KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Röntgeni görünce hayatının şokunu yaşadı!

  Sağlık, 18 Temmuz 2018

  Röntgeni görünce hayatının şokunu yaşadı!

  Yalova'da ayağındaki rahatsızlık nedeniyle devlet hastanesine giden Büşra Nergiz, kırık ayak parmağı yerine sağlam parmağını ameliyat edip 5 platin taktığını ileri sürdüğü operatör doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

 • E-5'te sürücüyü gözyaşlarına boğan olay!

  Gündem, 18 Temmuz 2018

  E-5'te sürücüyü gözyaşlarına boğan olay!

  İstanbul E-5 karayolu Çobançeşme mevkiinde yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda zincirleme kaza meydana geldi. Olay sonrası bölgede yoğun trafik oluştu. Kazaya karışan sürücü gözyaşlarına hakim olamadı.

 • İstanbul-Bahreyn uçağı Ankara'ya zorunlu iniş yaptı

  Gündem, 18 Temmuz 2018

  İstanbul-Bahreyn uçağı Ankara'ya zorunlu iniş yaptı

  Pegasus Hava Yollarının İstanbul-Bahreyn seferini yapan tarifeli uçağı, lastiğinin patlaması nedeniyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na yönlendirildi

  Büyükçekmece'de fabrika yangını!

  Gündem, 18 Temmuz 2018

  Büyükçekmece'de fabrika yangını!

  Son dakika haberi... İstanbul Büyükçekmece'de bulunan bir fabrikada çıkan yangın hasara neden oldu. Yangın kısa sürede söndürülürken herhangi yaralanma olmazken teneke kutu üretimi yapan fabrikada maddi hasar meydana geldi

  İstanbul'da narkotik uygulaması

  Gündem, 17 Temmuz 2018

  İstanbul'da narkotik uygulaması

  Kağıthane'de gerçekleştirilen uygulamada, uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen iki kişi gözaltına alındı, bir miktar uyuşturucu ele geçirildi

 • Feriköy'de 'İnsanlık ölmemiş' dedirten görüntü!

  Gündem, 17 Temmuz 2018

  Feriköy'de 'İnsanlık ölmemiş' dedirten görüntü!

  İstanbul Feriköy'de yol kenarında kalp krizi geçiren bir vatandaşın yardımına bir taksi şoförü ve çevredeki vatandaşlar koştu. Vatandaşların yaşlı adamı hayatta tutma çabası ise saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. Olayı anlatan taksi şoförü Nazım Murat Cihan, “Bir insana yardımımız dokunduysa ne mutlu bana" dedi.

 • İstanbul’da HDP binasına baskın: 17 kişi gözaltında

  Gündem, 17 Temmuz 2018

  İstanbul’da HDP binasına baskın: 17 kişi gözaltında

  Son dakika haberi... İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince HDP Sancaktepe İlçe Başkanlığı binasına düzenlenen baskında, PKK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında aralarında İlçe Başkanı'nın da olduğu 17 kişi gözaltına alındı

 • Meteoroloji'den İstanbul için kritik uyarı! Dolu ve hortum...

  Gündem, 17 Temmuz 2018

  Meteoroloji'den İstanbul için kritik uyarı! Dolu ve hortum...

  Meteoroloji'den son dakika hava durumu uyarısı! İstanbul'da yarın kuvvetli yağışlar bekleniyor. Küçük çaplı dolu ve hortum oluşma riski de var. Vatandaşların su baskınlarına karşı tedbirli ve dikkatli olması istendi. İşte Meteoroloji'den son dakika gelen uyarılar...

  Fiyatlar İstanbul'un 3 katı arttı

  Emlak, 17 Temmuz 2018

  Fiyatlar İstanbul'un 3 katı arttı

  Türkiye'de konut fiyatları mayısta yüzde 10,6 arttı. İstanbul'da konut fiyat artışı ise Türkiye ortalamasının altında kaldı. Konut sektörünün en canlı yaşandığı megakent İstanbul'da metrekare fiyatları bir yılda yüzde 5,8 yükseldi. Konut yatırımcısının son gözdesi İzmir'de ise fiyat artışı İstanbul'a göre 3 kat fazla oldu. İzmir'de konut metrekare fiyatları 2018'de geçtiğimiz yıla göre yüzde 18,6 fırladı.

  İstanbul'a yeni su planı

  Gündem, 16 Temmuz 2018

  İstanbul'a yeni su planı

  İstanbul'un içme suyu ve kanalizasyon master planı yeniden hazırlanacak. Türk ve Hollandalı şirketlerin ortaklığında hazırlanacak master plan ile yağmur sularının toplanmasından tarihi su yapılarının değerlendirilmesine kadar 80 maddelik araştırma yapılacak. İSKİ'nin gerçekleştirdiği ihaleyi, 52 milyon 500 bin TL'ye üstlenen Türk-Hollanda ortaklığı master planı 4 yılda tamamlayacak.

 • İstanbullular dikkat! Bu yol 2 gün kapalı

  Gündem, 16 Temmuz 2018

  İstanbullular dikkat! Bu yol 2 gün kapalı

  Son dakika... Metris Kavşağı mevkiinde; 17 Temmuz 00.00-06.00 saatleri arasında Ankara istikameti, 18 Temmuz 00.00-06.00 saatleri arasında Edirne istikametinde kirişlerin yerleştirilebilmesi için yol trafiğe kapatılacak. Her iki günde de trafik akışı açık olan istikamette bölünmüş yoldan sağlanacak

 • Havaya ateş açan kişiye, özel harekat destekli operasyon yapıldı

  Gündem, 16 Temmuz 2018

  Havaya ateş açan kişiye, özel harekat destekli operasyon yapıldı

  İstanbul Kağıthane’de bir kişinin havaya ateş açması mahalleyi ayağa kaldırdı. Kişinin adresine ihbar üzerine özel harekat destekli operasyon düzenlendi. Operasyon sırasında kişinin yakını “ Çok güzel yapmış, alından öpüyorum” demesi dikkat çekti

 • Cüneyt Çakır ve ekibi İstanbul'a döndü

  Futbol, 16 Temmuz 2018

  Cüneyt Çakır ve ekibi İstanbul'a döndü

  Rusya'da düzenlenen FIFA 2018 Dünya Kupası'nda görev yapan Cüneyt Çakır ve ekibi, turnuvanın sona ermesiyle İstanbul'a geldi

  Marmaray ve Metro İstanbul saatleri

  Gündem, 15 Temmuz 2018

  Marmaray ve Metro İstanbul saatleri

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü kapsamında düzenlenecek etkinlikler 16 Temmuz sabahının ilk saatlerine kadar devam edecek. Geçtiğimiz yıl düzenlenen etkinlikler nedeniyle Marmaray ve Metro İstanbul’da ek seferler düzenlenmişti. Peki; bu yıl 15 Temmuz’da Marmaray ve Metro İstanbul saat kaça kadar çalışacak? İşte detaylar…

  İstanbullular dikkat! İşte 15 Temmuz'da kapatılan yollar

  Gündem, 15 Temmuz 2018

  İstanbullular dikkat! İşte 15 Temmuz'da kapatılan yollar

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı nedeniyle İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatılacak. Ayrıca İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü de anma programı nedeniyle saat 14.00’te trafiğe kapatıldı. İşte 15 Temmuz ‘da İstanbul’da kapatılı yollar ve alternatif güzergahlar…

 • Şişli'de korkulu gece

  Gündem, 15 Temmuz 2018

  Şişli'de korkulu gece

  Şişli’de 8 katlı bir apartmanın çatısına çıkan bir kişi kurusıkı tabanca ile etrafa rastgele ateş açtı. Çevredeki vatandaşların büyük korku yaşadığı olayda, 1 saatlik ikna çalışması sonrası çatıdan indirilen şahıs gözaltına alındı

 • Beyoğlu’nda yaşlı adam otel odasında ölü bulundu

  Gündem, 15 Temmuz 2018

  Beyoğlu’nda yaşlı adam otel odasında ölü bulundu

  İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan bir otelde kalan Arif Kocakkıyakı'ın kaldığı odadan kötü koku gelmesi üzerine otel görevlileri durumu polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık görevlileri Kocakkıyak'ın hayatını kaybettiğini belirledi

 • Pendik'te bu sabah! Büyük panik yaşandı

  Gündem, 15 Temmuz 2018

  Pendik'te bu sabah! Büyük panik yaşandı

  İstanbul'un Pendik ilçesinde bir apartman dairesinde çıkan yangında, bir vatandaş balkondan atlayarak kendini kurtarırken, dört kişi ise itfaiye ekiplerinin yardımı ile evden kurtarıldı

  Kaza yapan ehliyetsiz sürücünün pişkinliği pes dedirtti

  Gündem, 14 Temmuz 2018

  Kaza yapan ehliyetsiz sürücünün pişkinliği pes dedirtti

  İstanbul Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda kırımızı ışıkta durmayan ehliyetsiz sürücü, kavşaktan dönmeye çalışan otomobile çarptı. Bir kişinin yaralandığı kazadan ders almayan pişkin sürücünün, ehliyetsiz araç kullanmaya devam edeceğini söylemesi pes dedirtti.