KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Almanya

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da, Kuzey Denizi'nin güneyinde bulunan bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, 81,5 milyondan fazla olan nüfusuyla Avrupa Birliği'nin en büyük nüfuslu ülkesidir.

Almanya Federal Cumhuriyeti, federal parlementer bir cumhuriyettir. 16 eyaletten oluşur ve başkenti Almanya'nın en büyük şehri olan Berlin'dir.

GSYİH verilerine göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat yapan ülkesi olarak belirlenmiştir. Dünya gelişimi için yapılan bağışlar listesinde en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaklaşık 10 milyon Alman sivil ve asker ölmüş, Oder Nehri'nin doğusunda geniş topraklar kaybedilmiş ve Almanya sınırları dışında kalan farklı ülkelerdeki 15 milyon Alman vatandaşı, sınırdışı edilmişti.

Batı bölgeleri kontrol altında tutan Fransa, 23 Mayıs 1949'da Almanya Federal Cumhuriyeti'ni kurdu ve 7 Ekim 1949'da Sovyet bölgesi, Alman Demokratik Cumhuriyeti'ne dönüştürüldü. "Batı Almanya" ve "Doğu Almanya" olarak adlandırılan bölgeler ortaya çıkartıldı.

Doğu Almanya, Varşova Paktı'nı imzalayarak Sovyet kontrolü altında bir ülke haline geldi. Demokrasi haklarına karşın, politik güç yalnızca önde gelen üyeler tarafından düzenlendi. Halkın temel ihtiyaçları ucuz fiyatlara devlet tarafından karşılanıyordu ve Sovyet benzeri planlı ekonomi kurularak haklın refahı sağlanması hedeflendi. Birçok yaptıkları işlerin faydalarını anlatan komünist propagandalar yapılsa da halk yine de Batı Almanya'nın daha özgür, ekonomik ve refah içeren bir yer olduğunu düşünüyor ve gizlice Batı Almanya'ya kaçıyordu.

Doğu Almanya'dan Batı Almanya'ya kaçışları engellemek amacıyla 1961 yılında Berlin Duvarı inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgelerinden biri oldu.

Doğu ve Batı Almanya arasındaki yüksek tansiyon başbakan Wily Brandt'in Ostpolitik görüşü ile azaldı; sınırdaki geçiş engelleri hafifletildi, vatandaşların Batı Almanya'ya gitmesine izin verildi ve sınırlar açıldı.

3 Ekim 1990'da ise Almanya yeniden birleşti ve Almanya tam bağımsızlığına kavuştu. İlan edilen cumhuriyette başkent en büyük şehir Berlin oldu.

Almanya Haberleri

 • "Silahı" geri tepti! Yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

  İş-Yaşam, 21 Şubat 2020

  "Silahı" geri tepti! Yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

  Fransa merkezli havacılık, savunma ve uzay teknolojileri şirketi Airbus geçen aralık ayında duyurduğu yeniden yapılandırma planları kapsamında siparişlerin düşmesi, ertelenen kontratlar ve artan rekabet ve fiyat baskısı nedeniyle savunma ve uzay kolunda küçülmeye gidiyor. Başta Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere olmak üzere çeşitli tesislerden 2 bin 400'e yakın çalışanın işlerine 2021 yılı itibarıylqa son verilecek. Yılda 11 milyar doların üzerinde ciroyla sektörün en büyük 10 firması arasında yer alan Airbus'ın bu iş kolunda yaklaşık 34 bin kişinin çalıştığı biliniyor

 • Almanya'daki saldırıda hayatını kaybedenler için anma töreni

  Dünya, 20 Şubat 2020

  Almanya'daki saldırıda hayatını kaybedenler için anma töreni

  Almanya'nın Hanau kentinde, ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Steinmeier, burada ölenler anısına çiçek bıraktı ve saygı duruşunda bulundu

 • Irkçı saldırıya tepki yağdı

  Gündem, 20 Şubat 2020

  Irkçı saldırıya tepki yağdı

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve İletişim Başkanı Altun, Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı saldırıya tepki gösterdi

  Maas: Irkçı terör ülkemizde yeniden bir tehlike

  Dünya, 20 Şubat 2020

  Maas: Irkçı terör ülkemizde yeniden bir tehlike

  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ırkçı terörün ülkede yeniden bir tehlike haline geldiğini belirtti.

  Merkel'den ırkçı saldırı için ilk açıklama!

  Dünya, 20 Şubat 2020

  Merkel'den ırkçı saldırı için ilk açıklama!

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, ırkçı saldırıya ilişkin, "Saldırganın ırkçılıkla hareket ettiğine dair çok sayıda işaret var. Vatandaşlarımız arasında ırk ve din ayrımı yapmıyoruz. Olayın arka planını ortaya çıkarmak için her şey yapılacak" dedi

 • Irkçı saldırıya sert tepkiler!

  Dünya, 20 Şubat 2020

  Irkçı saldırıya sert tepkiler!

  Almanya'nın Hanau şehrinde düzenlenen ırkçı saldırılara tepkiler arka arkaya geliyor. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu saldırılara dur deme zamanı gelmiştir" denilirken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "ırkçılık kolektif bir kanserdir" ifadelerini kullandı...

 • Almanya'da silahlı saldırı: Saldırgan dahil 11 ölü

  Dünya, 20 Şubat 2020

  Almanya'da silahlı saldırı: Saldırgan dahil 11 ölü

  Son dakika haberi... Almanya'nın Hessen Eyaleti'ne bağlı ve Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau kasabasında, iki ayrı kafe silahla tarandı. Olayda 11 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Ölenlerin arasında 5 Türk'ün de olduğu açıklandı. Saldırıların ardından polisin bir eve baskın yaptığı ve saldırının şüphelisinin evinde ölü bulunduğu ifade edildi. Bild gazetesi saldırganın arkasında bıraktığı itiraf mektubunda aşırı sağ fikirlerin yer aldığını belirtti.

 • Almanya´da cami kundakçısına hapis cazası

  Dünya, 17 Şubat 2020

  Almanya´da cami kundakçısına hapis cazası

  Almanya'nın Hagen şehrinde İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatına bağlı Ulu Cami'yi kundaklayan saldırgan Castrop Rauxel, 3,5 yıl hapis cazasına çarptırıldı.

  Almanya'da tutuklandılar! Camilere saldırı planlamışlar

  Dünya, 17 Şubat 2020

  Almanya'da tutuklandılar! Camilere saldırı planlamışlar

  Almanya'da aşırı sağcı terör örgütü kurmak şüphesiyle cuma günü yapılan operasyonda gözaltına alınan ve dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 12 kişinin camilere saldırı yapmayı planladığı belirtildi.

  Tesla, Almanya'da 92 hektarlık ormanı yok edecek

  Dünya, 14 Şubat 2020

  Tesla, Almanya'da 92 hektarlık ormanı yok edecek

  ABD'li elektrikli araç üreticisi Tesla'nın, Almanya'da fabrikayı kurmayı planladığı alan içinde kalan yaklaşık 92 hektarlık ormandaki ağaçları kesmeye başladığı belirtildi.

 • Deniz Yücel hakkında istenen ceza belli oldu

  Gündem, 13 Şubat 2020

  Deniz Yücel hakkında istenen ceza belli oldu

  Alman 'Die Welt' gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel'in yargılandığı davada savcı, "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından toplam 4 yıl 3 aydan, 15 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep etti.

 • Kara kutular Almanya'ya uçtu!

  Gündem, 12 Şubat 2020

  Kara kutular Almanya'ya uçtu!

  Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 3 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı uçak kazasıyla ilgili en önemli adımlardan biri atıldı. Kazaya ışık tutacak “kara kutu” olarak adlandırılan CDR ve FDR’lar, “çözümlenmek” üzere Almanya’ya gönderildi

 • Türk ve Alman polisinden ortak operasyon!

  Dünya, 12 Şubat 2020

  Türk ve Alman polisinden ortak operasyon!

  Türk ve Alman polisi, kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak Alman vatandaşlarını dolandıran toplam 76 kişiyi yakalamak için ortak operasyon başlattı

  Seçimden 1 gün sonra istifa etti

  Dünya, 07 Şubat 2020

  Seçimden 1 gün sonra istifa etti

  Almanya'da aşırı sağcı AfD'nin desteğiyle Thüringen eyaletinin başbakanı seçilen Thomas Kemmerich, gelen tepkiler üzerine seçildikten bir gün sonra istifa etti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AfD ile yapılan ittifakı 'affedilemez' olarak tanımlamıştı

  Almanya'da istihbaratçının kitabının yayımlanmasına engel

  Dünya, 04 Şubat 2020

  Almanya'da istihbaratçının kitabının yayımlanmasına engel

  Almanya’da Başbakanlık Dairesi, eski Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Gerhard Schindler’in anılarını yazdığı kitabın yayımlamasına izin vermedi.

 • Almanya'da Türk ailenin evi kundaklandı

  Dünya, 04 Şubat 2020

  Almanya'da Türk ailenin evi kundaklandı

  Almanya'nın Bochum kentinde yaşayan bir Türk ailenin evinin kundaklanması sonucu binada büyük maddi hasar meydana geldi

 • Çikolatadan defile!

  Yaşam, 04 Şubat 2020

  Çikolatadan defile!

  Almanya'nın Köln kentinde çikolatadan yapılan kıyafetlerle moda defilesi düzenlendi

 • Almanya’da çevreciler, elektrik santralini işgal etti

  Dünya, 02 Şubat 2020

  Almanya’da çevreciler, elektrik santralini işgal etti

  Almanya’nın Kuzey-Ren Vetsfalya eyaletine bağlı Datteln şehrinde, “Ende Ende Gelnde” ve “DeCOALonize Europe” adlı çevreci aktivist grupları, Datteln 4 adlı kömürle çalışacak elektrik santralini işgal etti

  Nükleerden çıkışın Almanya'ya maliyeti 12 milyar dolar

  Enerji, 30 Ocak 2020

  Nükleerden çıkışın Almanya'ya maliyeti 12 milyar dolar

  Almanya'da nükleer enerjiden vazgeçerek fosil yakıta geçişin ülke ekonomisine maliyetinin yıllık yaklaşık 12 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.