KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İstanbul

İstanbul'un tarihi 300.000 yıla kadar dayanmaktadır. İstanbul Küçükçekmece Gölü kenarında yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk izlere ulaşılmıştır. Bulunan izlere göre Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanların yaşadığı saptanmıştır. Aynı zamanda çeşitli ilçelerde yapılan kazılar sonucu Alt Paleolitik Çağı'ndan, Orta Paleolitik Çağı'ndan ve ilk insanlara özgü alet ve izlere rastlandı.

Tarih boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan İstanbul, boğazın iki yakasında bulunan konumu ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da devletler arasında İstanbul için birçok savaş yapılmıştır.

İlk insanların yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok devletin barındığı İstanbul şehrini en uzun olarak Bizans İmparatorluğu yönetti. 324'ten 1453 yılına kadar süren İstanbul hakimiyetiyle Bizans, şehri Roma İmpatorluğu'nun başkenti yaptı ve Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak kullanıldı.

İstanbul, Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilirken şehre birçok mimari yapı inşa edildi. Sultanahmet Meydanı ve döneminde dünyanın en büyük katedrali olan Ayasofya, Bizans tarafından inşa edilmiş ve günümüzde de hala faaliyet göstermektedir.

Avrupa ve Asya arasında bir kapı olarak yer edinen İstanbul; ticaret, kültür ve diplomasinin oldukça hızlı bir şekilde yapıldığı merkez haline geldi. Bizans döneminde şehrin adı "Poli" oldu.

476 yılında Batı Roma'nın yakılmasının ardından Batı Roma'da bulunan nüfusun büyük çoğunluğu İstanbul'a göç etti ve kısa sürede Bizans'ın başkenti İstanbul olarak ilan edildi. 543 yılında nüfusun yarısının ölmesine neden olan veba salgınının ardından şehir yeniden inşa edildi.

Saldırılar arasında en hasarlı ve yıkıcı olanı ise 1024'te Haçlılar tarafından 4. Haçlı Seferleri esnasında yapıldı. Şehri ele geçiren Haçlılar, tüm şehri yağmaladı ve halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı.

1261 yılında Palailogos Hanedanından olan Michael VIII Palaeologus, şehri tekrar ele geçirdi ve Latin dönemini sona erdirmiştir.

Bizans, bu dönemde oldukça küçülmüş ve eski gücünü kaybetmiştir. Osmanlı İmparatorluğu da 1391'den itibaren İstanbul'u kuşatmış ve nihayet 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine geçmiştir. Aynı zamanda İstanbul'un fethi, Dünya tarihinde Orta Çağ'ın kapanmasını simgelemektedir.

Osmanlı İmparatorluğu, sahibi olduğu İstanbul'u Osmanlı'nın başkenti olarak ilan etti. Şehre Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'yı kurarak eğitim ve ticarette önemli bir yükseliş sağladı.

İstanbul şehri bir süre sonra Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin yaşadığı kozmopolit bir şehir haline geldi. Bizans'tan kalan eski ve yıkık surlar onarıldı, binalar eski haline getirildi. Hızlı bir şekilde gelişen İstanbul şehri döneminde dünyanın en büyük şehri haline geldi.

14 Eylül 1509'da gerçekleşen ve küçük kıyamet adı verilen İstanbul Depremi, 45 gün süreli artçılarla devam etti. Deprem ve artçılarında binlerce bina yıkıldı ve birçok insan öldü.

Depremin yaralarını sarmak için 1510 yılında Sultan II. Beyazıd, 80.000 kişinin çalışmasıyla şehri yeniden onardı. Mimari ve sanat olarak geliştirilen İstanbul'a Mimar Sinan'ın camileri ve eserleri yapıldı, Lale Devri döneminde itfaiye, ilk matbaa ve fabrikalar kuruldu.

3 Kasım 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı sonrasında ise şehir batılaşma sürecine katıldı ve birçok yenilik yaşandı.

Hastanelerin kurulması, Haliç'e köprü, Karaköy'e tünel, demiryolları, deniz taşımacılığı ve belediye örgütlerinin açılması ve kurulmasıyla modern bir şehir olan İstanbul, 1894'te bir depremle daha yerle bir oldu.

İstanbul şehri, 13 Kasım 1918'de I. Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri donanması tarafından işgal edildi.

İstanbul'un tarihi boyunca yaptığı 2500 yıllık başkentlik durumu 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle son buldu.

Cumhuriyet sonrası dönemde fiziksel atılımlar oldu ve 1900'lerde 1 milyon olan nüfus, dalgalanmalı olarak düşüp-çıktı. 1950'de Balkanlar'dan göç alan şehirde, gecekondular ön plana çıktı ve 1960'larda apartmanlaşmalar başladı.

1970'li yıllarda nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla doğru orantılı şekilde konut ve ulaşım sorunu da artmaya başladı. Bunun üzerine 1973'te İstanbul Boğaziçi Köprüsü inşa edildi ve ulaşımda önemli bir sorun çözüldü.

İstanbul şehri 1984 yılında çıkarılan 2972 sayılı kanunla İzmir ve Ankara ile birlikte büyükşehir olarak ilan edildi. Şehir günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlıdır ve Türkiye'nin nüfus olarak en büyük şehridir. 39 ilçeye sahip olan şehrin 25 ilçesi Avrupa Yakası'nda, 14 ilçesi ise Anadolu Yakası'nda bulunmaktadır.

İstanbul Haberleri

 • Eski eşe kurşun yağdırdı!

  Gündem, 21 Haziran 2021

  Eski eşe kurşun yağdırdı!

  Kadınlara yönelik vahşet ve şiddete bir yenisi İstanbul'da eklendi. Avcılar'da Kader K., ayrıldığı eşi Gönül A.'ya sokak ortasında kurşun yağdırdı. Gönül A.'nın yanındaki kadının müdahalesiyle eski koca olay yerinden kaçarken, dehşet anları güvenlik kamerasına yansıdı

 • İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  Gündem, 21 Haziran 2021

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  İstanbul Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında meydana gelen su kesintileri merak konusu oldu. İstanbul'da yaşayan vatandaşlar İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından açıklanan son dakika su kesintisi duyurularını araştırıyor. 21 Haziran Pazartesi günü İstanbul'da meydana gelecek planlı su kesintilerini ve İstanbul barajlarının doluluk oranları belli oldu. İşte 21 Haziran İSKİ son dakika su kesintisi duyuruları

 • Hafriyata özel takip başladı!

  Gündem, 21 Haziran 2021

  Hafriyata özel takip başladı!

  Trafikte terör estiren, kaçak dökümlerle çevre kirliliğine sebep olan hafriyat kamyonlarına yönelik yıllardır süren şikâyetlerin ardından İstanbul'da sıkıntının en çok yaşandığı bölgelerden Arnavutköy'de yeni bir dönem başladı. Kaçak hafriyat ve hafriyat kamyonu sürücülerinin usulsüz ve tehlikeli sürüşlerinin önüne geçilmesi için Arnavutköy İlçe Kaymakamlığı tarafından zabıta ve polis ekiplerinden oluşan özel hafriyat kamyonları denetleme ekibi kuruldu

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  Gündem, 18 Haziran 2021

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  18 Haziran Cuma günü İstanbul'da meydana gelecek arıza, bakım ve onarım kaynaklı su kesintileri İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından açıklandı. İstanbulluların merak ettiği "İstanbul'da sular ne zaman gelecek?" sorusunun cevabı da belli oldu. İşte 18 Haziran İSKİ son dakika su kesintisi duyuruları

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  Gündem, 19 Haziran 2021

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi 19 Haziran Cumartesi günü İstanbul'da meydana gelecek planlı su kesintilerini ve İstanbul barajlarının doluluk oranlarını İstanbullularla paylaştı. Yağışlı havanın etkisi altına giren İstanbul'da sular ne zaman gelecek? sorusunun cevabı araştırılıyor. İşte 19 Haziran İSKİ son dakika su kesintisi duyuruları

 • Kimliğini kaybetti, binlerce TL borçlandı

  Gündem, 20 Haziran 2021

  Kimliğini kaybetti, binlerce TL borçlandı

  İstanbul Arnavutköy’de kimliğinin de içinde olduğu cüzdanını kaybeden temizlik işçisinin hayatı kabusa döndü. Kimliğini kaybeden temizlik görevlisi adına şirket kuran dolandırıcılar, naylon fatura keserek binlerce TL’lik borcu talihsiz adamın üzerine yıktı

 • Sokakta görüldü! Mahallede panik

  Gündem, 20 Haziran 2021

  Sokakta görüldü! Mahallede panik

  İstanbul Zeytinburnu'nda dün akşam saatlerinde büyük panik yaşandı. Sokak içerisinde görülen yılan, mahalleyi ayağa kaldırdı. İtfaiye ekipleri ve mahalleli bir anda ortalıktan kaybolan yılanı bulmak için seferber oldu. Diken üstündeki mahalle sakinleri evlerine giremedi

 • İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  Gündem, 17 Haziran 2021

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi 17 Haziran 2021 arıza, bakım ve onarım sebebiyle meydana gelecek su kesintilerini duyurdu. İstanbul Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında su kesintisi yaşayacak olan ilçeler İstanbul'da yaşayan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. 17 Haziran İSKİ son dakika su kesintisi duyuruları

  Korku fabrikası! Kayıp kişi kuyuda bulundu

  Gündem, 18 Haziran 2021

  Korku fabrikası! Kayıp kişi kuyuda bulundu

  Giresun'dan İstanbul'a arkadaşının yanına gelen ve kendisinden haber alınamayan Bahtiyar Akçay'ın cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Akçay'ın cansız bedeni ziyarete gittiği arkadaşı Nadir Ü.'nün halı fabrikasındaki üzeri betonla kapatılmış kuyuda bulundu. Cinayet şüphelisi Nadir Ü. İle birlikte 4 kişi gözaltına alındı. Öte yandan, 2007 yılında kayıp müracaatı yapılan ve aynı fabrikaya girdikten sonra çıkmadığı belirlenen Adnan Bulut dosyasını da yeniden açıldı

  İşe aldığı kadın kâbusu oldu!

  Gündem, 18 Haziran 2021

  İşe aldığı kadın kâbusu oldu!

  İstanbul Arnavutköy'de, işe aldığı kadının yakınları tarafından önce şantajla 50 bin lirası alınan esnaf Üzeyir A., daha sonra ormana götürülerek zorla senet imzalatıldı. Esnaf, zorla imzalatılan söz konusu senet karşılığında arabasını, notere giderek S.D. isimli bir şahsın üzerine devretti. Aynı aileden oldukları öğrenilen 5 şüpheli düzenlenen operasyonla yakalandı

 • İstanbul'da FETÖ operasyonu; 22 gözaltı

  Gündem, 18 Haziran 2021

  İstanbul'da FETÖ operasyonu; 22 gözaltı

  İstanbul'da FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyonda 22 şüpheli gözaltına alındı. 5 şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor

 • Vurulan kişi kaza yaptı, hastanede öldü

  Gündem, 18 Haziran 2021

  Vurulan kişi kaza yaptı, hastanede öldü

  İstanbul Ümraniye'de, bacağından silahla yaralı olan sürücü, park halindeki kamyona çarptı. Ambulansla hastaneye kaldırılan ve çok kan kaybettiği belirtilen sürücü Durdu Ertürk, hayatını kaybetti

 • İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  Gündem, 16 Haziran 2021

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  16 Haziran 2021 İstanbul su kesintisi duyuruları merak ediliyor. günlerdir İstanbul'u etkisi altına alan yağışlı hava İstanbul su kesintisi duyurularının araştırılmasına neden oldu. İstanbul'da arıza, bakım ve onarım nedeniyle su kesintisi meydana gelecek ilçeler ve mahalleler neler? 16 Haziran İSKİ son dakika su kesintisi duyuruları

  İstanbul'da asayiş uygulaması: 458 kişi yakalandı

  Gündem, 18 Haziran 2021

  İstanbul'da asayiş uygulaması: 458 kişi yakalandı

  İstanbul'da gerçekleştirilen "Yeditepe Huzur" asayiş uygulamasında, çeşitli suçlardan aranan 458 şüpheli yakalandı

  Borcunu sahte dolarla ödedi, sonrası korkunç!

  Gündem, 17 Haziran 2021

  Borcunu sahte dolarla ödedi, sonrası korkunç!

  İstanbul Maltepe'de borcunu sahte çıkan 150 dolarla ödediği gerekçesiyle çıkan tartışmada Buğra B., Mahmut Savaş'ı tabancayla vurarak öldürdü. Kaçan Buğra B., kısa sürede yakalandı. Olay sırasında Türkmenistan uyruklu Mavludakba İ. adlı kadın da kolundan yaralanırken, cinayet güvenlik kameraları tarafından görüntülendi

 • Yol verme kavgasında baltayla saldırdı

  Gündem, 17 Haziran 2021

  Yol verme kavgasında baltayla saldırdı

  İstanbul Esenyurt'ta aynı bulvar üzerinde yol verme nedeniyle çıkan iki farklı kavgada önce balta sonra sopa ile saldırdılar. İlk kavgada hafif ticari aracın şoförü, tartıştığı kişiye arabasından aldığı balta ile saldırdı. Diğer olayda ise, yine bir hafif ticari araç şoförü, kendisini yumruklayan servis şoförüne sopa ile saldırdı

 • İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  Gündem, 15 Haziran 2021

  İSKİ DUYURDU: İstanbul son dakika su kesintileri

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, 15 Haziran Salı günü İstanbul'da su kesintisi yaşayacak ilçeleri ve mahalleleri açıkladı. İstanbullular, yağışlı havanın etkisiyle meydana gelecek arıza ve bakım kaynaklı su kesintilerini araştırıyor. İstanbul'da arıza, bakım ve onarım nedeniyle su kesintisi meydana gelecek ilçeler ve mahalleler neler? 15 Haziran İSKİ son dakika su kesintisi duyuruları

 • Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında yangın paniği

  Gündem, 17 Haziran 2021

  Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında yangın paniği

  Son dakika haberi... Küçükçekmece'de kağıt ambalaj fabrikasında çıkan yangın, itfaiyenin yaklaşık 6 saatlik müdahalesiyle kontrol altına alındı

  Freni boşalan çekiciyi binaya çarpmaktan ağaç kurtardı

  Gündem, 17 Haziran 2021

  Freni boşalan çekiciyi binaya çarpmaktan ağaç kurtardı

  İstanbul Küçükçekmece'de durduğu yerde freni boşalan çekici, binaya çarpacağı sırada ağaca çarparak durabildi. Şans eseri herhangi bir yaralanmanın olmadığı olayda bina sakinleri büyük panik yaşadı