Yılın ilk yarısı bitmeden bir başka yerli girişimin daha satışı gerçekleşti. Finansal teknoloji (fintech) girişimlerinden Iyzico, çoğunluk hissesinin PayU tarafından satın alındığını bildirdi.

Bu satın almayla beraber Türkiye'nin, PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldiği açıklandı

165 milyon dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşen işlem, yıl başından bu yana Türkiye'deki 12'inci start-up çıkışı (exit) oldu.

Bu noktada, PayU'nun Iyzico'dan ne kadarlık bir hisse alımı yaptığını açıklamadığını da belirtelim.

2012 yılında farklı alanlarda hizmet veren çeşitli büyüklüklerdeki e-ticaret şirketlerine ödeme yönetim platformu sunma amacıyla Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan Iyzıco, bugüne kadar aralarında Endeavor, Amedeus Capital, 212, Vostok Emerging Finance ve Dünya Bankası kuruluşlarından IFC'den yatırım almasıyla biliniyor.

7 YILDA 28 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDI

En son yatırımını 123.4 milyon dolar değerleme üzerinden Kasım 2018'de alan girişimin bugüne kadar aldığı toplam yatırım tutarı ise 27.87 milyon dolar olarak açıklanıyor.

Böylece, girişimin değerini son 8 ayda 40 milyon dolar daha artırdığı ortaya çıkıyor.

Habertürk'e konuşan Iyzico CEO'su Barbaros Özbuğutu, yeni dönemde görevine devam edeceğini kaydederek, operasyonların Iyzico ya da PayU çatısı altında devam edeceğini, bunun ise Rekabet Kurulu kararından sonra netleşeceğini bildirdi.

Özbuğutu, "Iyzico olarak hedefimiz Türkiye’de ve bulunduğumuz bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek" dedi.

(soldan sağa; Barbaros Özbuğutu, Mario Shiliashki, Tahsin Isın)

Yatırım ile ilgili konuşan PayU GPO CEO'su Mario Shiliashki, "Yerel piyasalardaki konumumuzu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdiğimiz hızlı büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma hedefimiz kapsamında Iyzico’yu bünyemize kattık" diye konuştu.

17 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Naspers bünyesindeki PayU, online ödeme altyapısı sağlayıcısı olarak 17 ülkede faaliyet gösteriyor.

25'ten fazla para birimiyle ödemeyi destekleyen şirket, dünya genelinde 70'ten fazla banka ve 15 finansal ağ ile iş ortaklığı yürütüyor.

Hollanda merkezli PayU'nun, satın alma ile birlikte Türkiye operasyonlarını Iyzico'ya devretmesi bekleniyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri