Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Levent ÖZÇELİK / HT CUMARTESİ

BİRİNCİ GÜN

11.00

Bir Belgrad gezisinin olmazsa olmazı, ihtişamıyla göz dolduran Kalemagdan Kalesi'nden başkası değil. Şehrin tarihi merkezi kabul edilen Kalemegdan Kalesi, ilk olarak I. yüzyılda Romalılar tarafından yapılmış, Bizans ve Osmanlı dönemi de olmak üzere defalarca yenilenmiş, 1980'lere gelindiğindeyse çevresindeki alan parka dönüştürülerek hem turistler hem de şehir halkı için bir tür sığınak haline getirilmiş. Kalenin içinde yer alan Zindan Kapısı ise aslına uygun inşa edilen terasıyla eşsiz bir Tuna Nehri manzarası sunuyor.

13.00
Kalenin etrafını çevreleyen Kalemegdan Parkı, basketbol ve tenis kortları, müzeleri ve kafeleriyle başkentin en önemli gezi durakları arasında. Parkta dikkati çeken ilk şey Victor Anıtı. Bir elinde şahin, diğer elinde kılıç olan heykel, Sırbistan'ın bağımsızlığını sembolize ediyor.

14.00
Avrupa'nın en büyük katedrallerinden Aziz Sava, her yıl Paskalya Bayramı gibi birçok dini kutlamaya ev sahipliği yapıyor. Yapımına Bogdan Nestorović ve Aleksandar Derok tarafından 1935'te başlanan katedralin inşaatı, 2. Dünya Savaşı ve Tito dönemindeki duraksamalar yüzünden 1985'ten sonra tamamlanabilmiş.

15.00
Belgradlıların gündelik hayatına katılabileceğiniz en iyi adres Knez Mihajlova Caddesi. Alışveriş yapmak, mola vermek, kahve içmek için tercih edilebilecek ilk yerlerden olan bu cadde, aynı zamanda ülkenin en eski yerleşim bölgelerinden biri. Caddenin sembolleri Prens Mihailo Heykeli, Ulusal Tiyatro binası ve Ulusal Müze.

17.00
Belgrad'da Avrupa'da kendini göstermiş bütün mimari akımlardan örnekler bulabilirsiniz. Skadarlija, Eski Saray, St. Michael (Mikail) Katedrali, St. Mark Kilisesi, Sırp Parlamento Binası ve St. Sava Tapınağı dokusunu korumayı başarmış, mutlaka görülmesi gereken yapılar.

19.00
Sana Irmağı üzerinde bulunan 16 adanın en büyüğü ve en hareketlisi Ada Ciganlija, aynı zamanda şehrin dört mevsim spor yapma imkânı tanıyan en büyük kompleksi. Adada yazın futboldan tenise; bungee jumping'den paintball'a pek çok farklı spor yapılırken kışın da buz pateni sayesinde büyük bir hareketlilik yaşanıyor.

20.00
Belgrad mutfağı, Osmanlı ve Macar-Alman mutfağından izler taşıyor. "Cevapãiçi" denilen kebap şehrin en çok sevilen yemeği. Kahvaltıda burek (börek) ya da pogaãice (poğaça) yiyebilir, enfes reçellerin tadına bakabilirsiniz. Öğle yemeğini iki tür çorbadan biriyle (supa ya da ãorba) hafif geçirip akşam yemeğinde de rostilj'lerden birini deneyebilirsiniz.

22.00
Belgrad'da gece hayatı sadece kentte yaşayanlar için değil, komşu ülkelerdeki eğlence tutkunları için de fenomen. Haftanın her günü sabaha kadar açık gece kulüpleri, şehrin neredeyse 24 saat hareket halinde olmasını sağlıyor. "Belgrad geceleri" denince akla gelen bir diğer önemli mekân Kalamegdan Kalesi... Genellikle kale içerisindeki pasajlarda bulunan gece kulüplerinde, eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.

İKİNCİ GÜN

11.00
Belgrad'ın en eski meydanı 18. yüzyılda Habsburg Hanedanı tarafından yaptırılan Stambol (İstanbul) Kapısı'nın yıkılmasıyla oluşturulan Republike. Meydan, Prens Mihailo Obrenovic'in atın üzerinde resmedildiği heykeli, Sırbistan Ulusal Parlamentosu ve Posta Merkezi gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapıyor.

13.00
1844'te yazar Jovan Sterija Popović tarafından kurulan Ulusal Müze'de Lepenski Vir'in heykelleri, Kral Radoslav'ın bozuk paraları, Paja Jovanović'in resimleri gibi Sırp tarihine ışık tutan birçok örneğin yanında; İtalya, Fransa, Japonya, Hollanda gibi birçok ülkeden sanat eserleri yer alıyor.

15.00
1996'da kurulan, Tito Anıtmezarı, Eski Müze, Çiçek Evi ve 25 Mayıs Müzesi'nden oluşan bir kompleks olan Yugoslavya Tarihi Müzesi, 200 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor.

16.00
Yeni Belgrad'ın kalbi olarak nitelendirilen Zemus, şehri gezmeye gelenlere barok mimarisi, dar sokakları ve 18. yüzyıldan kalan evleriyle harika bir seçenek oluşturuyor. Bölgenin öne çıkan mahallesi Gardos, Tuna Nehri kıyısında uzanan ve üzerinde birçok kiliseyi barındıran dar sokaklara sahip. Otantik bir ambiyansa sahip olan mahallenin en dikkat çekici yapısı Sibinjanin Janko.

18.00
Belgrad'ın 16 km. güneyinde yer alan 551 metre yüksekliğindeki Avala Dağı; doğal güzellikleri, anıtları ve kuleleriyle şehir merkezinden uzakta zaman geçirmek isteyenlere cazip bir alternatif. Avala'nın en göze çarpan yapısı, İsimsiz Kahraman Anıtı.

22.00
Belgrad gecelerinin karakteristiği haline gelen Splavlar, nehir üzerinde restoran ve gece kulübü hizmeti dubaların Belgrad'daki ismi. Aralarında yemekli olanları da var. 19 ve 20'nci yüzyılın başlarında birçok şair ve sanatçının toplandığı Skadar Caddesi, geleneksel restoran ve barların merkezi.