Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Dünyada bebek sahibi olmak isteyip de olamayan birçok çift var. Kısırlığın birçok nedeni olabileceği gibi altta yatan nedene göre tedavisi de değişiklik gösteriyor. Peki, bu sorun erkek kısırlığına bağlı olarak meydana çıktıysa ne yapılabilir?

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, erkek kısırlığında kullanılan akupunktur tedavisi hakkında merak edilenleri paylaştı.ÇİN'DE 3000 YILDIR KULLANILIYOR

Doç. Dr. Çoksüer, akupunkturun erkek kısırlığında yeni bir tedavi yöntemi olduğunu kaydetti. Akupunkturun, vücudun belli noktalarına iğne uygulaması ile vücudun fizyolojisini düzenleyen bir tedavi biçimi olduğunu belirten Doç. Dr. Çoksüer, bu uygulamanın Çin'de 3 bin yıldan beri uygulanan bir tedavi biçimi olduğunu dile getirdi. Akupunkturun en önemli avantajının ilaçların göstermiş olduğu yan etkiyi göstermemesi olduğuna değinen Doç. Dr. Çoksüer, "Yani akupunktur uygulaması ile yan etki hiç görülmemektedir. Burada uygulama alanlarına baktığımızda, ağrıdan tutun, bel ağrısına, sinirlilik noktalarına kadar, psikiyatrik hastalıklara kadar, nörolojik migren hastalıklarına kadar birçok uygulama alanı bulunmaktadır. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda erkek kısırlığı üzerinde çok önemli bir etkileri olduğu artık ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmalarda hem spermin hareketini hem sperm sayısını, hem de sperm kalitesi üzerine olumlu etki yarattığı bulunmuştur. Buna bağlı olarak da gebelik oranlarının arttığı gözlenmektedir" dedi.KISIRLIK TARİHE Mİ KARIŞIYOR?

Erkek kısırlığı nedenleriyle ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Çoksüer, "Şişmanlık, sigara kullanımı, stres, bağışıklık sisteminin bozulması ve hormonal bozukluklar erkek kısırlığında önemli faktörler arasındadır. Akupunktur da bunları azaltarak, hem şişmanlığı azaltarak, hem sigara kullanımını azaltarak hem stresi, hem bağışıklık sistemini güçlendirerek hem de hormanal dengeyi sağlayarak erkek kısırlığında pozitif bir etki oluşturmaktadır. Erkek sperminin artışına bağlı olarak hamilelik ihtimalinin de daha da arttığı görülmüştür" diye konuştu.

Kısırlıkta hem erkeği hem de bayanları değerlendirdiklerini belirten Doç. Dr. Çoksüer, şöyle dedi:
"Eğer erkek sperm parametrelerinde herhangi bir değişiklik varsa sperm sayısı, sperm hareketi, sperm kalitesinde herhangi bir sıkıntı varsa, kaynağını araştırıp ve ona göre erkek hastalara rutin olarak kendi kliniğimizde akupunktur uyguluyoruz. Akupunktur uygulayarak hastadan hastaya kaç seans yapacağımızı belirliyoruz. Tahmini olarak bu hastalarda en az iki buçuk aylık seanslar uyguluyoruz. Haftada bir kere ya da haftada iki kere olacak şekilde hastalara akupunktur uyguluyoruz ve buna bağlı olarak da hem sperm sayısı, hem de sperm hareketlerini, sperm kalitesini arttırmayı hedefliyoruz."TÜP BEBEĞE BAŞVURANLARA ÖNCE...

Tüp bebek kliniklerinde erkek ve kadınlara akupunktur seansları uyguladıklarını anlatan Doç. Dr. Çoksüer, şu ifadeleri kullandı:

"Sperm parametreleri arttığında, tüp bebek kliniğimizde, transfer esnasında zaten bayanlara uyguluyoruz fakat sperm parametrelerinde düzelme olduğunda bu tüp bebek başarısı üzerinde de ciddi bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Onun için biz de kendi kliniğimizde tüp bebeğe başvuran hastalarda erkek faktörü varsa erkeklere, bayan faktörü varsa bayanlara uygulamaktayız. Fakat tüp bebek uygulaması yapan bayanlarda rutin olarak akupunktur tedavisi uygulamaktayız."