Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Uyuma şekliniz rüyayı etkiliyor!
    1

    Almanya Manheim Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, uyku sırasında koklanan kokuların rüyaları etkilediğini ortaya çıkardı.

    2

    Uykunun belirli bir bölümünde çiçek kokuları koklatılan denekler daha pozitif rüyalar görürken, çürük yumurta gibi sülfürik kokular koklatılan deneklerin kabus gördüğü ortaya çıkmış.

    3

    RÜYADA CİNSEL İLİŞKİ GÖRMENİN SEBEBİ

    4

    Çok sık müstehcen rüyalar görüyorsanız, sebebi yüzükoyun yatıyor olmanız olabilir!

    5

    670 deneğin katılımıyla yapılan testte karın üstü yatan deneklerin diğer pozisyonlara kıyasla erotik rüyalar görmeye daha meyilli olduğu görüldü.

    6

    Bunun sebebi ise yüzüstü pozisyonda nefes alış düzenimizin değişmesiyle ilişkilendiriliyor.

    7

    Rüyanızda yangın alarmı çalarken yanan binadan kaçmaya çalıştığınızı, ancak sesin giderek artıp tizleştiğini gördüğüğünüz, uyanınca çalanın telefon alarmın olduğunu fark ettiğiniz olmuştur.

    8

    Harvard Üniversitesi'nden Dr. Barret'in dediğine göre uyandırmayacak hafiflikteki okyanus ve doğa sesleri, alarm sesinin tersine, huzurlu ve sakin rüyalar görmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

    9

    Acılı, bol baharatlı, peynirli veya çok büyük porsiyonlu gibi sindirimi zor gıdalar, kabus görme ve daha kötüsü kabuslarını hatırlama ihtimalini güçlendiriyor.

    10

    Uyumadan önce bu tip gıdalar yemeniz, uykunun bölünmesine, rüya gördükten sonra 5 dakika içinde uyanıyor olmanız ise rüyayı net bir şekilde hatırlamanıza sebep oluyor.

    11

    Dr. Barret'e göre B6'nın biyolojik etkisi bulunuyor. Bakliyatlar, muz, avokado ve çerezler gibi bir çok gıdadan kolayca alınabilen B6 vitamini, amino asitleri net rüya görmemizi sağlayan nörotransmitterlere dönüştürüyor.

    12

    Günlük hayatta beyin fonsiyonlarını düzenleyerek sakinleşmenize yardımcı olan antidepresanların en bilinen yan etkilerinden biri kabuslardır.

    13

    Antidepresan ilaçları kullanan deneklerin REM uykusunda daha hareketli, daha gergin olduğu da gözlenmiş.

    14

    Boston Üniversitesi'nden Dr. Namara'nın açıklamasına göre sigarayı bırakan kişilerin rüya görme sıklığı hızla artıyor. Sigarayı bırakanlar ortalama bir yıl boyunca rüyalarında sigara içtiklerini görmeye devam ediyorlar.

    15

    Dr. Namara'nın önerisi ise vücudunuza bir süre izin vermeniz yönünde.Nikotinden uzak kalınca, zamanla beyin nöronlarınız kendini toparlamaya başlayacak ve rüya görme sıklığın eski düzenini alacak.

    16

    Kulağa her ne kadar ilginç gelse de İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre medyanın rüyalarımız üzerindeki etkisi sandığımızdan da büyük!Renkli ekranlar hayatımıza girmeden önce rüyalarını grinin tonlarında gören insanların sayısı baya fazla.

    17

    Özellikle rüyaları hatırlamaya başladığımız 3-10 yaş arasında televizyonda ne gördüğümüz kadar ne renkte gördüğümüz de önemliymiş! Yatağa aç girmek kan şekerini düşüreceği için derin bir uyku çekebilme ihtimaliniz azalıyor.

    18

    Bu da başrolünde dumanları tüten bir dilim pizza ya da bol soslu bir hamburgerin yer aldığı rüyalarını daha net hatırlayabilmenize yol açıyor. Dr.Ware'in açıklamalarına göre anoreksik hastaların hemen hemen hepsi rüyalarınızda yemek görüyorlar.

    19

    Annenin geceleri korku filmi izlemene kızmasının belki de bir sebebi vardır… Dr. Barret'in dediğine göre, yatağa girmeden önce yaptığınız son şey rüyalarınızı etkiliyor. İster izlediğiniz film, ister okuduğunuz kitap, ister eşinizle yaptığınız konuşma…

    20

    Eğer gergin filmlerden sonra kabus görmekten şikayetçiyseniz, uyumadan önce bir süre tatil fotoğraflarına bakmayı ya da huzurlu müzikler dinlemeyi deneyebilirsiniz.

    21

    Yatağınızdan kalktınız, bebeğiniz beşiğinde değil ya da karnınız düzleşmiş…Evet,tipik bir hamile ya da yeni doğum yapmış anne belirtisi olan kabuslardan gördünüz.Heyecan, uykusuzluk ve hormon iniş çıkışlarının da etkisiyle net rüyalar görmeye başlamak her annenin başına geliyor. Bu, aslında vücudunun sizi büyük değişikliğe hazırlama yöntemi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ