KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Genç kadın otobüs durağında kanlar içinde bulundu

  Gündem, 14 Ağustos 2018

  Genç kadın otobüs durağında kanlar içinde bulundu

  Kanlar içinde buldular! Beyoğlu'nda sabah saatlerinde işe gitmek için otobüs durağına gelenler, kanlar içinde bir kadınla karşılaştı. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri genç kadını hastaneye kaldırdı.

 • Türbede dua ederken başına gelenler akılalmaz!

  Gündem, 14 Ağustos 2018

  Türbede dua ederken başına gelenler akılalmaz!

  Türbede dua eden kadının ölümden saniyelerle kurtulduğu anlar hayrete düşürdü. Üsküdar’da virajı alamayan otomobilin takla atarak sürüklendiği kaza, güvenlik kameralarına yansıdı. Kazadan hemen önce bir türbede dua eden kadın, ölümden saniyelerle kurtuldu.

 • Marmara Denizi'nde heyecan yaratan gelişme

  Gündem, 14 Ağustos 2018

  Marmara Denizi'nde heyecan yaratan gelişme

  Marmara Denizi'nde heyecan yaratan gelişme... İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, geçen Nisan ayında Marmara Denizi'ndeki verilerin iletildiği sistemdeki bütün ölçü değerlerinin aniden düşmesi ile kısa süreli endişe duyduklarını açıkladı. Olası deprem ile ilgili sismik, jeolojik verilerin yanı sıra elektrik alanlarındaki gelişmeler bölgedeki 50'ye yakın istasyonda sürekli gözlemlenirken, 'Depremin habercisi' olarak nitelendirilen 1026 olgudan bazılarını tespit edenlerin bunları iletmesi istendi.

  Polis ekip otosu saldırganları yakalandı

  Gündem, 14 Ağustos 2018

  Polis ekip otosu saldırganları yakalandı

  Sultangazi'de polis ekip otosuna havai fişekli saldırı düzenleyen 2 kişi gözaltına alındı. 'Halk Cephesi' üyesi oldukları ileri sürülen saldırganlardan 1'i tutuklanırken 1'i de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

  İstanbul'da hastane yangını! Hastalar tahliye edildi

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  İstanbul'da hastane yangını! Hastalar tahliye edildi

  Fatih'te bulunan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 29 Mayıs Ek Hizmet Binası'nda yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları sonrası tahliye edilen hastalar yeniden servislere alınırken, Fatih Kaymakamı hastaneye gelerek hastalara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Yangının elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor

 • Türkiye yardım çığlığını duydu

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  Türkiye yardım çığlığını duydu

  Yaptırdığı "Don't touch heart" yani "Kalbime dokunma" dövmesiyle sessiz çığlığını Habertürk duyurdu. Yıllarca öz babasının istismarına maruz kalan G.Y.'nin "Okumak istiyorum" haykırışı ise tüm Türkiye'de yankı buldu. Genç kızın dramına Bakanlık ve vatandaşlar duyarsız kalmadı.

 • Böylesi görülmedi! Gelen paralarla göğüslerini yaptırmış

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  Böylesi görülmedi! Gelen paralarla göğüslerini yaptırmış

  İstanbul'da çaldıkları lüks araçlara sahte plaka takarak villalara girip 2.5 milyon liralık soygun yapan 2'si kadın 9 kişilik çete çökertildi. Zanlıların gece kulüplerinde viskiyle ellerini yıkadığı, elebaşı Mehmet A.'nın meme küçültme ameliyatı geçirdiği belirtildi

 • Beyoğlu'nda korkutan yangın!

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  Beyoğlu'nda korkutan yangın!

  Son dakika... Beyoğlu Okmeydanı'nda 4 katlı binanın çatı katında bulunan tekstil atölyesinde yangın çıktı. Bir anda çatıyı saran alevler, mahalle sakinlerine zor anlar yaşattı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

  Düşmeden önce masraflar yüzünden tartışmış

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  Düşmeden önce masraflar yüzünden tartışmış

  Pendik'te ayağında gömlek bağlı halde 3. kattan düşerek hayatını kaybeden Pakistan uyruklu Milal M.'nin psikolojik sorunları olduğu belirtilirken intihar ettiği ihtimali üzerinde duruluyor. Ev arkadaşı "Ruhsal sorunları vardı. Ben arka odadayken diğer arkadaşlarla ev masrafları nedeniyle tartıştılar. Ama kavga sesi duymadım. Ailesiyle konuştu, sonra çığlığını duydum" dedi.

  Beyoğlu'nda kan davası infazını polis engeli

  Gündem, 13 Ağustos 2018

  Beyoğlu'nda kan davası infazını polis engeli

  Beyoğlu'nda aynı köyden oldukları belirlenen ve 2017 yılında meydana gelen bir öldürme olayıyla aralarında kan davası başlayan 2 ailenin kanlı infazını polis engelledi. Zanlıların kan davası güttükleri kişinin bulunduğu yeri sosyal medya hesabından tespit ettikleri ortaya çıktı.

 • FSM'de zincirleme kaza! Yaralılar var

  Gündem, 12 Ağustos 2018

  FSM'de zincirleme kaza! Yaralılar var

  Son dakika... Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde bir minibüs, bir hafif ticari araç ve iki otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazasında 5 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle iki şeridi trafiğe kapatılan köprüde araç yoğunluğu yaşanıyor.

 • Kartal’da trafik kazası! 6 kişi yaralandı

  Gündem, 12 Ağustos 2018

  Kartal’da trafik kazası! 6 kişi yaralandı

  İstanbul Kartal'da direksiyon hakimiyetini kaybeden otomobil takla atarak başka bir araca çarptı. Kazada ikisi ağır altı kişi yaralandı

 • 3 büyük ilde haftasonu hava durumu

  Gündem, 12 Ağustos 2018

  3 büyük ilde haftasonu hava durumu

  Hava durumu, haftasonu tatil planı yapanların araştırma listesinin başında yer alıyor. Özellikle bulutlu havanın hakim olduğu İstanbul il genelinde vatandaşlar hava durumunu merak ediyor. İşte; 12 Ağustos bugün Ankara, İzmir, İstanbul hava durumu...

  İstanbullular dikkat! Bu yollar yarın kapalı olacak

  Gündem, 11 Ağustos 2018

  İstanbullular dikkat! Bu yollar yarın kapalı olacak

  İstanbul Vodafone Park Stadı’nda yarın oynanacak Beşiktaş A.Ş.-Akhisarspor Lefter Küçükandonyadis Sezonu Spor Toto Süper Lig futbol müsabakası nedeniyle İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatılacak

   Maçka'daki 145 yıllık tarih yenileniyor

  Gündem, 11 Ağustos 2018

  Maçka'daki 145 yıllık tarih yenileniyor

  Sultan Abdülaziz döneminde, 1873 yılında yaptırılan ve halen İTÜ'nün Yabancı Diller Yüksekokulu olarak kullanılan 145 yıllık tarihi Silahhane binası restore edilecek. Yaklaşık 31 milyon liraya ihale edilen restorasyon çalışması 2021 yılı başlarında tamamlanacak.

 • Korku evinde yaralandı! İşyeri sahibine hapis istemi!

  Gündem, 11 Ağustos 2018

  Korku evinde yaralandı! İşyeri sahibine hapis istemi!

  İstanbul'da yaşayan 24 yaşındaki Serra B., arkadaşları ile birlikte iki yıl önce Antalya'da korku evine gitti. Oyun esnasında cam kapıya çarparak yaralandı. Serra B.'nin şikayeti üzerine korku evinin sahibi Hakan İ. Hakkında, "Taksirle bir kişinin yaralanması" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

 • 3. kattan düşen genç hayatını kaybetti

  Gündem, 11 Ağustos 2018

  3. kattan düşen genç hayatını kaybetti

  İstanbul Ataşehir’de 3. kattan düşen 23 yaşındaki genç hayatını kaybetti. Olayın intihar mı düşme mi olduğu, yapılacak incelemelerin ardından netlik kazanacak

 • Beylikdüzü açıklarında tekne battı! Bir kişi kayıp!

  Gündem, 11 Ağustos 2018

  Beylikdüzü açıklarında tekne battı! Bir kişi kayıp!

  İstanbul Beylikdüzü’nde 6 kişinin bulunduğu tekne bilinmeyen bir nedenden battı. Teknede bulunan 5 kişi kurtarıldı, bir kişi ise aranıyor

  Manukyan'ın dev mirasına 16 talip

  Gündem, 11 Ağustos 2018

  Manukyan'ın dev mirasına 16 talip

  2001 yılında vefat eden eski vergi rekortmeni, genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın genelev gelirleri, 220 ticari taksi, 486 taşınmaz, hisseler, dövizler ve banka hesaplarından oluşan dev mirası için 16 kişi “biz de ortağız” diye tereke davası açtı. Davacılar, dev mirasın kaldığı Kerope Çilingir’in ise Matild Manukyan’ın oğlu olmadığını iddia etti