KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Güngören’de doğalgaz patlaması!

  Gündem, 17 Ocak 2020

  Güngören’de doğalgaz patlaması!

  İstanbul Güngören’de 5 katlı binanın ikinci katında doğalgaz patlaması meydana geldi. Patlamada bir kişi yaralanırken, binanın büyük bir kısmı harabeye döndü

 • Akıllara durgunluk veren yöntem!

  Gündem, 16 Ocak 2020

  Akıllara durgunluk veren yöntem!

  İstanbul'da iki haftada düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 15 kişiden 13'ü tutuklandı. Yapılan aramalarda içinde uyuşturucu olan bir kasa, polis ekipleri tarafından elektrikli matkapla delinerek açıldı. Şüphelilerin cevizlerin içine uyuşturucu saklaması ise ekipleri şaşkına çevirdi

 • Vahşi cinayette annesini böyle taşımış!

  Gündem, 15 Ocak 2020

  Vahşi cinayette annesini böyle taşımış!

  İstanbul’da annesini öldüren katil zanlısı ve arkadaşının cesedi taşırken görüntüleri ortaya çıktı. Tartıştığı annesi Melahat İşbir’in kafasına keser vurarak öldüren Batuhan Ü., çağırdığı arkadaşıyla gece yarısı battaniyeye sardığı cesedi taşırken kameraya yakalandı.

  Çekici faciasında soruşturma açıldı!

  Gündem, 15 Ocak 2020

  Çekici faciasında soruşturma açıldı!

  İstanbul Kadıköy'de çekici sürücüsünün içerisini kontrol etmeden kaldırmaya çalıştığı araçtan düşen 85 yaşındaki Leyla Çetinkol'un vücudunda kırıklar oluşmuştu. Faciayla ilgili İstanbul Valiliği önemli bir açıklama yaparak, çekici operatörü ile trafik polisi hakkında soruşturma açıldığı ve müfettiş talep edildiği belirtildi.

  Beyoğlu'nda yangın paniği

  Gündem, 15 Ocak 2020

  Beyoğlu'nda yangın paniği

  İstanbul Beyoğlu'na yabancı uyrukluların yaşadığı 4 katlı binanın 4. katında çıkan yangın korku ve paniğe neden oldu. Yangında ölen yada yaralanan olmazken, binada hasar meydana geldi

 • Uyuşturucu satanları uyardı, bıçaklandı

  Gündem, 15 Ocak 2020

  Uyuşturucu satanları uyardı, bıçaklandı

  İstanbul Küçükçekmece'de evinin önünde uyuşturucu madde sattıkları iddia edilen kişileri uyaran bir kişi bıçaklı saldırıya uğradı. Başından yaralanan şahıs hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı

 • Polisle çatışan hırsızlara kelepçe

  Gündem, 13 Ocak 2020

  Polisle çatışan hırsızlara kelepçe

  İstanbul Kadıköy’de girdikleri çatışmada bir polisi yaralayan 5 şüphelinin yakalanma görüntüleri ortaya çıktı. Elde edilen yeni kamera kaydı görüntülerine şüphelilerin hırsızlık anları da yansıdı. O görüntüler soruşturma dosyasına girerken 5 şüpheli de tutuklandı.

 • Şiddet sarmalında bir vahşet daha!

  Gündem, 13 Ocak 2020

  Şiddet sarmalında bir vahşet daha!

  Türkiye yine kahreden bir olaya sahne oldu. İstanbul Arnavutköy'de ormanda mantar toplamaya çıkan iki arkadaş battaniyeye sarılı bölümü toprağa gömülü halde kadın cesedi buldu. Polisin ilk incelemelerinde 35-40 yaşlarındaki kadının öldürüldükten sonra, bir battaniyeye sarılarak Arnavutköy'de ormanlık alana gömüldüğü tespit edildi.

  Tehlikeli yolculuk!

  Gündem, 13 Ocak 2020

  Tehlikeli yolculuk!

  İstanbul'da akıllara durgunluk veren iki görüntü ortaya çıktı. Sarıyer'de, tek teker giderek hız yapan iki motosikletli birbirleriyle çarpışarak kaza yaptı. Çarpışma sonucu motosikletin biri savrularak yere düşerken, kaza anı kask kamerasınca saniye saniye yansıdı. Esenyurt’ta ise kasksız bir motosiklet sürücüsü, yakıtı biten başka bir motosikleti iple bağlayarak onlarca aracın arasında iple çekti. Her iki motosiklet sürücüsünün tehlikeli yolculuğu cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.

  Gezi Parkı'nda 2 polise bıçaklı saldırı!

  Gündem, 13 Ocak 2020

  Gezi Parkı'nda 2 polise bıçaklı saldırı!

  İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda görev yapan polislere bıçakla saldırıp, 2'sini hafif yaraladığı ileri sürülen yabancı uyruklu kişi gözaltına alındı. Üzerinden kimlik, pasaport çıkmayan ve İsrailli olduğunu ifade eden şüphelinin, saldırı anını bir arkadaşına verdiği cep telefonu kamerasına kaydettirdiği ileri sürüldü

 • İstanbul'da soyguncular vatandaşı vurdu!

  Gündem, 13 Ocak 2020

  İstanbul'da soyguncular vatandaşı vurdu!

  İstanbul Bağcılar'da, bir işyerine girmek isteyen hırsızlar, kendilerini fark edip engel olmaya çalışan bir vatandaşı silahla bacağından vurup kaçtı. Vurulan vatandaş tedavi altına alınırken, olay yerinden kaçan soyguncuların yakalanması için çalışma başlatıldı. Güvenlik kameraları incelemeye alındı

 • Akılalmaz olay! Alevlerin arasında!

  Gündem, 12 Ocak 2020

  Akılalmaz olay! Alevlerin arasında!

  İstanbul Başakşehir'de 4 katlı bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, korku dolu anlara neden oldu. Dumanların arasında kalan bir gencin yangın merdivenlerine geçişi ve kurtuluşu ise yürekleri ağıza getirdi

 • İşyerinde patlama! Yaralılar var!

  Gündem, 11 Ocak 2020

  İşyerinde patlama! Yaralılar var!

  İstanbul Başakşehir sanayi sitesindeki bir işyerinde bu sabah saatlerinde hava tankı patladı. Patlamada 3 kişi yaralandı. Yaralılar ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastaneye kaldırıldı

  Prof. Dr. Üşümezsoy: "Kanal, depremi tetiklemez!"

  Gündem, 10 Ocak 2020

  Prof. Dr. Üşümezsoy: "Kanal, depremi tetiklemez!"

  Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Kanal İstanbul projesinin depremi tetikleyeceği yönündeki söylemlerin doğru olmadığını belirtti. Üşümezsoy, "Bir jeolog olarak verilere baktığım zaman 30-40 kilometrelik bir kanalın (Kanal İstanbul) herhangi bir depreme etkisi olmayacağını söylüyorum. Bu alan Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece'den daha sağlam kayalara sahip. Bu boyutuyla da baktığımız zaman depremi tetiklemez" dedi

  İmamoğlu: Çok riskli bir ameliyat

  Gündem, 10 Ocak 2020

  İmamoğlu: Çok riskli bir ameliyat

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Kanal İstanbul Çalıştayı başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Kanal İstanbul mecbur olmadıkça hiç kimsenin evet demeyeceği çok riskli bir ameliyat olduğunu söylemek isterim. İstanbul kesip biçilecek, hayati sistemlerinin zarar göreceği bir ameliyat. Bazı bölgeleri felç olacak, kimi yerleri sakat kalacak" dedi

 • Tam 1134 parça! Her biri servet!

  Gündem, 09 Ocak 2020

  Tam 1134 parça! Her biri servet!

  İstanbul Şişli'de, 3 adrese düzenlenen operasyonda, şüpheli A.E.G. gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 1134 parça tarihi eser ele geçirildi. Eserler arasında M.Ö. 2000'li yıllara ait parçalar yer aldığı da öğrenildi

 • Muhtarlardan 'posta tebligatı' isyanı

  Gündem, 09 Ocak 2020

  Muhtarlardan 'posta tebligatı' isyanı

  Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu Başkanı Selami Aykut, son dönemlerde muhtarlıklarda her gün yüzlerce posta tebligatı biriktiğini ve bunların vatandaşa ulaştırılması noktasında büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. "Biz PTT'nin posta memurları değiliz" diyen Aykut, 1 - 10 Şubat tarihleri arasında İstanbul'daki tüm muhtarların, posta evraklarını kabul etmeyeceklerini söyledi.

 • Normale döndük!

  Gündem, 08 Ocak 2020

  Normale döndük!

  Türkiye'yi esir alan fırtına yaklaşık 3 gün boyunca milyonlara zor anlar yaşattı. Bugün öğle saatlerinde de Marmara'da poyraz etkisini yitirmeye başladı. Marmara Denizi'nde çekilen görüntülerde de 'sakinlik' dikkat çekti.

  Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar başladı

  Gündem, 08 Ocak 2020

  Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar başladı

  Sabiha Gökçen Havalimanı'nda inişinin ardından pistten çıkarak toprak alanda duran yolcu uçağı 18 saat süren çalışmaların ardından kurtarılarak hangara çekildi. Ekiplerin pistte çalışması sürüyor. Olay nedeniyle havalimanında uçuşların kapatılması ile oluşan yolcu yoğunluğu gecenin ilerleyen saatlerinde azaldı. Havayolu şirketi tarafından, havalimanında bekleyen yolcuların biletleri uygun olan uçuşlarla değiştirildi. Havalimanında uçuşların sabah saat 06.00'da başladığı belirtildi