Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya SON DAKİKA: Şeyh Cerrah'ta Filistinliler ile Yahudi yerleşimciler arasında kavga çıktı
    1

    İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere zorunlu tahliye tehdidi nedeniyle gerginlik sürüyor.

    2

    İsrail polisi, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde tahliye edilmek istenen Filistinli ailelere saldırdı. Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinden Saleh Diab yaptığı açıklamada, işgalci İsrail güçlerinin mahalledeki evine baskın düzenlediğini evin içinde arama yaparken kendisini dövdüğünü ifade etti.

    3

    Diab ayrıca, Yahudi yerleşimcilerin gerginlik oluşturmak ve sakinleri kışkırtmak amacıyla mahallenin sokaklarında dolaştığını aktardı.

    4

    Yerel kaynaklar, İsrail güçlerinin Şeyh Cerrah ile dayanışma göstermek için Batı Şeria'dan dayanışma aktivistleriyle birlikte gelen bir Filistinliyi tutukladığını bildirdi.

    5

    Yahudi yerleşimciler, geçen gece de Şeyh Cerrah Mahallesi’nde Filistinlilere saldırmış, İsrail polisinin, Filistinlileri dağıtmak için biber gazı, ses bombası, göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek ve plastik mermi kullanmıştı.

    6

    Çıkan olaylarda, 20 Filistinli yaralamış, 3 Filistinli de gözaltını alınmıştı.

    7

    Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarrec, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki son gelişmelerin farkında olduklarını ve buradaki şiddet olaylarının kendilerini çok endişelendirdiğini belirtti.

    8

    Ramazanın başladığı 13 Nisan'dan bu yana Mescid-i Aksa ve çevresi ile işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde İsrail polisinin saldırıları nedeniyle ciddi bir gerilim yaşanıyor.

    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ