Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2017'ye ilişkin İşgücü İstatistiklerini açıkladı. Buna göre işsizlik yüzde 10.7 olarak gerçekleşti. 

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 119 bin kişi artarak 3 milyon 443 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı da değişim göstermeyerek yüzde 13 olarak tahmin edildi.

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 21,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,1 puanlık azalış ile yüzde 10,9 olarak gerçekleşti.

İşgücüne katılma oranı  yüzde 53,7 

İşgücü 2017 yılı Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 239 bin kişi artarak 32 milyon 200 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 1 puan artarak yüzde 53,7 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,7 puanlık artışla yüzde 73,5, kadınlarda ise 1,3 puanlık artışla yüzde 34,3 olarak gerçekleşti.

Kayıt dışı arttı

Temmuz 2017 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan artarak yüzde 35,2 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık artışla yüzde 22,2 oldu.

Genç işsizliğe dikkat

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Özlale, sene başından beri toplam istihdam artışının 678 bin ile aslında güçlü bir görünüm sergilese de işgücüne katılımındaki artışın istihdam artışının üstünde seyretmesi nedeniyle işsizlik oranlarında iyileşme görmediğimizi söyledi. Özlale “Demografik faktörlerin ve iktisadi koşulların işgücü piyasasına katılımı önümüzdeki dönemlerde daha da destekleyeceğini düşünüyorum. Bu da istihdam yaratacak politikalar izlenmediği sürece, yüksek işsizlik oranlarıyla bir süre daha karşılaşacağımızı gösteriyor” dedi.

Yayımlanan işgücü istatistikleri tablosunda en alt sırada yer alan çok önemli bir probleme de değinmek gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Özlale, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de genç nüfusun (15-24 yaş) işsizlik oranı, kadın nüfusunda daha belirgin olmak üzere giderek artıyor. Daha da önemlisi, bu genç nüfusun dörtte birinden fazlası yani yüzde 26,7’si ne bir eğitim kurumuna devam ediyor, ne de çalışıyor. Üstelik bu oran aynı yaş grubundaki kadınlarda yüzde 37,1’e ulaşmış durumda. Bu sayı neredeyse Türkiye’de büyük bir şehrin nüfusuna denk düşüyor. Yani bu ülkede büyük bir şehrin nüfusu kadar genç kadın ne okuyor, ne de çalışıyor. TÜİK’in işgücü istatistiklerine bir de bu açıdan bakmakta fayda var.”