Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Para SON DAKİKA AÇIKLANDI! Fed, yılın son faiz kararını açıkladı! FED faiz kararları son durum - Para Haberleri

    ABD Merkez Bankasından (Fed) yapılan açıklamada,politika faiz oranının değiştirilmeyerek yüzde 1,50-1,75 aralığında tutulduğu bildirildi.

    Faiz oranının sabit tutulmasıkararının oybirliği ile alındığının belirtildiği açıklamada, işgücü piyasasının güçlü kaldığı ve mevcut faiz oranlarının ekonomik büyümeyi destelemek için uygun olduğu vurgulandı.

    Açıklamada, küresel gelişmelerin ve enflasyonun izleneceğine dikkat çekilerek, bu yıl içinde bir faiz indirimi sinyali verilmedi.

    ABD ekonomisi için uzun vadeli büyüme beklentisinin yüzde 1,9 seviyesinde bırakıldığı, ortalama faiz beklentisinin ise 2019 için yüzde 1,6 (önceki yüzde 1,9), 2020 için 1,6 (önceki 1,9), 2021 için yüzde 1,9 (önceki yüzde 2,1) ve 2022 için de yüzde 2,1 (önceki 2,4) olduğu paylaşıldı.

    REKLAM

    Açıklamada, bu yıl işsizlik oranı beklentisinin yüzde 3,6, 2020 için yüzde 3,5, 2021 için ise yüzde 3,6 olduğu, bankanın para politikasının yüzde 2'lik enflasyon hedefi için uygunluk gösterdiğinin altı çizildi.

    Fed açıklamasında, yatırım ve ihracatın zayıf kalmaya devam ettiğine vurgu yapılarak, ekonomik verilerin yakından izlendiği belirtildi.

    Fed yetkilileri büyüme tahminlerini değiştirmeyerek, ABD ekonomisi bu yıl için büyüme tahminini yüzde 2,2'de, 2020 büyüme tahminini yüzde 2'de, 2021 büyüme tahminini ise yüzde 1,9'da tutmaya devam etti.

    Bu yıl 3 kez faiz indirimine giden Fed, temmuzda politika faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 2,00-2,25, eylülde 25 baz puanlık düşüşle yüzde 1,75-2,00, ekimde de yine 25 baz puanlık indirimle yüzde 1,50-1,75 aralığına çekmişti.

    ABD Merkez Bankası BaşkanıJerome Powell karar sonrası açıklamalarda bulundu.

    Powell'ın açıklamalarından önce çıkanlar şöyle:

    İstihdam piyasasının güçlü olmaya devam etmesini bekliyoruz. ABD ekonomisi için görünüm olumlu olmaya devam ediyor. Hanehalkı harcamaları güçlü. Komite enflasyonun %2'ye yükselmesini bekliyor. %2 enflasyon hedefine ulaşmaya güçlü şekilde bağlıyız. Faiz indirimleri ekonominin rayında tutulmasına yardım etti. Cari para politikası veriler olumlu gelmeye devam ettikçe uygun olmayı sürdürecek. Görünümde kayda değer değişikliklere yanıt vereceğiz. Para piyasalarında baskı son haftalarda bastırıldı. Fed federal fon faizini aralıkta tutmak için repo operasyonlarını ayarlamaya hazır. Para politikası halihazırda bir miktar destekleyici. Hala enflasyon ile istihdam piyasası arasında bir ilişki var. 1990'lardaki faiz indirimleri ile bugünküler arasında benzerlikler var. Faiz artırımlarına ihtiyaç 1990'lardakinden daha az. İşsizlik yukarı yönlü bir baskı olmadan çok düşük seviyelerde kalmaya devam edebilir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ