Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Berat kandili ve Ramazan ayı ne zaman? İşte Diyanet dini günler takvimi 2018

    Berat kandili için kısa bir zaman kaldı. Berat kandili ne zaman, Berat ne demektir gibi sorular araştırılıyor. Ramazan ayından önceki son kandil Berat olunca İslam dünyası tarafından Ramazan ayı ne zaman başlayacak gibi sorular da araştırılıyor. İşte Berat kandili ve Ramazan ayı ile ilgili tüm detaylar...

    BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

    İslam dinine göre bu gece bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece Berat Gecesi olarak kabul edilir ve bu geceyi tüm islam alemi dualar ve ibadetlerle ihya eder. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi sitesinde yer alan takvime göre 2018 yılında 30 Nisan Pazartesi gecesine denk geliyor.

    2018 RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

    Ramazan, Hicrî Takvim'e göre 9. ay ve İslam dinine göre Hz. Muhammed'e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam'ın beş şartı'ndan birisidir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazanın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

    16 MAYIS 2018 ÇARŞAMBA RAMAZAN'IN BAŞLANGICI

    10 HAZİRAN 2018 PAZAR KADİR GECESİ

    14 HAZİRAN 2018 PERŞEMBE AREFE

    15 HAZİRAN 2018 CUMA RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)

    16 HAZİRAN 2018 CUMARTESİ RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)

    17 HAZİRAN 2018 PAZAR RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

    2018 DİNİ GÜNLER VE KANDİLLER

    REKLAM
    Haberi Hazırlayan: Mehmet Kılıç
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ