KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti Avrupa basınında

  Dünya, 18 Kasım 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti Avrupa basınında

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesi Avrupa basınında geniş yer aldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü

  Gündem, 18 Kasım 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yurda döndü. Erdoğan ile beraberinde heyet, özel uçak "TUR" ile İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da

  Dünya, 17 Kasım 2023

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık dört yıl sonra çalışma ziyaretinde bulunmak için Almanya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında özel uçak "TUR" ile Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti.

  Tek patisi olmayan Roket, Almanya'ya sahiplendirildi

  Yaşam, 14 Kasım 2023

  Tek patisi olmayan Roket, Almanya'ya sahiplendirildi

  Kayseri'de, sokakta bulunan tek patisi olmayan ve 'Roket' adı verilen kedi, Almanya'nın Stuttgart şehrinde yaşayan Başo ailesine sahiplendirildi. Roket, yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından gönüllü bir vatandaş tarafından Almanya'ya hava yolu ile götürülüp aileye teslim edilecek

  Alman bakan ateşkes çağrılarına destek vermedi

  Dünya, 13 Kasım 2023

  Alman bakan ateşkes çağrılarına destek vermedi

  7 Ekim'de başlayan İsrail-Hamas çatışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Gazze'deki ateşkes çağrılarını destek vermedi. Baerbock, İsrail'in güvenliğinin nasıl garanti altına alabileceği sorusuna yanıt verilmesi gerektiğini söyledi

 • Hamburg Havalimanı'nda rehine krizi!

  Dünya, 05 Kasım 2023

  Hamburg Havalimanı'nda rehine krizi!

  Almanya'da Hamburg Havalimanı'nda gece saatlerinde silahlı bir kişinin havaya ateş ederek aracıyla aprona girmesiyle, uçak trafiği durduruldu. Silahlı şahsın çocuğunu rehin aldığı bildirildi

 • Hamburg Havalimanı'nda silahlı bir kişi aracıyla aprona girdi

  Dünya, 05 Kasım 2023

  Hamburg Havalimanı'nda silahlı bir kişi aracıyla aprona girdi

  Almanya’da Hamburg Havalimanı’nda silahlı bir kişinin havaya ateş ederek aracıyla aprona girdiği, bunun üzerine uçak trafiğinin durdurulduğu bildirildi. Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Hamburg seferini yapan uçağı Hannover Havalimanı'na iniş yapmak zorunda kaldı

 • Bakan Fidan'dan krtik temaslar

  Dünya, 01 Kasım 2023

  Bakan Fidan'dan krtik temaslar

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ile görüşmeler gerçekleştirdi

  Alman bakandan Avrupa'da savaş açıklaması

  Dünya, 31 Ekim 2023

  Alman bakandan Avrupa'da savaş açıklaması

  Almanya Savunma Bakanı Pistorius, Rusya-Ukrayna savaşının Almanya için tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek, Alman toplumunun ve silahlı kuvvetlerinin Avrupa'da olası bir savaşa hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

  Avrupa'dan Filistin'e destek gösterilerine kısıtlama

  Dünya, 12 Ekim 2023

  Avrupa'dan Filistin'e destek gösterilerine kısıtlama

  İsrail ve Hamas çatışmaları devam ederken bazı Avrupa ülkelerinde Filistin'e destek gösterilerine çeşitli kısıtlamalar getiriliyor. Fransa ve Almanya Filistin'e destek mitingi yasaklandı, Hollanda ise Hamas yanlısı gösterilere müdahale edeceğini açıkladı. Buna karşılık İsrail yanlısı gösterilere henüz bir kısıtlama getirilmedi.

 • Bakan Fidan, Alman mevkidaşı ile telefonda görüştü

  Dünya, 11 Ekim 2023

  Bakan Fidan, Alman mevkidaşı ile telefonda görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İsrail ve Filistin'de yaşanan son gelişmeler hakkında telefonda bir görüşme yaptı

 • Biden, Almanya Cumhurbaşkanını ağırlayacak

  Dünya, 05 Ekim 2023

  Biden, Almanya Cumhurbaşkanını ağırlayacak

  ABD Başkanı Joe Biden, yarın Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Beyaz Saray'da görüşecek

 • Almanya ile Elon Musk arasında gerilim

  Dünya, 30 Eylül 2023

  Almanya ile Elon Musk arasında gerilim

  X sosyal medya platformunun sahibi teknoloji milyarderi Elon Musk, son zamanlarda mülteci karşıtı açıklamalarına bir yenisini ekleyerek Akdeniz’de faaliyet gösteren 8 Alman mülteci kurtarma gemisine dikkat çekti. Musk dün “Alman halkı bundan haberdar mı?” mesajına karşılık, Almanya Dışişleri hesabı mesaja “Evet. Ve buna hayat kurtarma deniliyor” cevabını verdi.

  Almanya da haftada 4 gün çalışmaya hazırlanıyor

  Dünya, 19 Eylül 2023

  Almanya da haftada 4 gün çalışmaya hazırlanıyor

  Avrupa'daki pek çok ülkenin ardından Almanya da haftada 4 gün çalışmaya yönelik pilot uygulamayı denemeye hazırlanıyor.

  İklim aktivistlerinden Brandenburg Kapısı'nda eylem

  Dünya, 18 Eylül 2023

  İklim aktivistlerinden Brandenburg Kapısı'nda eylem

  Almanya'nın başkenti Berlin'de "Son Nesil" isimli iklim aktivistleri, kentin ve ülkenin en önemli sembollerinden Brandenburg Kapısını protesto amacıyla sprey boyayla turuncuya boyadı.

 • Almanya: Rusya'nın 'tahıl' argümanları temelsiz

  Dünya, 12 Eylül 2023

  Almanya: Rusya'nın 'tahıl' argümanları temelsiz

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Karadeniz Tahıl Girişimi'ni canlandırma konusunda Rusya'nın öne sürdüğü argümanların "temelsiz" olduğunu söyledi.

 • Almanya'ya iş için en fazla kim gidiyor?

  Dünya, 12 Eylül 2023

  Almanya'ya iş için en fazla kim gidiyor?

  Son verilere göre, 2022 yılında Alman makamları tarafından en fazla çalışma vizesi Hindistan, Türkiye ve Sırbistan vatandaşlarına verildi.

 • Zelenskiy, Almanya Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi

  Dünya, 11 Eylül 2023

  Zelenskiy, Almanya Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile bir araya geldi. Görüşmede Ukrayna'nın hava savunmasının güçlendirilmesi ele alındı.

  Almanya Başbakanı Scholz kaza geçirdi

  Dünya, 04 Eylül 2023

  Almanya Başbakanı Scholz kaza geçirdi

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un koşu yaparken düşerek yaralandığı bildirildi.