneğimin olduğunu fark ettim. Bu durum beni daha çok işime itti. Ve gerçekten bu işi iyi yapmaya başladım. Sonra da 19 yaşında NBA’i denemek istedim.

■ “Şarkıcı olsaydım, oyuncu olsaydım” gibi hiç isteklerin var mıydı?

‘Yılbaşı gecesi daha iyi şarkı söyleseydim’ diyorum. Yaptığım işten çok keyif aldım. Her zaman mutlu oldum. İşimi eğlenerek yaptığım için başarılı oldum.

  • Türkoğlu, NBA kariyeri boyunca Sacramento Kings, San Antonio Spurs, Orlando Magic, Toronto Raptors ve Phoenix Suns takımlarının formasını giydi.

TEK CÜMLEDE BİLMEDİKLERİNİZ

■ Hiç bilmediğimiz bir yanın var mı?

Çok dağınığım, acayip.

■ Yemek yapar mısın?

Asla, hiç yapamam.

■ Eşinle ne için kavga edersin?

Dağınıklığım yüzünden.

■ Sporu bıraktıktan sonra kaç kilo aldın?

8 kilo aldım.

■ Maç öncesinde ve sonrasında gergin miydin?

Asla ben sporda çok sakinimdir.

■ CEO olmak hoşuna gidiyor mu?

Evet, çok mutluyum.

■ Şu an haftada kaç gün spor yapıyorsun?

Haftada bir gün ama üç dört güne çıkaracağım.

■ En sevdiğin yemek?

Kesinlikle balık.

BAKMADAN GEÇME