KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Yoğun bakımın kapısını tekmelemişti! Saldırganın kimliği şaşırttı!

  Gündem, 28 Şubat 2024

  Yoğun bakımın kapısını tekmelemişti! Saldırganın kimliği şaşırttı!

  İstanbul'da, bir devlet hastanesinde taşkınlık çıkartan kişiyle ilgili yapılan ihbar üzerine polis harekete geçti. Hasta ziyareti saatleri dışında, yoğun bakım ünitesinde bir hastayı ziyaret etmek isteyen saldırganın kendisine izin verilmemesi üzerine, kapıyı tekmeleyerek kırdığı görüntülere yansıdı. Yapılan çalışmalarla kapıyı tekmeleyip kıran ve taşkınlık çıkartan kişinin Avukat F.F. olduğu belirlendi. Gözaltına alınan avukat tutuklandı

 • İstanbul'da hava ve deniz trafiğine sis engeli!

  Gündem, 28 Şubat 2024

  İstanbul'da hava ve deniz trafiğine sis engeli!

  İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiği, sis nedeniyle çift yönlü olarak durduruldu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Boğazı'nda gemi trafiğinin sis nedeniyle çift yönlü olarak askıya alındığı bildirildi. Öte yandan sis nedeniyle, Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yapamayan bazı uçaklar başka havalimanlarına yönlendirildi

 • Avcılar'da tekstil fabrikasında yangın çıktı

  Gündem, 27 Şubat 2024

  Avcılar'da tekstil fabrikasında yangın çıktı

  Avcılar'da tekstil fabrikasında çıkan yangına itfaiye 70 araç ve 187 personel, AFAD 2 araç ve 10 personelle müdahale etti. Dumandan etkilenen 2 kişi çevre hastanelere sevk edildi

  Öğrenci öğrenciyi öldürdü!

  Gündem, 27 Şubat 2024

  Öğrenci öğrenciyi öldürdü!

  Olay, İstanbul'da meydana geldi. Sancaktepe'de bir lisede öğrencilerden biri sınıf arkadaşını darp etti. Yere düşerken başını çarpan çocuk hayatını kaybetti

  İstanbul'da kadın cinayeti! Eski eşini sokakta öldürdü!

  Gündem, 27 Şubat 2024

  İstanbul'da kadın cinayeti! Eski eşini sokakta öldürdü!

  İstanbul Pendik'te yaşayan 35 yaşındaki Sevilay Karlı, 5 ay önce boşandığı eski kocası Ümit Karlı tarafından 13 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Olaydan sonra Ümit Karlı gözaltına alındı. Karlı'nın üç çocuk annesi olduğu öğrenildi

 • Polis ikna etmeye çalıştı! Rehin aldığı eşini katletti!

  Gündem, 27 Şubat 2024

  Polis ikna etmeye çalıştı! Rehin aldığı eşini katletti!

  İstanbul Çekmeköy'de Hakan Araz, eşi Emine Ülkü Araz'ı, evde silahla rehin aldı. Polis ihbar hattına mesaj atarak yardım isteyen Emine Ülkü Araz, ikna çalışmaları sırasında kocası tarafından silahla vurularak hayatını kaybetti. Yakalanan katil zanlısı, sorgulanmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’ne götürüldü. Emniyette ifade veren zanlı, eşiyle çıkan tartışma. Sonrası rehin alarak ateş ettiğini söyledi. İşlemlerin ardından katil zanlısı Hakan Araz adliyeye sevk edildi.

 • Beyoğlu'nda iki katlı ahşap binada yangın çıktı

  Gündem, 27 Şubat 2024

  Beyoğlu'nda iki katlı ahşap binada yangın çıktı

  Beyoğlu'nda Kılıçali Paşa Mahallesi Sanatkarlar Caddesi'ndeki ahşap binada henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin söndürdüğü yangında hasar oluştu

 • Hafif ticari araç taksiye çarptı: 4 yaralı

  Gündem, 27 Şubat 2024

  Hafif ticari araç taksiye çarptı: 4 yaralı

  İstanbul Kartal'da sürücüsünün kontrolünden çıkan hafif ticari araç, yan yola geçerek park halindeki taksiye çarparak durabildi. Kazada 1'i ağır 4 kişi yaralandı

  Kağıthane Tüneli'nde revizyon çalışması

  Gündem, 27 Şubat 2024

  Kağıthane Tüneli'nde revizyon çalışması

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Yönetim Merkezi, Kağıthane Tüneli Piyalepaşa yönünün, revizyon çalışması nedeniyle 15 Mart’a kadar belirli saatlerde kapatılacağını duyurdu

  Eski eşine pusu kurup öldürdü!

  Gündem, 26 Şubat 2024

  Eski eşine pusu kurup öldürdü!

  Olay, İstanbul'da meydana geldi. Pendik'te yaşayan 3 çocuk annesi kadın 5 ay önce boşandığı eski eşi tarafından öldürüldü

 • İstanbul'da trafik kazası: 4 yaralı

  Gündem, 26 Şubat 2024

  İstanbul'da trafik kazası: 4 yaralı

  İstanbul Çekmeköy’de bir aracın önce durağa sonra büfeye ardından otomobillere çarpması sonucu 4 kişi yaralandı

 • 'Gülbaharlar' organize suç örgütü çökertildi!

  Gündem, 26 Şubat 2024

  'Gülbaharlar' organize suç örgütü çökertildi!

  İçişleri Bakanı Yerlikaya: 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Kafes-48' operasyonlarında 'Gülbaharlar' olarak bilinen organize suç örgütü çökertildi.

 • Araçta başından vurulmuş halde bulundu

  Gündem, 26 Şubat 2024

  Araçta başından vurulmuş halde bulundu

  İstanbul Sultangazi'de aracın içinde hareketsiz bir kişinin görülmesi üzerine polise haber verildi. Olay yerine gelen polis ekipleri, öldürülen kişinin Hakan Gündüzgil olduğunu tespit etti. Kaçan zanlı, polis ekiplerince yakalanırken, cinayetin alacak verecek meselesi nedeniyle işlendiği belirtildi

  İstanbul'da dehşet! Eşini ve 2 kızını öldürdü!

  Gündem, 23 Şubat 2024

  İstanbul'da dehşet! Eşini ve 2 kızını öldürdü!

  İstanbul Ümraniye'de, tam bir dehşet yaşandı. Suat Güney, dini nikahlı eşi Yasemin Ünlü ile kızları 31 yaşındaki Zeliha ve 30 yaşındaki Mine Güney'i öldürüp olay yerinden kaçtı

  Motosikletli 2 şüpheli, bekçiyi vurdu

  Gündem, 24 Şubat 2024

  Motosikletli 2 şüpheli, bekçiyi vurdu

  İstanbul Kağıthane'de motosikletli 2 şüpheli, kendilerini durdurmak isteyen mahalle bekçilerine ateş açtı. Kurşunların isabet ettiği 1 bekçi yaralanırken polis ekiplerince yakalanan şüpheliler gözaltına alındı

 • Ümraniye'de 10 katlı binada yangın paniği

  Gündem, 24 Şubat 2024

  Ümraniye'de 10 katlı binada yangın paniği

  İstanbul Ümraniye'de 10 katlı binanın giriş katında çıkan yangın paniğe neden oldu. Alevler, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürülürken dumandan etkilenen 2 kişi ambulansta tedavi edildi

 • İstanbul'da DEAŞ operasyonu: 20 gözaltı

  Gündem, 24 Şubat 2024

  İstanbul'da DEAŞ operasyonu: 20 gözaltı

  İstanbul'da DEAŞ silahlı terör örgütü ile irtibatlı olan yabancı uyrukluların da arasında bulunduğu 20 şüpheli gözaltına alındı

 • Dövdüler, boğdular, menfeze attılar!

  Gündem, 23 Şubat 2024

  Dövdüler, boğdular, menfeze attılar!

  Olay, İstanbul'da meydana geldi. İstanbul Çatalca'da cansız bedeni menfez içinde bir çöp poşetinde bulunan adamın katil zanlıları belli oldu

  1 yıldır aranıyordu! Poşetten vahşet çıktı!

  Gündem, 23 Şubat 2024

  1 yıldır aranıyordu! Poşetten vahşet çıktı!

  İstanbul'da, 1 yıldır kayıp olarak aranan Mehmet Berberoğlu’nun cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Mehmet Berberoğlu'nun birlikte alkol aldığı arkadaşları tarafından, eşlerine sarkıntılık yaptığı iddiasıyla öldürüldüğü öne sürüldü. Gözaltına alınan 4'ü sağır ve dilsiz 5 şüphelinin gösterdiği ıslah edilmiş dere içinde yapılan aramada poşete konularak atılmış Mehmet Berberoğlu’nun cesedi bulundu