KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • Almanya'dan İngiltere'ye: Oyun oynama zamanı bitti

  Dünya, 16 Ocak 2019

  Almanya'dan İngiltere'ye: Oyun oynama zamanı bitti

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İngiltere Parlamentosu'nun Brexit anlaşmasını reddetmesinin ardından yeni bir anlaşma için çok kısa bir süre kaldığını söyledi ve "Oyun oynama zamanı bitti" ifadelerini kullandı

 • Yüzlerce Yahudi Alman vatandaşlığına başvurdu!

  Dünya, 15 Ocak 2019

  Yüzlerce Yahudi Alman vatandaşlığına başvurdu!

  İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere'ye kaçan Yahudilerden yüzlercesinin Brexit referandumunun ardından, Alman anayasasındaki özel haklarına başvurarak Alman pasaportu için başvuru yaptığı belirtildi

 • Ferhat Tunç serbest bırakıldı

  Gündem, 14 Ocak 2019

  Ferhat Tunç serbest bırakıldı

  Diyarbakır'da yürütülen bir soruşturma kapsamında Almanya'dan geldiği Atatürk Havalimanı'nda dün gözaltına alınan Tunç, işlemlerinin ardından Bakırköy Adliyesi'ne gönderildi. Tunç, burada SEGBİS sistemiyle Diyarbakır'a bağlanarak soruşturma kapsamında savcıya ifade verdi. İfadesinin ardından Tunç serbest bırakıldı

  Alman aşırı sağcılarından 'Dexit' çağrısı!

  Dünya, 14 Ocak 2019

  Alman aşırı sağcılarından 'Dexit' çağrısı!

  Almanya'da aşırı sağcı AfD, Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için bir taslak manifesto kabul etti. Manifestoda, AB'nin yeniden şekillendirilmemesi durumunda Almanya'nın birlikten ayrılması talep ediliyor

  ABD'den Alman firmalarına tehdit!

  Dünya, 13 Ocak 2019

  ABD'den Alman firmalarına tehdit!

  ABD'nin Berlin Büyükelçisi Grenell'in, Kuzey Akım 2 gaz projesinde iş yapan firmaları yaptırımlarla tehdit ettiği bildirildi.

 • Almanya'da 6 havalimanında grev

  Dünya, 13 Ocak 2019

  Almanya'da 6 havalimanında grev

  Almanya’da 6 havalimanında güvenlik personelinin ücret artış talebiyle uyarı grevi yapacağı bildirildi.

 • Terim'den transfer işareti!

  Futbol, 13 Ocak 2019

  Terim'den transfer işareti!

  Galatasaray, dün Almanya'da RB Leipzig ekibiyle hazırlık maçında karşı karşıya gelirken Fatih Terim ile taraftarlar arasında yaşanan diyalogun görüntüleri de ortaya çıktı. Terim, taraftarın "İki forvet bir orta saha" tezahüratlarına yanıt verdi ve eliyle "Üç" rakamı yaptı ve bu hareket üç transferin yapılacağı şeklinde yorumlandı

 • Almanya'da olumsuz hava koşulları can aldı

  Gündem, 11 Ocak 2019

  Almanya'da olumsuz hava koşulları can aldı

  Almanya'da olumsuz hava koşulları sebebiyle son iki günde 3 kişi hayatını kaybetti. Almanya Silahlı Kuvvetleri, bazı köylerde yolları açmak ve evlerin üzerindeki karları temizlemek amacıyla 350 kadar askerin görev yaptığını açıkladı

  Almanya'da bomba paniği! Mahkeme binaları boşaltıldı...

  Dünya, 11 Ocak 2019

  Almanya'da bomba paniği! Mahkeme binaları boşaltıldı...

  Almanya'da Potsdam, Magdeburg, Erfurt, Wiesbaden ve Kiel'de bulunan eyalet mahkemeleri bomba ihbarı nedeniyle tahliye edildi

  Alman bakan Afrika'da mahsur kaldı!

  Dünya, 11 Ocak 2019

  Alman bakan Afrika'da mahsur kaldı!

  Alman bakan Gerd Müller, Afrika turu sırasında uçağında meydana gelen arıza nedeniyle turunun önemli kısımlarını iptal etmek zorunda kaldı.

 • Orban: Macron ile savaşmalıyım!

  Dünya, 10 Ocak 2019

  Orban: Macron ile savaşmalıyım!

  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, mülteci kabul etmesi için hükümetine "sürekli baskı" yapan Almanya ile göç konusunda uzlaşmalarının mümkün olmadığını söyledi. Orban, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında "Onunla savaşmalıyım." dedi.

 • Yurt dışındaki gururumuz

  Kültür-Sanat, 07 Ocak 2019

  Yurt dışındaki gururumuz

  Ezgi Böttger'in güzel sanatların birçok alanında ürettiği eserler Avrupa'daki sergilerde büyük ilgi görüyor

 • Alman Adalet Bakanı'ndan iltica yasasına ilişkin itiraz

  Dünya, 06 Ocak 2019

  Alman Adalet Bakanı'ndan iltica yasasına ilişkin itiraz

  Almanya Adalet Bakanı Barley, Alman hükümetinin geçen yasama döneminde iltica yasası gibi düzenlemeleri sıkılaştırıldığını, söz konusu yasaların tutarlı şekilde uygulanması gerektiğini bildirdi

  'Almanya'daki siber saldırıdan federal güvenlik haberdardı' iddiası!

  Dünya, 05 Ocak 2019

  'Almanya'daki siber saldırıdan federal güvenlik haberdardı' iddiası!

  Almanya'da Federal Güvenlik ve Bilgi Teknolojileri Dairesinin, siyasetçilerin ve tanınmış kişilerin kişisel bilgilerinin sosyal medyadan paylaşılmasından aralıktan beri haberdar olduğu ortaya çıktı.

  Sosyal güvenlikte gurbetçiyi ilgilendiren iki önemli değişiklik

  İş-Yaşam, 02 Ocak 2019

  Sosyal güvenlikte gurbetçiyi ilgilendiren iki önemli değişiklik

  Sosyal güvenlikte Almanya ve Belçika’daki gurbetçileri ilgilendiren iki önemli değişiklik uygulamaya konuldu. Almanya ve Türkiye arasındaki sosyal güvenlik anlaşması uyarınca, Almanya’daki Türk vatandaşlarının yurda seyahatlerinde sağlık harcamaları anlaşmalı hastanelerde karşılanıyor. Sadece Almanya’dan veya hem Almanya hem de Türkiye’den emekli aylığı alanların daimi ikametinin tespitinde daha önce son bir yıl içinde kesintili olarak 270 gün Türkiye’de bulunma şartı aranıyordu. Yeni anlaşma kapsamında “kesintili 270 gün” koşulu kaldırılırken, “kesintisiz olarak 183 gün” Türkiye’de bulunma şartı getirildi. Belçika ile imzalanan yeni sosyal güvenlik anlaşması uyarınca, artık bu ülkedeki ilk işe giriş tarihi, Türkiye’de ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmeyecek. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, milyonlarca gurbetçiyi yakından ilgilendiren değişiklikleri yazdı.

 • Almanya'da göçmenlerin üzerine aracını sürdü: 4 yaralı

  Dünya, 01 Ocak 2019

  Almanya'da göçmenlerin üzerine aracını sürdü: 4 yaralı

  Almanya'nın Bottrop kentinde bir sürücü, aracını kasten yabancıların üzerine sürerek 4 kişiyi yaraladı.

 • 'Herkese Türk filmi izlettireceğiz'

  Kültür-Sanat, 31 Aralık 2018

  'Herkese Türk filmi izlettireceğiz'

  Türk filmlerinin Avrupa'daki dağıtımcılarından Ali Fidan, şimdi de Uzak Doğu'ya açıldı. Fidan, hedeflerinin herkese Türk filmi izletmek olduğunu söyledi

 • Kocasını internetten satışa çıkardı!

  Dünya, 31 Aralık 2018

  Kocasını internetten satışa çıkardı!

  Almanya'da 'Dorte L' kullanıcı adlı bir kadın, 7 yıldır evli olduğu eşini bir internet sitesi üzerinden 18 Euro'ya satışa çıkardı.

  Küresel ekonomide yüzde 2,7 büyüme beklentisi

  İş-Yaşam, 31 Aralık 2018

  Küresel ekonomide yüzde 2,7 büyüme beklentisi

  Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, küresel ekonominin 2019 yılında yüzde 2,7 büyüme kaydedeceğini bildirdi