Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Cinsel Sağlık Cinsel hayat deyip geçmeyin! Faydası çok...
    1

    Uzmanlar, cinsel yaşamın sağlık için oldukça faydalı olduğunu söylüyor. Peki, cinsellik sağlığımızı nasıl etkiliyor?

    İŞTE FAYDALARI...

    Kilo almayı engelliyor: Uzmanlar, yarım saatlik efor sonucunda kişinin 200-250 kalori yakarak kilo verebileceğini, istemsiz kilolarından kurtulabileceğini belirtiyor.

    2

    Kalp ve damar sağlığını koruyor: Belfast Queen’s Üniversitesi’nde bin erkek üzerinde yapılan çalışmaya göre; haftada üç ya da daha fazla seks yapan erkeklerde kalp krizi risklerinin yarı yarıya azaldığı gösterildi.

    3

    Felç riskini azaltıyor: Belfast Queen’s Üniversitesi’ndeki aynı çalışmanın sonuçlarından biri de düzenli seks ile inme (felç) riskinin azaldığı.

    4

    Ağrı kesici özelliği: Salgılanan oksitosin hormonu sayesinde endorfin hormonunun yükselmesiyle birlikte ağrı kesici etki görülüyor.

    5

    Uykusuzluk problemini gideriyor: Cinsel ilişki sırasında salınan ve bedenin doğal morfinleri olarak bilinen endorfin salgısı ile vücut rahatlar.

    6

    Koku duyusu gelişiyor: Orgazm sırasında beynin hipofiz bölgesinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde beynin koku alma merkezi uyarılıyor ve bu şekilde düzenli seks sonrasında kişilerde koku alma duyusu gelişiyor.

    7

    Adet sancılarınızı azaltıyor: Adet sancılarının azalması seksin ağrı kesici özelliği olarak görülür. Ayrıca adeti düzenliyor. Stanford Üniversite’sinde yapılan bir araştırmaya göre; haftada en az bir kez cinsel ilişkide bulunan kadınların adet döngülerinin daha düzenli olduğu saptanmıştır.

    8

    Bağışıklık sistemini güçlendiriyor: Yapılan araştırmalara göre; haftada bir veya iki kez cinsel ilişkiye girmek, bağışıklık sistemi üzerinde yüzde 30 oranında arttırıcı etki yapıyor.

    9

    Bu da kadınlarda migren ve vasküler (damarsal) baş ağrılarının azalmasını sağlıyor.

    10

    Vücudun forma girmesini sağlıyor: Pek çok vücut kası ve iskelet sistemi koordineli olarak çalıştığından yoğun bir egzersiz yerine geçiyor. Bunun sonucunda düzenli seks, vücudun forma girmesini sağlıyor.

    11

    Vücudu esnekliği artıyor: Vücudun esnekliği düzenli seks ile birlikte artıyor.

    12

    Kemikleri güçlendiriyor: Cinsellik sırasında salgılanılan testosteron hormonunun kemikleri güçlendirici etkileri var.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ