Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AT&T şirketinin 85.5 milyar dolar karşılığındaki Time Warner satın almasına Donald Trump engeli çıktı. İki kuruluş geçen yıl anlaşmasına rağmen Trump yönetimindeki Adalet Bakanlığı anlaşmayı yargıya götürüyor. 

Medya ve telekom sektöründe dev bir şirketin doğmasına yol açacak satın alma aynı zamanda Trump'ın başkanlık dönemindeki ilk büyük birleşme olarak dikkati çekiyor ve dava medyadaki büyümeye karşı bir sınır çekme hareketi olarak da yorumlanıyor.

Adalet Bakanlığı'nın tekel karşıtı düzenleyicileri arasında en kıdemli yönetici olan Makan Delrahim ise iki şirketin birleşmesinin abonelik fiyatlarını arttırarak müşterilere zarar vereceğini ve rekabeti engelleyeceğine vurgu yapıyor.

AT&T ve Time Warner CEO'ları kongrede
AT&T ve Time Warner CEO'ları kongrede

ONAY ÇIKARSA DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLABİLİR

ABD basınında daha önce çıkan haberlere göre, Adalet Bakanlığı yetkilileri, AT&T'nin Time Warner'ı satın almasının ancak CNN, TNT, TBS ve HBO gibi kanalları kapsayan Turner Broadcasting ya da DirecTV'yi satması halinde mümkün olacağını bildirmişti. Trump daha önce CNN için twitter hesabından ağır sözler sarfetmiş ve açıkça cephe almıştı.

Oysa, önceki başkan Obama döneminde Comcast, birçok şartın ardından NBC Universal'i satın almayı başarmıştı ve Adalet Bakanlığı'nın herhangi bir girişimi olmamış, işlem 2011 yılında onaylanmıştı.

Time Warner ve AT&T anlaşması onaylanırsa medya ve telekomünikasyon sektöründe görülmemiş ölçekte bir yapı doğabilir. Zira AT&T ülkenin en büyük telefon ve internet operatörlerinden biri konumunda, ayrıca 2015 yılında DirecTV satın almasıyla uydu alanında da endüstri lideri ve Birleşik Amerika'nın en büyük tv distribütörü.

Time Warner bünyesinde ise Game of Thrones gibi hayran kitlesi geniş olan devasa prodüksiyonların sahibi HBO ve Hollywood'un en büyük stüdyolarından Warner Bros bulunuyor. CNN ve TNT gibi gündem ve spor ağırlıklı haber kanalların yöneten Turner Broadcasting de yine bir Time Warner şirketi.