Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
Reuters

ABD Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı üzerinden Riyad üzerinde baskı kurmaktan vazgeçirmek amacıyla Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için çalışma yürüttüğü iddiasını yalanladı.

ABD'li yayın kuruluşu NBC News, Beyaz Saray'ın Gülen'in Türkiye'ye iadesinin yollarını araştırdığını geçen hafta Perşembe günü bildirmişti.

Türk hükümeti Gülen ve cemaatini iki yıl önceki darbe girişiminden sorumlu tutuyor. Habere göre Gülen'in iadesi Erdoğan'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesi üzerinden Suudi Arabistan üzerinde yarattığı baskıyı azaltmak amacıyla değerlendiriliyor.

ABD Başkanı Donald Trump yönetime gelmesinin ardından İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzunu azaltmak için Suudi Arabistan ile yakın ilişkiler kurmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü Nicole Navas Oxman, Cuma günü yaptığı açıklamada NBC'de yer alan haberi yalanlayarak bakanlığın Gülen'in iadesi ve Kaşıkçı'nın ölümü ile ilgili "herhangi bir görüşmeye dahil olmadığını veya herhangi bir görüşmeden haberdar olmadığını" belirtti. Sözcü bu açıklama dışında bir bilgi vermedi.

ABD Adalet Bakanlığı'nın bu konuda açıklama yapması oldukça sıradışı bir durum. Bakanlık genelde kişilerin başka ülkelere iadesi konusunda açıklama yapmıyor.