Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Anne ve Çocuk "Doğduğu andan itibaren çocuğunuzla konuşun", Psikolog Sevim Ertuğrul, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi

    Çocuğa gerekli zemini hazırlama konusunda ailenin, hayat tarzı ve iletişim biçimini analiz etmesi gerektiğini belirten Psikolog Sevim Ertuğrul, "Bu analiz sonrası değişmesi gereken faktörler belirlenip gerekli düzenlemelerin yapılması önemlidir. Daha yavaş bir konuşma ritmi çocuğunuzun konuşma sırasında hissetmekte olabileceği zaman baskısını ortadan kaldıracaktır" dedi.

    Çocuğun doğduğu andan itibaren, dikkatle ve sabırla dinlemesi gerektiğine vurgu yapan Ertuğrul, şöyle konuştu:

    "Daha kolay ve rahat konuşma hızı, ritmi, stili benimseyin. Diyalog sırasında sözün bir kişiden diğer bir kişiye geçiş oranını arttırın ve birbirinizin sözünü kesmemeye özen gösterin. Zaman baskısını azaltın. Sorularınızı değiştirerek sorun. Çevrenizdekileri iletişim kurma tarzı ve kekemelik konusunda bilinçlendirin. Çocuğunuzun kendine güvenini oluşturun ve destekleyin.

    Çocuğunuzla doğduğu andan itibaren konuşmaya başlayın ve devamlı konuşun. Çocuğunuza yardımcı ve destek olacak şekilde konuştuğunuz sürece, problemine değinmenizde hiçbir sakınca yoktur. Bu konuyu bir tabu haline getirmeyin. Ancak anlayışlı olmaya ve destek olmaya özen gösterin. Çocuğunuzla konuşurken doğrudan sorular sormak yerine yorum yapın. Konuşmanın baskısını azaltın. Çocuğunuzdan kendisini rahat hissetmediği takdirde şiir okumasını, hikaye anlatmasını isteyin."

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ