KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • TEM'de seyir halindeki TIR alev aldı

  Gündem, 24 Ocak 2020

  TEM'de seyir halindeki TIR alev aldı

  İstanbul'da Esenyurt Haramidere TEM Bağlantı yolunda seyir halindeki TIR'da yangın çıktı. Olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın nedeniyle bölgede trafik yoğunluğu oluştu

 • Apartman boşluğuna düşen işçi öldü!

  Gündem, 24 Ocak 2020

  Apartman boşluğuna düşen işçi öldü!

  İstanbul Kadıköy'de elektrik arızasına müdahale etmek isteyen işçi apartman boşluğuna düşerek hayatını kaybetti

 • Çinli kadın için hastanede yoğun tedbir!

  Sağlık, 24 Ocak 2020

  Çinli kadın için hastanede yoğun tedbir!

  İstanbul’da domuz gribi şüphesiyle Büyükçekmece’deki Mimar Sinan Devlet Hastanesinde acil bölümüne alınan Çinli kadın turist, Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastane çalışanlarının maske takarak hastanede gezdiği görüldü. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı basın açıklamasında Çinli kadın turistin durumunun iyi olduğunu, turistin talebi üzerine bu sabah özel ambulansla Çin'e gönderildiğini belirtti.

  Eyüpsultan'da kaza anı kameraya yansıdı

  Gündem, 24 Ocak 2020

  Eyüpsultan'da kaza anı kameraya yansıdı

  İstanbul Eyüpsultan'da yolda hız kesici kasis için yer belirleme çalışması yapan belediye çalışanına hafif ticari araç çarptı. İşçi hafif şekilde yaralanırken, kaza anı kameralara yansıdı

  Gayrimenkulde sürpriz lider

  Emlak, 24 Ocak 2020

  Gayrimenkulde sürpriz lider

  2019 yılında yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının yüzde 35’ini vatandaşlık edinimi oluşturdu. EVA Gayrımenkul Değerleme'nin raporuna göre, ülke genelindeki vatandaşlık edinimi için yabancıların gayrimenkul yatırımlarında Konya ilk sırada yer alırken, megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında da Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü ilçeleri ilk üçte yer aldı.

 • Sahneye çatal fırlattı: 5 yıl hapis isteniyor

  Gündem, 23 Ocak 2020

  Sahneye çatal fırlattı: 5 yıl hapis isteniyor

  İstanbul, Çağlayan'daki bir türküevine şarkıcı olmak amacıyla giden Yeter K'ya sahnede şarkı söyleyeceği sırada çatal kaşık fırlatan Salise S. hakkında iddianame düzenlendi. Salise S.'nin "Kişilerin huzur ve sükununu bozma", "Hakaret" ve "Tehdit" suçlarından 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi

 • Üniversite'nin spor salonunda yangın!

  Gündem, 23 Ocak 2020

  Üniversite'nin spor salonunda yangın!

  İstanbul Maltepe'de Başıbüyük Mahallesi'ndeki Maltepe Üniversite'nin kapalı spor salonu çatısında yangın çıktı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın söndürülürken, maddi hasar meydana geldi

 • Beyoğlu'nda iki adrese EYP'li saldırı

  Gündem, 23 Ocak 2020

  Beyoğlu'nda iki adrese EYP'li saldırı

  İstanbul Beyoğlu'nda iki adrese bırakılan El Yapımı Patlayıcının (EYP) patlaması sonucu hasar meyana geldi

  İstanbul için yağış ve buzlanma uyarısı!

  Gündem, 22 Ocak 2020

  İstanbul için yağış ve buzlanma uyarısı!

  Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü, yarın ve cuma günü Marmara'nın doğusunda görülecek yağışların kıyı kesimlerde yağmur, diğer kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde etkili olacağını açıkladı. İBB de, yağışın ardından başta köprü ve viyadüklerde gizli buzlanma ve don olayları yaşanabileceği gerekçesiyle sürücülerin kar lastiği kullanmasını istedi.

  Silivri'de buzlanma faciası: 1 ölü!

  Gündem, 22 Ocak 2020

  Silivri'de buzlanma faciası: 1 ölü!

  İstanbul Silivri'de buzlanma nedeniyle kayganlaşan yolda takla atan araçtaki bir kişi hayatını kaybetti.

 • Sürücüsü uyuyan minibüs kontrolden çıktı

  Gündem, 22 Ocak 2020

  Sürücüsü uyuyan minibüs kontrolden çıktı

  İstanbul Sultangazi'de direksiyon başında uyuduğu öne sürülen minibüs sürücüsü park halindeki araçlara çarptı. O anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

 • Beyoğlu'nda silahlı çatışma: Yaralılar var

  Gündem, 22 Ocak 2020

  Beyoğlu'nda silahlı çatışma: Yaralılar var

  İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde henüz belirlenemeyen bir nedenle, iki grup arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi yaralandı. Yaralılardan ikisi ambulansla hastaneye kaldırılırken, 3. Yaralı ise yaya olarak olay yerinden kaçtı

 • İBB'den 'kar' uyarısı

  Gündem, 21 Ocak 2020

  İBB'den 'kar' uyarısı

  İstanbul'un yüksek kesimlerinde başlayan kar yağışı devam ediyor. Bugün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı özellikle Anadolu yakasında etkili olurken İBB'den de vatandaşlara uyarı geldi. İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Perşembe günü karla karışık yağmur, yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor" açıklamasında bulundu

  TEM'de TIR devrildi! Araç kuyruğu oldu!

  Gündem, 21 Ocak 2020

  TEM'de TIR devrildi! Araç kuyruğu oldu!

  İstanbul Esenyurt Haramidere TEM Bağlantı Yolu Bahçeşehir istikametinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği hafriyat tırı devrildi. Yan yatmış tırın dorsesindeki toprak yola saçıldı. Kaza nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. Polis ekiplerinin olay yerindeki çalışmaları devam ediyor

  İstanbul'un simge yapısı ihaleye çıkıyor

  Emlak, 21 Ocak 2020

  İstanbul'un simge yapısı ihaleye çıkıyor

  Bir dönem Emniyet Müdürlüğü olarak kullanılmış İstanbul'un en önemli yapıları arasında yer alan tarihi Sansaryan Han ihaleye çıkıyor. Restorasyon-onarım bedeli olarak 27 milyon 48 bin lira bedel belirlendi. 28 Ocak'ta yapılacak ihale, ilk yıl için aylık 80 bin liralık kira bedeli üzerinden açılacak

 • İstanbul'da kar yağışı başladı

  Gündem, 20 Ocak 2020

  İstanbul'da kar yağışı başladı

  İstanbul’un yüksek kesimlerinde akşam saatlerinde kar yağışı başladı

 • Sokak ortasında borçlu kurşunu!

  Gündem, 20 Ocak 2020

  Sokak ortasında borçlu kurşunu!

  İstanbul Beylikdüzü'nde bir kişi borçlu olduğu kişiyi cadde ortasında bacağından silahla vurularak yaralandı. Saldırgan olay yerine gelen polis ekiplerine teslim olurken, yaralı kaldırıma oturdu, ambulans bekledi.

 • İlaç almak için eczaneye gitti! Hayatının şokunu yaşadı!

  Gündem, 20 Ocak 2020

  İlaç almak için eczaneye gitti! Hayatının şokunu yaşadı!

  İstanbul Sultangazi’de hasta olan çocuğuna ilaçlarını almak için eczaneye giden baba Veysel Işık hayatının şokunu yaşadı. Kayıtlarda çocuğu Cebrail Işık'ın aylardır hastanede yatıyor göründüğünü öğrenen baba, ilaçları alamadan geri döndü. Şaşkınlık yaşayan baba, ilaçları alabilmek için hatanın düzeltilmesini bekliyor

  Yoldan çıkan kamyon parka uçtu!

  Gündem, 19 Ocak 2020

  Yoldan çıkan kamyon parka uçtu!

  İstanbul Kağıthane'de sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sebebiyle yoldan çıkan nakliye kamyonu, tepe üstü parka uçtu. Kamyonda bulunan 2 kişinin yara almadan atlattığı kazada kamyonda hasar meydana geldi