Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Fatih, Ümraniye, Bahçelievler, Eyüp gibi birçok belediye ve kurumlar için aile içi iletişim seminerleri veren Sibel Üresin, hem yaşam koçluğu, hem de aile ve evlilik danışmanlığı yapıyor. Özellikle muhafazakâr kesim tarafından iyi tanınıyor. Başakşehir’de ofisi bulunan ve sivri çıkışlarıyla dikkat çeken Üresin, çokeşliliğin yasalaşması gerektiğini savunarak, “Zaten çokeşlilik var. Erkeklerin yüzde 85’i aldatıyor. Bu muhafazakâr kesimde ‘imam nikâhlı eş’, diğer kesimde ‘metres’ adını alıyor” diyor. 35 yaşındaki Üresin, çokeşliliğin neden yasalaşması gerektiğini anlattı:

‘KADIN ORTADA KALMAZ’
“Erkek, bir başkasıyla imam nikâhı yapacağı zaman karısından izin almak zorunda değil. 4’üncü kadına kadar imam nikâhıyla evlenebilir. Ancak 2., 3. ve 4. eşler suiistimal ediliyor. ‘Boş ol’ dendiği zaman kadın ortada kalıyor. Bu nedenle çokeşlilik yasalaşmalı. Yasanın çıkması demek, erkeğin malvarlığına ortak gelmesi demek. Çokeşlilik dinimizde var. Herkes yapamaz ama yapana ‘Niye yaptın?’ diyemezsiniz, şirke girer. Kuran’da var.”

‘ÇOKEŞLİ OLURDUM’
“Zengin, kariyerli, parası olan ve cinsel gücü fazla olan erkek çokeşliliği seçebiliyor. Hiçbir kadın fakir bir adamın ikinci karısı olmaz. Erkek, daha cilveli, daha çok gülen, cinsel anlamda kendisini mutlu eden kadına koşuyor. Erkek olsam, çokeşli olurdum.”

‘ERKEK İÇİN HAKLI ARAYIŞ’
“Bir erkek, kadında arkadaşlık, cinsellik, annelik ve ev kadınlığı arar. Bu özellikleri taşımıyorsanız, eşiniz tarafından aldatılmaya hazır olmalısınız. Erkek için bu haklı bir arayıştır. Bir ayrılık yaşaması durumunda yaşayacaklarının tahlilini sağlıklı yapan bir kadın, bence çokeşliliği kurtuluş olarak görmelidir. Boşandığında kaybedecekleri, kazanacaklarından fazla olan kadın, kalmayı tercih ediyor. Çokeşlilikte asıl ağır fatura erkeğe çıkıyor. Madden ve manen zarara uğruyor. Açıkça çokeşli olduğunu itiraf edenleri alkışlıyorum ve kutluyorum.”

‘ÇARPIK İLİŞKİLERİ ÖNLER’
“Erkek, eşleri arasında gerek maddi, gerekse manevi açıdan adaletli davranmalı. Erkek adaletsizlik yaparsa, kendi cehennemini hazırlamış olur. Örneğin Kanuni Sultan Süleyman, dizide adaleti sağlayamıyor. Çokeşlilik, toplumdaki çarpık ilişkileri ve kızların evde kalma sorunlarının ortadan kalkması noktasında da ciddi rol oynayacaktır.”

‘KADIN İTAAT EDER’
“Dayak ve aldatma bana göre boşanma sebebi değil. Türkiye’deki kadınların yüzde 80’i dilinden dayak yiyor. Yatak odasında mutlu olmayan kadın, her durumda problemlidir. Muhafazakâr kesimde kadın evde daha süslü, daha şık. Ailede mutluluğun sağlanmasının bazı şartları var. Kadın kocasına itaat etmeli. Erkek de karısına Allah’ın emaneti olarak davranmalı.”  

Özlem YILMAZ/AHT

 

ÜNLÜLERİN SİBEL ÜRESİN'E TEPKİSİ

Ünlüler de Üresin'in görüşlerine Twitter'da tepki yağdırdı

BAŞAK SAYAN:
4 erkekle evlenebilmek de yasalaşsın. Niye hep erkek egemenmiş? 4 kadınla evlenen erkek olur da, 4 erkekle evlenen kadın olamaz mı?


AKASYA ASILTÜRKMEN:
Adı üstünde Sibel ÜRESİN, biz oturalım. Evlilik kurumu denen ticari anlaşma şeklinin tarih kitaplarında okultulduğu günler de gelecek elbet!

Kimse güle oynaya birilerinin ikinci eşi olmak istemez. Bir trajediyi makul göstermeye çalışan "kadın" danışman beni benden aldı bugün. Pes...


BİRİCİK SUDEN:
Sibel Üresin senden 3-5 tane alınca ancak 1 kadın ediyor, haklısın.


CENK EREN:
Ben 4'ü yasal, 4'ü imam nikahlı 8 isterem...


EYLEM YILDIZ:
Sibel Üresin ilk dörde girmiş mi merak ettim? Evli mi yani?,


FULDEN URAS:
Sibel Üresin, çok eşlilik yasal olsun demiş. Fikir dağıtmayı bırak git bol bol üret senin ürettiğin de senin gibi topluma zararlı olur gerçi.


SERKAN BALBAL:
Büyük tehlike 2012 yılına yaklaşırken Avrupalı olduğunu iddia eden bir ülkede, bir kadının çok eşlilik yasal olsun demesidir. Daha da büyük tehlike bu geri kafalı düşünce yapısındaki kişilere aile danışmanı olarak görev vermektir.

Çok eşlilik yasal olsun diyen hanımefendiye en güzel cevabı yine bu ülkenin kadınları verecektir.


ZEYNEP GÜNAY TAN:
Sibel Bilmem kim, bir günde meşhur oldu. Tek şarkıyla meşhur olup sonra hemen unutulan 3. 4. kadınlar gibi. Kabahat ciddiye alıp yazan bizde.

BAKMADAN GEÇME