Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Son dakika: Beyoğlu Sütlüce'deki bina yıkıldı, tehlike geçmedi
    .png
    .png

    Beyoğlu Sütlüce Fuadiye Sokak'taki 4 katlı bir apartmanın altında toprak kayması meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, bina yakınındaki caddeyi trafiğe kapatırken, çevrede güvenlik önlemi aldı. Binadan parçalar kopmaya devam etti.

    Habertürk muhabiri Uzay Kesmen'in haberine göre, 7 dairenin olduğu binada yaşayanlar tahliye edilirken, çevredeki diğer binalar da tedbir amacıyla boşaltıldı. Binanın hemen yanında bir inşaat temeli olduğu ve kaymanın bu temel kazısından kaynaklandığı iddia ediliyor. Temeli sağlam olmadığı gözlenen binanın altındaki toprak kayması hızla devam etti. Ekiplerin kontrol altına aldığı bölgede bina bir süre sonra yerle bir oldu.

    İşte binanın çökme anı...

    BAŞKAN DEMİRCAN: 9 BİNA RİST ALTINDA

    Beyoğlu Sütlüce'de sabah saatlerinde çöken 4 katlı binanın ardından mağdurları ziyaret eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yetkililerle birlikte diğer riskli binaların bulunduğu alanda incelemelerde bulundu. Başkan Demircan, mağdur 29 ailenin çevrede bulunan otellere yerleştirildiğini söyledi.

    Yıkılan binanın çevresinde bulunan 9 binanın risk altında olduğunu belirten Başkan Demircan, "Hepimize geçmiş olsun. Sevindiğimiz tek şey hiçbir can kaybı olmadı, kimse yaralanmadı. Bu işi bu anlamda geçirmiş olduk. Hepimizin gözünün önünde cereyan eden hadisenin teknik raporları çıktıkça tam sebebini izah etmiş olacağız. Toplam 9 binayı tehdit altında gördük. Malum birisi çöktü 7 tane bağımsız vardı. 7 tane bağımsız binada mal sahipleri kiracılar olmak üzere çevredeki otellere yerleştirdik. Peşinden hemen 2 bina daha sıkıntı içindeydi. Orada da 22 tane ailemiz o binalarda onları da konaklatıyoruz. Toplam 29 aileyi otele yerleştirdik. Teknik raporlara göre diğer ailelerin durumunu belirleyeceğiz. Onun dışında 6 binamız var tedbir amaçlı binaları boşaltmıştık. Hem bakanlığımız, hem büyükşehirimiz hem belediyemiz olarak sahadaydık. İşin başladığı andan itibaren . sevindiğimiz tek nokta kimsenin canına bir şey gelmedi, gelen mala geldi. 9 bina risk altında 3’ü sıkıntılı diğer 6 binayı gözlemliyoruz. Ortaya konan teknik çalışmalar neticesinde her şey ortaya çıkar ve sizinle bölüşürüz" dedi.

    Binası çöken apartman sakinleri, İmrahor Caddesi üzerindeki bir otelin toplantı salonunda misafir ediliyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, mağdur ailelerle görüşüyor.

    REKLAM

    "BAZI EMARELER OLUŞMAYA BAŞLADIĞINDA SÖYLEDİM"

    Çöken binanın sahibi Emin Ertürk, toplantı sonrası açıklamada şunları söyledi:

    " Yan tarafta bir inşaat başladı. Arda Turan'ın otel inşaatı. Arkadaşlar başladığında 'Hayırlı uğurlu olsun' dedim. Gerçekten de sevinirim ama başından beri de mühendis arkadaşımızla görüşüyoruz. Bu otel de dahil yapılan inşaatın her şeyini bilirim. Arkadaşımıza da söyledim. Buradaki kaya yapısı yana doğrudur. Arka taraftan kaymaz, yandan kayar. Arkadaşımız 'Evet, doğru söylüyorsunuz' dedi. Süreci takip ederken bazı emareler oluşmaya başladığında söyledim. Onlar da geldiler. Ölçtüler, biçtiler. 'Ölçüyoruz, bir hareket yok. Binada bir değişiklik yok' cevapları vardı. İçerde fiili olarak gözle görülür emareler olduğunu arkadaşımız da gördü, kabul etti ama 'Bizim bir danışman profesörümüz var. Bunlar sıkıntı değil. Emniyet için bir sıkıntı oluşturmaz' dedi. Bu profesör arkadaş bana 'Olmaz' diye bir yazı versin diye bir talepte bulundum ama o yazı bana gelmedi. Bu durumu biz, müteahhit arkadaşlarımız, başkanımız bir şekilde çözeceğimizi düşünüyorum. Can kaybı olmadığı sürece mağduriyetleri bir şekilde hallederiz."

    ÇÖKEN BİNANIN ETRAFINDA OTURANLAR KAYMA ANINI ANLATTI

    Yıkılan binanın çevresinde bulunan binalardaki oturanlar ve tahliye edilen vatandaşlardan bazıları binanın kayma anlarında yaşadıklarını anlattıllar.

    "CANIMIZI ZOR DIŞARI ATTIK"

    Yıkılan binanın yanındaki binalardan birinde oturan bir kadın, "Bir gümbürtü, sanki bomba patladı. Canımızı zor kurtardık. Hiç bir şey alamadım. Bina çöküyor diye yalın ayak dışarı fırladım. Zaten binaların arasında boşluk vardı. Biz binamız çöker diye düşünüyorduk önceden" dedi.

    Başka bir kadın da "Gürültüye kalktıkkendimizi zor dışarıya attık. Çatlaklar için uyardık. Belediyeye şikayet ettik. Dilekçe verdik. Kimse oralı olmadı. Şimdi de evlerimize giremiyoruz." ifadelerini kullandı.

    Bu arada, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da yıkılan binanın sakinleri ile görüşecek. Görüşme için bina sakinleri yağışlı hava nedeniyle aynı cadde üzerindeki bir otelin lobisine alındı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ