KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Savcının kızına cinsel saldırı davasında tutuklama

  Gündem, 11 Aralık 2018

  Savcının kızına cinsel saldırı davasında tutuklama

  Üniversite öğrencisi E.B.B.’ye evinde ‘cinsel saldırıya teşebbüs’ ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkan tsanık duruşmada mahkemece tutuklandı. Kararın ardından konuşan E.B.B.’nin Cumhuriyet Savcısı olan babası, “Yargı gerekeni söyledi. Bir hata düzeltildi. Gereğini mahkeme takdir etmiştir” dedi.

 • Turiste tacizle suçlanan taksiciyle ilgili yeni gelişme

  Gündem, 11 Aralık 2018

  Turiste tacizle suçlanan taksiciyle ilgili yeni gelişme

  Şişli’de Tayland uyruklu Nioron S.’den fazla ücret aldığı ve cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla hakkında “Nitelikli hırsızlığa teşebbüs ve cinsel taciz” suçundan dava açılan taksi şoförü B.T., tahliye oldu. Mahkeme, taraflar arasında uzlaştırma yapılması için dosyanın Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmesine karar verdi.

 • İstanbul'da sıradan bir okul! Ancak bu özelliği hayrete düşürüyor...

  Gündem, 11 Aralık 2018

  İstanbul'da sıradan bir okul! Ancak bu özelliği hayrete düşürüyor...

  İstanbul Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulu, 5 bin 300 öğrencisi ile Türkiye’nin en kalabalık ilkokulu oldu. 5 bin 300 öğrencili Leyla Bayram İlkokulu’ndaki öğrenci sayısı 66 ilçe merkezinin nüfusundan fazla... 800’ü Suriyeli 7 ülkeden öğrencinin bulunduğu okulda 155 öğretmen, 1 müdür ve 4 müdür yardımcısı görev yapıyor

  İl il trafik sigortası tavan fiyatı

  Sigorta, 11 Aralık 2018

  İl il trafik sigortası tavan fiyatı

  İstanbul'da 3 yıl üst üste hiç kaza yapmamış (7. basamak) otomobilin trafik sigortası 4'üncü yıldan sonra 652 lira düzeyinde. Çok kaza yapan (1. basamak) otomobilin sigortası ise 2 bin 965 lira. Ankara'da 7. basamak 634, 1. basamak ise 2 bin 881 lira. İzmir'de kazasız aracın sigortası 615, çok kaza yapan otomobilin sigortası ise 2 bin 797 lira. En pahalı sigorta 31 kişi üstü otobüslere yapılıyor. Tavan fiyat 18 bin 397 lira. En ucuz otomobil sigortası Hakkari gibi küçük şehirlerde 585 lira düzeyinde. Bu şehirlerde çok kaza yapan araçların sigortası 2 bin 126 lira. Rahim AK'ın yazısı

  Doğalgaz kaçağı yangına neden oldu

  Gündem, 11 Aralık 2018

  Doğalgaz kaçağı yangına neden oldu

  İstanbul Bağcılar’da henüz bilinmeyen bir neden ile doğalgaz kutusunda gaz kaçağı ve hemen ardından patlama yaşandı. Patlama sonrası sokakta bulunan 5 bina tahliye edildi. İGDAŞ, yangınına bir motosikletteki yangının neden olduğunu belirtti.

 • İstanbul'un 400 bin yıllık tarihine tünel kazdılar

  Gündem, 10 Aralık 2018

  İstanbul'un 400 bin yıllık tarihine tünel kazdılar

  Defineciler, İstanbul'un yanı başında 400 bin yıllık Paleolitik çağ kalıntılarını barındıran Yarımburgaz mağaralarında 150 metrelik bir tünel kazdı. Kral mezarını bulmak için günlerdir kazı yapan 4 defineci suçüstü yakalandı

 • Ankara ve İstanbul için önemli uyarı!

  Gündem, 10 Aralık 2018

  Ankara ve İstanbul için önemli uyarı!

  Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, "Ankara'da havanın bu akşam ve yarın sabah saatlerinden itibaren yağmurlu geçeceği, öğleden sonra ara verecek yağışın gece yarısından itibaren kar şeklinde yeniden başlayacağı ve kar yağışının çarşamba günü öğle saatlerine kadar etkili olacağını tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 • Polisten polise operasyon! 3 kat aşağıya indiler...

  Gündem, 10 Aralık 2018

  Polisten polise operasyon! 3 kat aşağıya indiler...

  Sanal kumar davasında 8.5 yıl hapis cezası alan eski futbolcu Gürcan Çarkçı ve kardeşi Serkan Çarkçı'nın gözaltına alınarak serbest bırakılmaları anını gösteren kamera görüntüleri ortaya çıktı. İddiaya göre 2 polis memuru, Çarkçı kardeşleri rüşvet karşılığında serbest bıraktı.

  İstanbul'da dehşete düşüren olay! Gasp edip yola attılar!

  Gündem, 10 Aralık 2018

  İstanbul'da dehşete düşüren olay! Gasp edip yola attılar!

  İstanbul Beşiktaş Arnavutköy'de sahilde yürüyen 70 yaşında bir adamı soru sorma bahanesiyle araca bindirip paralarını aldıktan sonra yola atan şüpheliler kaçtı. Yüzünden hafif yaralanan yaşlı adam hastanede tedavi edildi. Polis, olay yerindeki güvenlik kameralarını incelemeye aldı

  Beyoğlu'nda iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

  Gündem, 10 Aralık 2018

  Beyoğlu'nda iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

  Beyoğlu'nda meydana gelen trafik kazasında iki otomobil çarpıştı. Kaza sonucu 1'i ağır 2 kişi yaralandı

 • Maltepe'de fabrika yangını!

  Gündem, 10 Aralık 2018

  Maltepe'de fabrika yangını!

  Son dakika haberi... Maltepe'de 3 katlı plastik fabrikasında yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesinin ardından yangın kontrol altına alındı

 • Motosikletliye coplu saldırı kameraya yansıdı

  Gündem, 10 Aralık 2018

  Motosikletliye coplu saldırı kameraya yansıdı

  Şişli’de meydana gelen olayda kırmızı ışıkta geçtiği iddia edilen cip sürücüsü eşiyle birlikte yol kavgası yaşadığı motosiklet sürücüsüne saldırıda bulundu. Araçtan inerek motosiklete tekmeler savuran karı kocanın o anları motosikletlinin kask kamerasına yansıdı

 • CHP'de hangi ünlü sanatçının adı geçiyor?

  Gündem, 10 Aralık 2018

  CHP'de hangi ünlü sanatçının adı geçiyor?

  Habertürk yazarı Nagehan Alçı, CHP'nin İstanbul, Ankara ve İzmir'de olası belediye başkan adaylarını yazdı. Alçı yazısında CHP'nin İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da Mansur Yavaş'ı aday göstereceğini söylerken, İzmir'de henüz bir ismin netleşmediğini ifade etti. Alçı, Berhan Şimşek'in Üsküdar'dan aday olmak istediğini de açıkladı. Nagenhan Alçı'nın yazısı şöyle...

  Sibirya soğukları kapıda! Tarih verildi!

  Gündem, 09 Aralık 2018

  Sibirya soğukları kapıda! Tarih verildi!

  Aralık ayında Türkiye’nin deyim yerindeyse buz tutması, Sibirya soğuklarının etkisi altına girmesi bekleniyor

  İstanbullular sahillere koştu

  Gündem, 09 Aralık 2018

  İstanbullular sahillere koştu

  Soğuk ve yağışlı havanın İstanbul'da etkisini kaybetmesinin ardından İstanbullular pazar gününü sahilde geçirdi. Vatandaşlar güneşli havanın keyfini çıkardı

 • İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

  Gündem, 09 Aralık 2018

  İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak

  Saadet Partisi İstanbul İl Teşkilatı Gençlik Kollarının düzenleyeceği "Gençlik Yürüyüşü" nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılacak.

 • Ataşehir’de hırsız-polis kovalamacası

  Gündem, 09 Aralık 2018

  Ataşehir’de hırsız-polis kovalamacası

  Ataşehir’de bir marketi soydukları öne sürülen 3 şüpheli, yaşanan kovalamaca sonucu polis ve mahalle bekçileri tarafından yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi

 • Derbi sonrası çıkan kavga: Mehmet Tutulkan son yolculuğuna uğurlandı

  Gündem, 08 Aralık 2018

  Derbi sonrası çıkan kavga: Mehmet Tutulkan son yolculuğuna uğurlandı

  Beşiktaş-Galatasaray derbisini bir restoranda izleyen taraftarlar arasında maç sonu kavga çıktı. Beşiktaş taraftarı 4 kişi maç sonu çıkan kavgada yaralandı. Olayda kafasına demir çubukla vurulan Mehmet Tutulkan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Tutulkan gözyaşları eşliğinde son yolculuğuna uğurlanırken kavga anı kameralara yansıdı.

  O dakikalar kameraya yansıdı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz telefon!

  Gündem, 08 Aralık 2018

  O dakikalar kameraya yansıdı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz telefon!

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da kendisine mektup veren üniversite öğrencisini makam aracından telefonla arayarak, mektupta iletilen sorunun detayı hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Erdoğan'ın üniversite öğrencisiyle konuştuğu anların görüntüsünü "Bir güzel adam Recep Tayyip Erdoğan" mesajıyla Twitter adresinden paylaştı