Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Sağlıklı Beslenme Makarna zayıflamaya yardımcı oluyor, Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, sağlıklı diyet, sağlıklı beslneme | Sağlık Haberleri

    Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, "Makarna sağlıklı olduğu bilinen ve sıklıkla önerilen Akdeniz Diyeti'nde de kullanılır. Lezzetli, ucuz ve hazırlaması kolay olmasının yanı sıra diyette diğer besinlerle birlikte kullanıldığında sağlıklı, besleyici ve doyurucu öğünler için mükemmel bir besindir.

    Genellikle lif deposu sebze ve kurubaklagiller, kalp dostu balık ve tekli doymamış yağ asitleri, antioksidan zengini domates sosu ve protein dolu peynirler, tavuk ve yağsız etler ile birlikte hazırlanabilir. Tam tahıllar ve zengileştirilmiş tahıllar demir ve B grubu vitaminlerin yanı sıra vücut fonksiyonları için gerekli esansiyel vitamin, mineral ve fitonutrientler içerir. Besin etiketine dikkat edilip yüzde 100 tam buğday veya yüzde 100 tam tahıl yazanlar tercih edilmelidir." dedi.

    Makarnanın sürekli enerji sağladığını dile getiren Diyetisyen Şebnem Kandıralı daha sonra şunları kaydetti; "Makarna gibi karbonhidratlar glikoz içerir, beyin ve kaslar için hayati önemli bir yakıttır. Kompleks karbonhidratlar için mükemmel bir kaynaktır, enerjinin yavaş salınımını sağlar. Basit şekerler gibi hızlı ve kısa süren enerjinin aksine makarna sürdürülebilir enerji sağlar. Kilo vermeyi sağlayan karbonhidratları azaltmak değil kaloriyi kısıtlamaktır. Karbonhidratlar kilo vermeye çalışırken oluşan açlık hissini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

    Düşük sodyumlu ve kolesterolsüzdür. 1 su bardağı zenginleştirilmiş makarnalar demir ve bazı B grubu vitaminler de olmak üzere esansiyel besin öğeleri içerir. 1 su bardağı tam buğday unundan makarna yaklaşık 100 kalori olup, günlük lif ihtiyacının da yüzde 25'ini karşılar. Tam buğday unundan makarna porsiyonunu ½ ila 1 su bardağı arasında tutmak daha düşük beden kitle indeksi ve daha düşük karın bölgesi yağlanması ile ilişkilidir.

    Folik asit içerir. Zenginleştirilmiş makarnalar hamile kadınlar için, bebekte doğum kusurlarının oluşumunu önleyen, önemli bir B grubu vitamini olan folik asitide içerir. 1 porsiyon kuru makarna yaklaşık 100 mcg folik asit içerir, günlük önerilenin yüzde 25'i kadardır.

    KABIZLIK OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR

    Dengeli bir diyetin parçasıdır. Günlük enerji ihtiyacının \%45-65'i makarna gibi kompleks karbonhidratlardan gelmelidir. 130 gram kadar günlük karbonhidrat alımı önerilir. 1 su bardağı tam buğday unundan spaghetti 37 g karbonhidrat içerir.

    Sindirim sistemi sağlığını destekler. Çözünmez lif içeriği ile kabızlık oluşumunu önler ve divertikül gibi bağırsak sorunlarının oluşumunu engeller. Tam buğday unundan makarnanın 1 porsiyonu en az 5 gram lif içerir. Günde kadınlara 21-25 g, erkeklere de 30-38 g lif almaları önerilir. Düşük glisemik indekse sahiptir. Kan şekeri düzeyinin hızlıca yükselmesine sebep olmayıp, beraberinde iştah kontrolü de sağlar.

    Düşük kalorili makarna öğünleri hazırlamak çok basittir. Ağır sosları taze domates sosu veya pesto sos gibi düşük kalorili içinde sebze olan soslarla değiştirin. Makarnaları taze otlar, sarımsak ve hafif bir zeytinyağ gezdirerek de tercih edebilirsiniz. En sevdiğiniz makarna öğününün kalorisini azaltmak için; tarifte 2 su bardağı makarna dendiyse 1 su bardağı kadar koyun üzerini de örneğin; brokoli ve kırmızı biber ya da kabak ve fesleğen ile tamamlayın. Kalorisini azaltmanın yanı sıra daha fazla besleyicilik, lezzet ve renk katmış olacaksınız. Kilo kaybına fayda sağlamak için yapılabilecek bir diğer öneri de tarifte belirtilen makarnanın yarısı kadar koyup üzerini kurubaklagillerle tamamlamaktır. Hem tam protein kaynağı elde etmiş olacak hem de kurubaklagiller ve lif içeriği ile çok daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır."

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ