KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Vahşet evi! Ailesini katletti

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Vahşet evi! Ailesini katletti

  İstanbul Arnavutköy'de bir kişi, karısı ve 2 çocuğunu öldürdükten sonra intihar girişiminde bulundu. Ağır yaralanan kişi hastaneye kaldırıldı. Polisin olayla ilgili incelemesi sürüyor.

 • Japon deprem uzmanından korkutan İstanbul açıklaması

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Japon deprem uzmanından korkutan İstanbul açıklaması

  Deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye'de, yapılan araştırmalara göre son 30 yıl içinde büyük bir deprem olma ihtimalinin yüzde 60 olduğuna dikkat çeken Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, 1998 yılı öncesinde yapılan binalar için de vatandaşları uyardı. Moriwaki,"1998 ve 2007'de Türkiye'de deprem yönetmeliğinde değişiklikler oldu. Bu değişikliklerden sonra yapılan binalar daha güvenilir ancak önce yapılanlar için risk söz konusu" dedi.

 • Eminönü'nde hareketli dakikalar... Polise saldırdı!

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Eminönü'nde hareketli dakikalar... Polise saldırdı!

  Son dakika... Fatih Eminönü'nde uyuşturucu kullandığı iddiasıyla hakkında işlem yapılan zanlı, polis memuruna saldırdı. Yaşanan arbedede bir polis memuru havaya açılan ateş sonucu seken mermiden yaralandı.

  Rus titan zinciri sanıklarına tahliye

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Rus titan zinciri sanıklarına tahliye

  Binlerce kişiyi milyonlarca lira dolandırdı. Rus titan zinciri üyesi 30 sanık hakim karşısına çıktı. Asıl mağdurun kendileri olduğunu öne süren sanıklar, “Biz de paramızı kaybettik” dedi. Mahkeme 7 sanıktan 6'sını tahliye etti. Tahliye kararına üye hakim karşı çıktı.

  Cani baba gerçeği mahkemede öğrendi

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Cani baba gerçeği mahkemede öğrendi

  Üsküdar'da üç çocuğundan ikisini öldürüp, birini ağır yaralayan Aslan Güleryüz'ün yargılandığı davaya rapor geldi. O baba pişmanlığını gizleyemedi. Çocukların kendisinden olmadığını öne sürerek cinayeti işlediğini anlatan Aslan Güleryüz, gelen DNA raporuyla neye uğradığını şaşırdı

 • Beylikdüzü'nde toprak altında kalan işçi kurtarıldı

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Beylikdüzü'nde toprak altında kalan işçi kurtarıldı

  Beylikdüzü’nde bir sitedeki kanal açma çalışması sırasında toprağın altında kalan işçi, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 3 saatlik çalışması sonunda kurtarıldı.

 • İstanbul cuma namazı saat kaçta?

  Gündem, 19 Ekim 2018

  İstanbul cuma namazı saat kaçta?

  İstanbul Cuma namazı saati, İstanbul il genelinde Cuma namazlarını eda edecek inananlar tarafından araştırılıyor. Öte yandan Diyanet İşleri tarafından İstanbul Cuma saati ve namaz vakitleri tespit edildi. İşte; İstanbul namaz vakitleri ve İstanbul Cuma namazı saati (19 Ekim 2018)

 • Uykuda infaz! İş arkadaşıydı...

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Uykuda infaz! İş arkadaşıydı...

  Silivri’nin Gazitepe mahallesinde bir çiftlikte çalışan Habil S., iş arkadaşı Maksut Güler'i uykusunda tüfekle vurarak öldürdü. Dehşete düşüren cinayet, güvenlik kameralarına yansıdı.

  İstanbul merkezli 10 ilde FETÖ operasyonu

  Gündem, 19 Ekim 2018

  İstanbul merkezli 10 ilde FETÖ operasyonu

  Son dakika haberi... Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik İstanbul merkezli 10 ilde Bylock kullanıcısı 40 kişinin yakalanması için bu sabah yeni bir operasyon başlatıldı. Operasyonlarda 13 FETÖ üyesinin yakalandığı bildirildi

  İstanbul'un 5 ilçesinde 14 isme 'Narko" baskın!

  Gündem, 19 Ekim 2018

  İstanbul'un 5 ilçesinde 14 isme 'Narko" baskın!

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 5 ilçe ve 14 farklı noktaya uyuşturucu satıcılarına yönelik şafak vakti operasyon düzenledi. Operasyona Özel Harekât ekipleri de destek verdi. Aranan 14 şüpheli gözaltına alındı

 • Şişli'de çökme tehlikesi! 4 bina tahliye edildi

  Gündem, 19 Ekim 2018

  Şişli'de çökme tehlikesi! 4 bina tahliye edildi

  Şişli'de 8 katlı bir binanın giriş katındaki bakkalda bir kolonda çatlak meydana gelmesi üzerine, çökme tehlikesi bulunan bina ile çevresindeki 3 bina tahliye edildi. Olay sırasında büyük bir ses duyduklarını belirten bina sakinleri panik yaşadı

 • Ataşehir'de feci kaza! Öğretmen öğrencilerin arasına daldı

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Ataşehir'de feci kaza! Öğretmen öğrencilerin arasına daldı

  Ataşehir Cengiz Hasbal Orta Okulu önünde bir araç, öğrencilere çarptı. Kazada 2 öğrenci yaralandı. Öğretmen gözaltına alınırken, feci kaza güvenlik kamerasına yansıdı

 • Lamborghini yolda kalırsa...

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Lamborghini yolda kalırsa...

  İstanbul'da işçiler arıza nedeniyle yolda kalan bir Lamborghini'yi iterken görüntülendi. Bu fotoğraf sosyal medyada kısa sürede gündem oldu.

  Babasının sattığı arabayı hurda halde buldu!

  Yaşam, 18 Ekim 2018

  Babasının sattığı arabayı hurda halde buldu!

  İstanbul'da yaşayan Tuğrul Köselerden, babasının yıllar önce sattığı antika otomobili bulup satın aldı. Köselerden, tamir ettirdiği ilk arabalarına gözü gibi bakıyor

  Maltepe'de feci kaza!

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Maltepe'de feci kaza!

  Maltepe'de viraja hızlı giren bir otomobil kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. Havalanan otomobil karşı yönden gelen bir aracın üstüne düştü. Kazada 1'i ağır 3 kişi yaralandı.

 • Bahçelievler'de dehşet evi! 1 çocuk öldü, 6 kişi gözaltında

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Bahçelievler'de dehşet evi! 1 çocuk öldü, 6 kişi gözaltında

  Bahçelievler’de iddiaya göre dört çocuğun uyuşturucu partisi yaptığı bir evde vurulan kız çocuğu, ablasının gözünün önünde yaşamını yitirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, 6 kişiyi gözaltına aldı.

 • Cumhurbaşkanlığı CAT timindeydi, tutuklandı

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Cumhurbaşkanlığı CAT timindeydi, tutuklandı

  İstanbul Narkotik polisi, uyuşturucu imal ve ticareti suçundan 25 yıl kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle aranan eski polis memuru Kudret T.'yi gözaltına aldı. Kudret T. çıkarıldığı ifadesinin alınmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kudret T.'nin 7 yıl Cumhurbaşkanlığı CAT timinde görev yaptığı, daha sonra tayin edildiği Ankara Emniyeti'nde işe gitmeyince meslekten uzaklaştırıldığı belirlendi. Yakalandığında üzerinden "F serisi" 1 dolar çıkan Kudret T.'nin FETÖ ile bağlantısı da tespit edildi

 • Dövmecinin sahte alkolden ölümüne “kasten öldürme" cezası

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Dövmecinin sahte alkolden ölümüne “kasten öldürme" cezası

  Kadıköy'de dövmeci Güray Tan Mısır, sahte alkolü içtikten sonra hayatını kaybetti. Mısır'a sahte içkiyi satan sanık için mahkeme “kasten öldürme” suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

  Taksiciyle UBER'ci yumruk yumruğa!

  Gündem, 18 Ekim 2018

  Taksiciyle UBER'ci yumruk yumruğa!

  Eminönü’nde kadın bir müşteriyi araca almayan taksicileri görüntüleyen UBER sürücüsü, önündeki taksicinin de turistlere sahte dolar verdiğini iddia etmesi üzerine başka bir taksici ile aralarında kavga çıktı. Yumruk ve tokatların havada uçuştuğu kavga cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.