Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

MİT ve TSK tarafından 18 ve 24 Temmuz'da Kuzey Irak'ta iki ayrı noktada düzenlenen operasyonda, Erbil'de Türk diplomatın şehit edilmesi olayını planlayan teröristler hava harekatıyla vuruldu. İlk operasyon Dohuk kırsalında yolda, ikinci operasyon ise Batifa kırsalında gerçekleşti. MİT, saldırıdan 1 gün sonra teröristleri takibe aldı. 

YERLEŞİM YERİNDEN UZAK BİR ALANDA

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli diplomat Osman Köse, geçen 17 Temmuz'da Erbil'de restoranda uğradığı silahlı saldırıda şehit edildi. MİT, bir gün sonra saldırıyı planlayan teröristleri tespit edip, takibe aldı. İlk operasyon, saldırıdan 1 gün sonra 18 Temmuz'da Duhok'ta gerçekleştirildi. Teröristlerin içinde bulunduğu araç, Erbil'den çıkışından itibaren yerel istihbarat unsurlarının da katkısıyla takip edildi. Yerleşim yerinden uzak bir alanda araç, TSK unsurlarınca vuruldu ve teröristler etkisiz hale getirildi.

PLANYACILAR DA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

İkinci operasyon da 6 gün sonra 24 Temmuz'da düzenlendi. Teröristlerin içinde bulunduğu araç, Irak'ın kuzeyinde Batika kırsalında vuruldu. Operasyonlarda Osman Köse'ye yönelik suikastın 2 planlayıcısı ve korumaları etkisiz hale getirildi.

Öte yandan Erbil'de şahit edilen diplomatımıza ilişkin polis sorgusu tamamlanan şahısların Erbil ağır ceza mahkemesine sevki başladı.