Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Doğalgaz Yargıtay'dan milyonlarca doğalgaz abonesini üzen karar - Enerji Haberleri
    .png
    .png

    Yargıtay’ın kararına konu süreç 2016 yılında Afyonkarahisar’da başladı. Bir doğal gaz abonesi, kendisinden dağıtım ve güvence bedeli olarak alınan bin 63 TL’nin iadesi Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu…

    Hakem Heyeti aboneyi haklı buldu ve söz konusu bedellerin dağıtım şirketi tarafından aboneye iade edilmesine karar verdi. Dağıtım şirketi bu kararı yargıya taşıdı.

    ŞİRKET İPTAL İÇİN DAVA AÇTI

    Dava tüketici mahkemesi sıfatıyla Afyonkarahisar 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Şirket söz konusu bedellerdin mevzuat ve EPDK kararları uyarınca alındığını belirterek, hakem heyetinin iade kararlarının iptalini istedi. Abone vatandaşın avukatı ise söz konusu bedellerin tüketicilerden alınmasının hukuka uygun olmadığını belirterek, davanın reddini istedi.

    REKLAM

    YEREL MAHKEME: GÜVENCE BEDELİ ALINAMAZ

    Mahkeme davanın kısmen kabulüne karar verdi. Doğal gaz bağlantı bedeli olan 706 TL’nin iadesi kararı iptal edilirken, 357’lik güvence bedelinin abone vatandaşa iadesine karar verildi. Milyonlarca aboneyi yakından ilgilendiren kararın gerekçesinde. “Kanunda güvence bedelinin alınacağına dair bir hüküm yok. Yönetmeliğe göre kurumun alacaklarının garanti altına alınması amacıyla güvence bedeli alınıyor. Isınma ihtiyacının karşılanması amacıyla doğal gaz bağlantısı yapılıyor. Bu ihtiyacın bir süresi yok, her zaman bu hizmete ihtiyaç var. Bu bedeller şirket kasasında kalıyor. Bu durum hukuka aykırıdır” denildi.

    BAŞSAVCILIK BOZMA İSTEDİ

    Ancak bir süre sonra dağıtım şirketinin avukatının talebi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kesinleşen mahkeme kararının bozulması için kanun yararına bozma talebinde bulundu. Başsavcılıkça hazırlanan kanun yararına bozma talebi Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’ne geldi

    REKLAM

    YARGITAY BOZDU

    3. Hukuk Dairesi oybirliği ile talebi kabul ederek, Afyonkarahisar 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin güvence bedelinin iadesine dair kararını kanun yarına bozdu. Kararın gerekçesinde, güvence bedelinin alınmasına dair yönetmelik hükümlerine dikkat çekilerek şu tespitlere yer verildi:

    TÜKETİCİLER BEDEL ÖDEMEYE DEVAM EDECEK

    Bu karar uyarınca dağıtım şirketleri abonelerinden dağıtım ve güvence bedeli almaya devam edecek.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ