Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Bakan Akdağ: Özel hastanelerde kanser cerrahisinden fark alınmayacak

    Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerde kanser cerrahisinde alınan farkı ortadan kaldırmayı planladıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda özel talimatı olduğunu belirten Akdağ, konuyu Çalışma Bakanı Süleyman Soylu ile konuşacaklarını ve uygulamaya geçireceklerini belirtti.

    BAKAN AKDAĞ AÇIKLADI

    Uzun süre sonra Sağlık Bakanlığı görevine tekrar geri dönen Akdağ, Yeni Şafak’tan Nil Gülsüm’ün sorularını yanıtladı. Kanser cerrahisi ile ilgili özel hastanelerden alınan farkı kaldırmayı planladıklarını belirten Akdağ, yeni görevinde yapacağı ilk icraatların işaretini vermiş oldu.

    Akdağ’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

    “…Mesela Sosyal Güvenlik Kurumu’muz özel hastanelerle anlaşma yapıyor ve bu anlaşma çerçevesinde vatandaşımız oradan hizmet alıyor ama karşılığında biraz da fark ödüyor. Belli alanlarda bu farkı ödememesi şeklinde yapılıyor bu sözleşmeler. Mesela yoğun bakım, kalp ameliyatı, acil servis gibi birimlerde fark ödemezsiniz. Kanser tedavilerinde de uygulama bu şekildeyken kanser cerrahisinde hastanelerin fark alma imkanı bulunuyor. Cumhurbaşkanımız bu hususta bize talimat verdi. Bunu Çalışma Bakanımızla da oturup konuşacağız. Kanser cerrahisinde hastanelerin fark almadan bu operasyonları yapması imkanını Cumhurbaşkanımız’ın talimatıyla yerine getireceğiz. Kanser hastaları özel hastanelerden hizmet alırken cerrahileriyle ilgili de fark inşallah alınmayacak. İkinci olarak; erken enfarktüs ölüm sayılarını çok azalttık. Ama bu işler zamanında yerinde ve tam müdahale gerektiriyor. Bu konuda gereken tedbiri büyük ölçüde almıştık, şimdi bunları tamamlayıp iyice yaygınlaştıracağız. Anne ölümleri, en trajik ölümlerdir. Bunları önlenebilir sebepler açısından asgariye indirecek, neredeyse tamamen ortadan kaldıracak tedbirler almaya devam edeceğiz inşallah.”

    Türkiye’deki bulaşıcı hastalıkları çözdüklerini dile getiren Akdağ ağrıca sigara ve şişmanlık problemini de önemsediklerini belirtti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ