Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Ok Cupid adlı çöpçatan sitesinin 43 bin kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre erkeklerin reddedilme ihtimalinin azaldığı gerekçesiyle daha az çekici buldukları kadınlarla flörtleştiği, kadınların ise kendilerini güvende hissedebilecekleri erkekleri tercih edip statü sahibi erkeklerle flörtleştiği ortaya çıktı. Dolayısıyla flörtleşmenin sadece tanışmanın ötesinde daha farklı anlamlar taşıdığı ortaya çıktı. Peki ama bu kelebeklenme etkisini, heyecanlanmayı ve karşısındakine fiziksel çekimi doğru yönetebiliyor muyuz? Öyle ki birbirini tanıma evresinde yapılacak yanlış bir hareket güzel bir birlikteliği başlamadan bitirebilir. "Aslında Giden Erkek Yoktur" "Şeytan Tüyü Var Sende" kitapların yazarı aynı zamanda ilişki koçu Seda Diker'e bu flörtleşme evresini ve bu evrede dikkat edilmesi gereken davranışları masaya yatırdık.

Fotoğraflar ve videolar: Serhan Sevin

İlişkiye başlamadan önce flörtleşmek neden önemlidir?
Çünkü elektrik yaratmak zorundayız. Kutuplaşma denen bir şey var. İlişkide artı-eksi kutup yaratırsak bir çekim olur. Aksi halde dostluğa hadi biraz da günlük ağız kullanalım kankalığa doğru bir gidiş olur. Bir erkek ya da kadın neden bir daha bir daha birisini görmek istesin? Tek sebep var; dışarıdaki sıkıntılarını günlük hayattaki moral bozukluklarını unutmak ve acayip bir heyecan yaşamak. Bunu ancak zıt kutupları yaratabilirsek yaşayabiliriz. O yüzden flörtleşmenin hayati bir önemi var.

Flörtleşme ile sosyalleşme arasında nasıl bir ilişki var?
Sosyalleşmek dostluktur ama flörtleşme öyle değil. Flörtleşme karşımızdaki kişide heyecan, merak, gizem yaratır. Burada önemli olan kendimizi kadın gibi hisseceğiz, karşımızdaki erkeği de erkek gibi hissettireceğiz. Erkek de aynı şekilde...

Günümüz şartlarında bu çok zor bir şey! Çünkü kadınlar kadın olduğunu erkeklerde erkek olduğunu unutuyor.
Evet maalesef! Ben bir kadının kadın olduğunu asla unutmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de size bir iki öneri vereyim. Bir kadın dişiliğini anlaması için her zaman kendisine zaman ayırması lazım. Bunun için de kendiyle baş başa kalacak. Mesela uzun uzun duş alacak , çıkacak kremlenecek, kendisini şımartacak, bakıma gitmesine ya da illa ki pahalı bir şeyler yapmasına gerek yok! Evde kendi kendine bakım yapsın, aynada kendisini en güzel gördüğü kıyafetiyle bir saat dolaşsın. İkinci bir öneri; çok sevdiği kendisini seksi ve güzel hissettiği müzikler bulsun. Böyle hissettiren şarkı hangisiyle o şarkı eşliğinde dans etsin. Sonra bu enerjiyi hissederek dışarıda yürüyüşe çıkabilir, bir mekanda oturabilir. Kendini eğer böyle şarj etmiş bir kadınsan dışarı çıktığında dekolte giymene gerek yok, kimseyle göz göze gelmene gerek yok. Çünkü bunları yapınca zaten çok güzel, neşeli, canlı görünürsün. Bu ışıltı bile insanları kendine çekmeye yeter. Şimdi sen böyleyken bir erkeğe nasıl erkek gibi hissedeceksin, kadın gibi hissettiğin zaman, erkek direk çekime giriyor. Ancak bunların yanında ben başka şeyler düşünüyorum. Öncelikle göz kontağını hiç kaybetmemeli, bu çok önemli. Bazı kişiler iltifat aldıklarında gözlerini direk yere indiriyorlar bu kadar utangaçlık çekici değil. Yani hadi birinci ikinci sefer tamam ama sürekli utangaçlık hiç iyi değil.

Daha başka neler yapmalı kadın ya da erkek...
Kadın, sohbet ederken iyi bir dinleyici olmalı: Karşısındaki erkeği tanımıyor bile olsa hiç kimsenin fark edemeyeceği ya da o an minik detaylarda yakaladığı bu erkeğin iyi özelliğini bulmalı ve sonra usturuplu bir şekilde uygun bir anda bunu ona söylemeli. Yani takdir etmeli! Lütfen bu pohpoh olarak algılanmasın. Sadece var olan bir şeyi öne çıkartacak.

Bir erkek de tıpkı kadınlar gibi, anlaşılmak, derinden görülmek ve takdir edilmek ister. Son olarak bir şey ekleyeceğim, bu erkeğe baktığında bir kere neşeli, canlı olmak şart! Dert anlatılmayacak. Ben ne kadar acı yerlerden geçtim, neler yaşadım kısımları anlatılmayacak. Korkular konuşulmayacak!

Flörtleşmeden erkeğin ve kadının cinsel olarak ne tip bir davranış modeli olduğunu anlarsınız

Erkeği nasıl erkek gibi hissettirebiliriz?
Tek başınızayken aynanın karşısına geçin. Karşınızda sanki sevdiğiniz ya da hoşlandığınız kişi varmış gibi içinizden "sana bayılıyorum, seni çok beğeniyorum" deyip o zamanki bakışınıza aynada bakın. Ama bunu yüksek sesle söylemeyin bakışınız değişmesin, içinizden söyleyerek bu bakışlarınızdaki pratiği yapın. İşte takdir ederken erkeği o bakışı gözlerinize verirseniz erkekte birden kendini erkek hisseder.

Flörtleşirken en sık yapılan hatalar nelerdir?
Benim en sevmediğim şey, çok fazla trip atmak. Bunu genç kızlar flört zannediyorlar, bu yanlış. Kadınların yaptığı bir diğer hata ise sınırı nerede tutacağını bilememek. Kadın flört ederken aşırı seksi olması gerektiğini düşünüyor. Bu kesinlikle doğru değil. Bir kere bir kadın seksi olmayı açık seçik konuşmayı flört olarak düşünüyorsa erkeğin yatak odasına girmek üzere bir kapı açmıştır. Bir başka hata da, hiç böyle bir şeyden kaçınmak için hiç kutuplaşma yaratmamak, hiç takdir etmemek, hiç gülümsememek direk yere bakmak. Erkeklerin hatası da, flört eden bir kadını yatağa atabileceklerini zannediyorlar. Bu kesinlikle yanlış. O zaman daha tanımadan bir kadın erkeği flört edemiyor. Bakın flört tanıma evresidir. Adı üstünde. İlgiyi beraber tutarsınız heyecan aktif olur ama sadece tanışırsınız. Bir erkek eğer derse ki sen "benimle flört ettin, ben de birlikte olacağımızı düşündüm" bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Kadını bastırır bu tip davranışlar.

Her flört edilenle ciddi düşünmemek gerektiği söylenir.
Çünkü flört seçim zamanıdır. Özellikle de kadın seçer, bunu sakın unutmayın. Erkek seçmez! Sevgili kadınlarımıza sesleniyorum, erkek sizi seçmesin siz onları seçin. Kadın neden seçmelidir? Birincisi; kadın doğurgandır ve çocuk doğurduğu zaman o çocuk anneye zimmetlenir. Boşandıktan sonra erkek gider, bazen baba unutuyor ama anne atamaz o çocuğuyla her zaman birliktedir. Elbette çocuk yapmakta erkekte sorumlu, bunun tartışması bile olmaz. Fakat anne bir çocuğu baba adayı arıyor. Sadece kendisine eş aramıyor, gelecek nesile doğru babayı arıyor. O yüzden kadın seçme hakkına sahiptir. Eğer beğenmezse yatağa bile girmiş olsa yanlış bir şeyini görürse derhal bırakmakla yükümlüdür. Çünkü; çocuğa da yanlış baba seçiyor. Bu yüzden flört en önemli aşamadır. Buradaki önemli detay şudur; flört ederken yatağa girmeden erkeğin de kadının da cinsel olarak ne tip bir davranış modeli olduğunu anlarsınız. Flörtten, flört ediş biçiminden bunu anlamak mümkün. Siz doğru flört ediyorsanız o kutuplaşmayı yaratıyorsanız bunu aynen anlarsınız. Örnek veriyorum; ben diyelim ki pasifim hep karşı taraftan aktivasyon bekliyorum, bu yatak odasında da pasif olacağım anlamına geliyor. Mesela isteklerimi söyleyemiyorum, kızgınlıklarımı belirtemiyorum küserek veya durup birden patlayarak söylüyorum. O zaman ben yatak odasında kendi arzularımı söyleyemiyorum ve birden küsüp cezalandırıyorum.

2011 yılında "Social Issues Research Center" iki amaçla flört ettiğimizi ortaya çıkarmış:
"Duygusal bağlantı kurmadan, cinsel dürtülerle hareket etmek
Tanımadığımız bir insana sohbet ederek, eğlenmek" siz bu iki amaca katılıyor musunuz?
Ben ikinciye katılıyorum. Kesinlikle sosyal flörtten bahsediyor ikincisi. Eğlenceli ve kendimizi çok iyi hissettiğimiz bir sohbetin içerisinde heyecan, mutluluk gibi duygular öncelikli. Burada sosyal flörtten sonra evimize çekip gidiyorsak yani bunu başarabiliyorsak bu çok güzel. Yok ama bir taraf bir tarafa yapışıyorsa bu güzel değil. Buradaki beklentiyi belirli çerçevede tutmamız gerekiyor. Flört evresi ne kadar uzun olursa duygu o kadar yüksek olur.

Her zaman aynı şey olmuyor. Flörtleşme çok uzun sürdüğünde bazen taraflar birbirinden kopma noktasına geliyor.
Öyle oluyorsa bir taraftan bir tarafta cinsel olarak bir problem ya da uyumsuzluk var demektir. Aksi takdirde belirli bir süreç o kadar tuhaf değil.