Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Ölümlerinin üzerinden 619 yıl geçti! İzleri hala Sivas'ta

    Sivas’ta Halfelik Mezarlığı içerisinde bulunan 40 halfeden 14’ünün günümüze ulaşmayı başaran mezar taşları, 619 yıl önce gerçekleşen Timur’un Sivas istilasından geriye kalan en belirgin kalıntılar arasında yer alıyor.

    İHA'nın haberine göre Selçuklu döneminde medreselerde yükseköğrenim görevlilerine verilen halfe isminden ve mezarlıkta bulunan 40 halfeden adını alan mezarlık, tarihçilerin araştırılmaya değer bir çok mezar taşı da barındırıyor.

    İSTİLANIN NEDENİ İHANET Mİ?

    Sivas Belediyesi Mezarlıklar Müdürü İsmet Elmas, Timur ve ordularının Ankara Savaşı öncesi Sivas’ta gerçekleştirdikleri korkunç istilanın altında, Timur ile yapılan anlaşmaya ihanet edilmesinin yattığını öne sürdü. Elmas, yapılan anlaşmaya rağmen Sivas’ta yaşayan gayrimüslimlerin Timur’un ordusuna saldırıp askerlerini şehit etmelerinden sonra ordu içerisindeki Moğolların istilayı gerçekleştirdiğini iddia etti.

    REKLAM

    Elmas, “Bu olay 619 yıl önce Timur ve ordularının Sivas’ı işgaline dayanıyor. Timur 1402 Ankara Savaşı'ndan önce Sivas’ı geçmek zorunda kalıyor. Sivas’tan alacağı destek ile ordusunu güçlendirmeyi planlarken Sivas’taki Müslüman nüfus ile gayrimüslim Ermeni nüfusun yarı yarıya olduğunu görüyor. Sivas’ın yöneticileri bir anlaşma yapıyor ancak gayrimüslimlerden oluşan bir grup gizlice Timur’un ordusuna saldırıp 100 askeri şehit ediyor. Dolayısıyla Sivas anlaşmaya sadık kalmıyor. Timur ve Timur’un ordusu içerisindeki Moğol güçler bu duruma aşırı sinirleniyor. Bunun üzerine Sivas’ta taş üstünde taş baş üstünde baş kalmayacak şekilde bir harekat başlatılıyor. Miladi 1400 senesinde gerçekleşiyor bu olay” dedi.

    REKLAM

    TESLİM OLMAYAN HALFELER DUMANDAN ZEHİRLENDİ

    Elmas, tarihçilerin kaynaklarına göre Gök Medrese'de yükseköğrenim veren 40 halfenin Moğollara teslim olmayarak kendilerine burayakapattıklarını belirterek, “Gök Medrese içerisinde bulunan halfeler Timur’un ordularına teslim olmuyor. Ateşe verilen medresenin içerisinde dumandan boğularak şehit oluyorlar. Timur Sivas’ı terk ettikten sonra medresenin kapısı açılıyor. Bu halfeler toplu olarak kale dışında bulunan bu yere defnediliyor. 40 halfeler toplu olarak defnediliyor. Ardından vasiyeti bulunanlar da ölümlerinden sonra yanlarına defnedilince 54 dönümlük bu tarihi mezarlık oluştu" dedi.

    40 HALFE ARAŞTIRMACI TARİHÇİLERİ BEKLİYOR

    Elmas, Halfelik Mezarlığı'nın tarihe ışık tuttuğunu ifade edip, tarihçilerin araştırma için mezarlığı ziyaret edebileceklerini söyledi. Elmas, “40 halfenin her birini simgeleyen mezar taşları var. 14 tanesi günümüze ulaşmayı başardı. 26 tanesi tahrip olup kaybolmuş durumda. Tarihçilerimiz bu tarihi vakayı araştırmak için mezarlığımıza gelebilirler. Yerinde görüp ziyaret edebilirler. 619 yıllık bir tarih burada yatıyor. Timur’un Sivas işgaliyle ilgili gerçekleri öğrenmek isteyenler için de önemli bir kaynak olabilir” şeklinde konuştu.

    Moğol askerlerinin istilasında Sivas sahip olduğu bir çok eseri kaybederken istilada tamamen yıkılmayarak bir kısmı ayakta kalmayı başaran Çifte Minareli Medrese, restore edilen Şifahiye Medresesi ve Buruciye Medresesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 40 halfenin içinde şehit olduğu Gök Medrese'nin restorasyonu geçtiğimiz ay tamamlanırken önümüzdeki günlerde ziyarete açılması planlanıyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ