KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • Almanya'da asit alarmı!

  Dünya, 13 Kasım 2018

  Almanya'da asit alarmı!

  Son dakika... Almanya'nın Frankfurt kentinde hidroklorik asit buharı sızıntısı meydana geldi. Yetkililer halkı uyardı.

 • "Nazileri seviyorsan beni takibi bırak"

  Dünya, 13 Kasım 2018

  "Nazileri seviyorsan beni takibi bırak"

  Almanya’da Nazi karşıtı hareket, ırkçı aşırı sağa karşı yeni bir sosyal medya kampanyası başlattı: #unfollowme“… “Neo-Nazi yürüyüşlerine katılıyorsan, kaçak göçmenlerin boğulması umurunda değilse, yabancı düşmanı ve İslamofobiksen… beni takibi bırak” diyorlar. Maksat, habis karakterli takipçilerden kurtulup sosyal medyayı aşırı sağın nefret söyleminden arındırmak. Ama özellikle şöhretler için bir sınav bu; insani değerler adına takipçi kaybetme fedakarlığını göze alabiliyor musun? Ancak eleştiri de var bu girişime. Toplumdaki yarılmayı daha da derinleştireceği gerekçesiyle. Habertürk yazarı Ayşe Özek Karasu yazdı

 • Almanya: Türk istihbaratı bizi bilgilendirdi!

  Dünya, 12 Kasım 2018

  Almanya: Türk istihbaratı bizi bilgilendirdi!

  Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ayrıntıları konusunda Türk tarafının kendilerini bilgilendirdiğini söyledi.

  Almanya'dan Sincan açıklaması

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Almanya'dan Sincan açıklaması

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki durumun kendileri için endişe verici olduğunu ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın bu konuyu Çin'deki muhataplarıyla görüşeceğini söyledi.

  Almanya'dan bir Cemal Kaşıkçı açıklaması daha

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Almanya'dan bir Cemal Kaşıkçı açıklaması daha

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adebahr, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin henüz tüm soruların cevaplandırılmadığını söyledi

 • Utanç duvarı 29 yıl önce yıkıldı: Tarihi anların tanıkları anlatıyor

  Dünya, 09 Kasım 2018

  Utanç duvarı 29 yıl önce yıkıldı: Tarihi anların tanıkları anlatıyor

  Almanya'yı 1961-1989'da ikiye bölen ve "Utanç duvarı" olarak nitelenen Berlin Duvarı’nın yıkılışının üzerinden 29 yıl geçti. Duvarın iki tarafından tanıklar anılarını anlattı.

 • Hastalara hepatit bulaştırmış! 13 bin kişiye 'kontrol' çağrısı!

  Sağlık, 09 Kasım 2018

  Hastalara hepatit bulaştırmış! 13 bin kişiye 'kontrol' çağrısı!

  Almanya, anestezi uzmanı Selim C'yi konuşuyor. Anestezi uzmanı olarak görev yapan Selim C.'nin hastalara bilerek Hepatit C bulaştırdığını söylemesi üzerine soruşturma başlatıldı

 • Almanya'da yabancı düşmanlığı arttı

  Dünya, 07 Kasım 2018

  Almanya'da yabancı düşmanlığı arttı

  Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre ülkenin batısında her 3 kişiden biri, doğusunda ise her 2 kişiden biri yabancı düşmanı görüşleri savunuyor

  Almanya'da sanayi üretimi arttı

  İş-Yaşam, 07 Kasım 2018

  Almanya'da sanayi üretimi arttı

  Ülkede sanayi üretimi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, ülkede sanayi üretiminin bu yılın temmuz-eylül döneminde geçici olarak zayıf seyrettiğini belirtti

  95'lik Nazi gardiyanına çocuk mahkemesi

  Dünya, 07 Kasım 2018

  95'lik Nazi gardiyanına çocuk mahkemesi

  Nazi Almanya'sı döneminde Polonya'daki Stutthof Toplama Kampı'nda gardiyan olarak görev yapan Johann Rehbogen'in yargılanmasına Münster kentinde başlandı

 • Almanya'da görevden alınan istihbarat başkanının emekliliği istendi

  Dünya, 05 Kasım 2018

  Almanya'da görevden alınan istihbarat başkanının emekliliği istendi

  Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Cumhurbaşkanı Steinmeier’den aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan İç İstihbarat Servisi Başkanı Maassen'i emekliye sevk etmesini istedi

 • Avrupa'da Almanlarla 30. randevu

  Futbol, 05 Kasım 2018

  Avrupa'da Almanlarla 30. randevu

  UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu dördüncü maçında Galatasaray, Almanya’da Schalke 04 ile karşı karşıya gelecek. Sarı-kırmızılılar bu maçla birlikte Alman ekipleri ile 30. müsabakasına çıkacak. Aslan, Alman takımlarına karşı ilk karşılaşmasını 9 Eylül 1964 yılında UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda FC Magdeburg ile oynadı. Deplasmanda oynanan mücadele 1-1 eşitlikle sona erdi

 • Almanya'dan Türkiye'ye Kaşıkçı övgüsü!

  Dünya, 02 Kasım 2018

  Almanya'dan Türkiye'ye Kaşıkçı övgüsü!

  Alman hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Türk makamlarının çabaları, olayın soruşturulmasında çok büyük rol oynadı. Almanya hükümeti, bu olayın aydınlatılması için tüm çabaları destekliyor." ifadesine yer verildi.

  Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de

  İş-Yaşam, 02 Kasım 2018

  Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de

  Türkiye ile Almanya arasında imzalanan finansman anlaşmalarının yürürlük tarihlerinin tespit edilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

  Merkel’in yerine Derviş!

  Dünya, 01 Kasım 2018

  Merkel’in yerine Derviş!

  Hessen eyalet seçiminde CDU’nun ağır oy kaybına uğraması üzerine sahneden aşamalı çekilme kararı alan Angela Merkel’in yerine ekonomi ve vergi uzmanı bir hukukçu geliyor: Derviş. Tabii ki Kemal Derviş değil, bekleyen derviş. Tam 16 yıl önce Merkel ile rekabette acı bir yenilgiyle siyaset dışına itilen Friedrich Merz şimdi aralıktaki CDU kurultayında liderliğe en yakın aday. Siyasete küstüğü için genç kuşağın tanımadığı Merz, buna rağmen adaylığını açıkladığı gün online anketlerde yüzde 34’lük bir oranla partideki bütün rakiplerini geride bıraktı. 7-8 Aralık’taki kurultaydan parti lideri olarak çıkarsa, Almanya’nın gelecekteki şansölyesi olabilir. Habertürk yazarı Ayşe Özek Karasu yazdı

 • Bir TIR dolusu kan imha edilecek!

  Gündem, 31 Ekim 2018

  Bir TIR dolusu kan imha edilecek!

  İran'dan Almanya'ya dolu kan torbası taşıyan TIR, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangında kül oldu. Olay yerine giden Erzurum Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekibi inceleme yaptı. Yanan TIR'ın içindeki tonlarca kanın imha edileceği belirtildi.

 • Almanya eski dışişleri bakanı Gabriel: Merkel gelecek yıl bırakabilir

  Dünya, 31 Ekim 2018

  Almanya eski dışişleri bakanı Gabriel: Merkel gelecek yıl bırakabilir

  Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Başbakan Angela Merkel'in muhtemelen gelecek yılın mayıs ayında başbakanlığı bırakabileceğini iddia etti.

 • Alman ordusu dökülüyor!

  Dünya, 31 Ekim 2018

  Alman ordusu dökülüyor!

  Almanya Federal hükümetinin tasarruf planları çerçevesinde yatırım yapılmayan Alman ordusu, hareket kabiliyetini yitirdi. Alman ordusundaki tank, helikopter ve uçakların sadece yüzde 38'inin kullanılabilir durumda olduğu açıklandı.

  Suçlu bulunursa, en çok insan öldüren seri katil olacak!

  Dünya, 30 Ekim 2018

  Suçlu bulunursa, en çok insan öldüren seri katil olacak!

  Almanya’da 100 hastayı öldürmekle suçlanan bir hemşire Almanya'nın kuzeyinde bulunan Oldenburg kasabasında yargılanmaya başladı. Hasta bakıcı Hoegel, ölümlerin tamamından suçlu bulunması halinde İkinci Dünya Savaşı'nın ardından en çok insan öldüren seri katil olacağı belirtildi.