Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Enfeksiyon ve Salgın Çağın Hastalıkları AŞI BİLMECESİ! Son dakika: Üç ülke Moderna'yı askıya aldı! İşte nedeni! - Korona haberleri
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    İsveç, Danimarka ve Finlandiya, Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının kardiyovasküler (Kalp damar hastalığı) yan etkilerine dair raporların ardından genç yaş grupları için aşının kullanımını askıya aldı.

    KALP KASI VE KALP ZARI İLTİHAPLANMASI

    İHA'da yer alan habere göre İsveç tarafından yapılan açıklamada, Moderna aşısına dair raporlarda aşılanmış gençler ve genç yetişkinler arasında miyokardit (Kalp kası iltihabı) ve perikardit (kalp zarının iltihaplanması) artışına işaret edilerek, 30 yaş altı kişilerde aşının kullanımının askıya alındığı bildirildi. Açıklamada ayrıca, bu riskin çok düşük olduğu belirtildi.

    REKLAM

    DANİMARKA'DAN 18 YAŞ ALTI İÇİN KARAR

    Danimarka tarafından yapılan açıklamada ise, "ihtiyatlılık ilkesine" göre 18 yaşın altındaki kişilere Moderna aşısının kullanımını durdurma kararı alındığı belirtilerek, "Ön verilerde, Moderna ile aşı yapıldığında kalp kası iltihabı riskinin arttığına dair bir şüphe var" denildi.

    VERİLERİ EMA'YA İLETECEK

    Pfizer/BioNTech aşısını 12-17 yaş arası kişilerin aşılanması için ana seçenek olarak kullanan Danimarka, henüz yayınlanmamış bir İskandinav çalışmasından elde edilen verilere atıfta bulunarak, daha fazla değerlendirme için verilerin Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) gönderileceğini aktardı. Nihai verilerin bir ay içinde çıkmasının beklendiği açıklandı.

    "COVID OLANLARDA MİYOKARDİT RİSKİ ARTAR"

    Moderna sözcüsü, Danimarka ve İsveç'teki sağlık düzenleyicilerinin nadir görülen miyokardit ve perikardit riski nedeniyle aşının genç bireylerde kullanımını durdurma kararlarından haberdar olduğunu aktararak, "Bunlar tipik olarak hafif vakalardır ve bireyler standart tedavi ve istirahatten sonra kısa sürede iyileşme eğilimindedir. Covid-19'a yakalananlar için miyokardit riski önemli ölçüde artar ve aşı bundan korunmanın en iyi yoludur" dedi.

    Henüz tamamlanmamış ABD merkezli araştırmaya göre, 20 yaş altındaki genç erkeklerin Covid-19'a yakalandıktan sonra miyokardit ihtimali aşılanmışlara kıyasla 6 kat daha fazla olduğu belirtildi.

    FİNLANDİYA, 30 YAŞ ALTI ERKEKLERE YASAKLADI

    Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü, Moderna şirketi tarafından mRNA teknolojisi kullanılarak geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, 1991 yılı ve sonrasında doğan genç erkekler için kullanımını yasakladı. Enstitü, kararın gerekçesini aşı sonrası kalp üzerinde kendini gösteren yan etkilerle açıkladı. Daha önce mRNA aşısı olan çok sayıda insanda kalp iltihabı görülmüştü.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ