Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Rusya’nın bankacılık devi Sberbank, Denizbank'taki hisselerini yine bölgesinin en önemli kuruluşlarının başında gelen Emirates NBD'ye devretti. Banka böylece 22 yıl içinde 4'üncü kez satış tecrübesi yaşadı. Bankaya olan bu ilginin aynı zamanda Türkiye'ye duyulan güveni ifade ettiğini belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Cem Karaca'nın "Bu son olsun bu son" şarkı sözlerini bankanın el değiştirmesi için kullandı. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, sahibi olduğu Denizbank’ın hisselerinin yüzde 99.85'inin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli  Emirates NBD'ye satışı konusunda 15.48 milyar TL bedel üzerinden yeniden düzenlenen hükümler çerçevesinde anlaşmıştı. Görüşmeler Ekim 2017'de başlamış, sözleşme 21 Mayıs 2018'de imzalanmış, 3 Nisan itibariyle de revize edilmişti.

PARA TRANSFERİ TAMAMLANDI

Denizbank'ın satışı için Emirates NBD Bank PJSC’den yapılan para transferi 2 saat sürdü. İşlem New York saati ile 6’da başladı, biraz önce tamamlandı. Ardından Sberbank ve Emirates NBD (ENBD) arasındaki DenizBank hisselerinin devir sürecini nihayetlendirecek imza töreni, bankanın genel merkezinde gerçekleştirildi.

Emirates NBD'nin Türkiye'ye olan ilgisini uzun yıllardır gerçekleştirdiği yatırımlardan bildiklerini söyleyen Ateş, yaklaşık 20 aylık bir süre zarfında her üç kurumun faaliyet gösterdiği ülkelerdeki resmi onay süreçlerinin tamamlanmasıyla nihayet bugün resmi hisse devrinin gerçekleştiğini dile getirdi.
Sberbank ve Emirates NBD (ENBD) arasındaki Denizbank hisselerinin devir sürecini nihayetlendirecek imza töreni, bankanın genel merkezinde gerçekleştirildi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, imza töreninde yaptığı konuşmada, satış süreçlerin tümünde hissedarların Denizbank ismini korumak konusundaki kararlılığının finans sektörü tarihinde bir örneğinin daha olduğunu sanmadığını söyledi.

HER YENİ KÜLTÜR GÜÇLENDİRDİ

Ateş, "1997'de Zorlu Holding ile başlayan, 2004'te halka açılma ile 25 bin ilave hissedarımızla tanışmamızla devam eden, ardından 6 yıl Dexia ve son olarak 7 yıl Avrupa'nın en köklü ve büyük bankalarından Sberbank çatısı altında süregelen yolculuğumuzda, her yeni hissedarımızla, tecrübe ettiğimiz her yeni kültür ve kurumsal yapı ile daha da güçlendik, yenilendik, öğrendik. Belki de bu yüzden 'dinamik ve çevik banka' olarak kalmayı başardık.Özellikle Sberbank'ın desteği ve teşviki ile kurumumuzu bir bankanın ötesine, inovasyon üssü konumuna taşıdık. Bugün Denizbank denince akla Ar-Ge, inovasyon ve öncü dijital bankacılık uygulamaları geliyorsa, bunda Sberbank yönetiminin ve özellikle Sayın Herman Gref'in daima bizi cesaretlendirmesinin katkısının büyük olduğunu söylemeliyim" diye konuştu.

"İLLA DA ÜLKEMİZE HİZMET EDİYORUZ'


Ateş, dünya dengelerini sarsan güç ve ticaret savaşlarının yaşandığı, aynı zamanda bölgenin son derece hassas, ekonominin ise zorlu dönemden geçtiği bir süreçte, bankanın hisselerinin el değiştirdiğine dikkati çekti.
Ateş, Sberbank çatısı altındaki 7 yıllık süreçte bankanın aktif büyüklüğünün yüzde 301 artışla 52,4 milyar TL'den 210 milyon TL'ye, kredi hacminin yüzde 291 artışla 142,8 milyar TL'ye ve mevduat toplamının yüzde 335 yükselişle146,3 milyar TL'ye ulaştığını söyledi. Aynı dönemde istihdamın 11 bin 382 kişiden 14 bin 426'ya çıktığını belirten Ateş, "Nihayetinde hissedarımızın bize 2012'de emanet ettiği 5,2 milyar TL'lik özkaynağı bugün itibarıyla 16,8 milyar TL'ye ulaştırarak, aynı zamanda bankacılığın Türkiye’nin en uç köşelerine kadar erişilebilirliği için sektöründe şube sayısını artıran sayılı bankalar arasında yer alarak benzerine az rastlanır bir performans ortaya koyduk. Sberbank, bu sonuçlar ışığında Denizbank’ı birlikteliğimiz süresince yurt dışındaki en büyük ve değerli aktifi olarak tanımladı" şeklinde konuştu.
Aralık 2009'da sektördeki mevduat paylarının yüde 2,2 iken, Haziran 2019'da bu oranı yüzde 3,8'e yükselttiklerini ifade eden Ateş, aynı dönemde toplam kredilerdeki paylarının yüzde 4,2'den yüzde 5,1'e çıktığını söyledi. Ateş, tarım alanında da önemli adımlar attıklarını, sektör paylarını yüzde 8,2'den yüzde 12'ye yükselttiklerini anlattı. Kredi kartı alanında da pazar paylarını artırdıklarına dikkati çeken Ateş, kredi kartı adedinde paylarının yüzde 3'ten yüzde 6,8'e, kredi kartı hacminde de paylarının yüzde 1,7'den yüzde 6,4'e ulaştığını dile getirdi. Kurumlarına, hissedarlarına fayda sağladıklarını kaydeden Ateş, "Ancak illa da ülkemize hizmet ediyoruz" dedi.

'ALTINCI BÖLÜMÜ AÇTIK'

Ateş, başarı öykülerini şimdiye kadar beş bölüme sığdırdıklarını, bugün ise altıncı bölümü açtıklarını söyledi.Bu bölümlerin ilkinin 1997'deki kuruluşları olduğunu belirten Ateş, diğer bölümler hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: "İkinci bölüm; 2002 krizi ve 81 bankanın 35'inin ekonomik hayattan çekildiği bir dönemi satın almalarla güçlenerek atlattığımız dönem. Üçüncü bölüm; 2004’te yüzde 25 hissemizi uluslararası platformda halka açmamız ve 25 bini aşan hissedarla tanışıp uluslararası manada Denizbank markasını ortaya çıkarmamız. Dördüncü dönem; 2006’da Türkiye tarihindeki en büyük çarpanla Dexia'ya satılmamız. Beşinci bölüm; 2012’de Rusya’nın yurt dışına bir seferde yaptığı en yüksek yatırımın hedefi olarak, bugün itibarıyla 177 yılı aşkın tarihi olan Sberbank’ın ülkemizdeki banka yelpazesine katılmasına vesile olmamız. Ben bu birlikteliği, aynı zamanda Rus ve Türk insanının geleceği için de atılmış en önemli adımlardan biri ve hatta en önemlisi olarak tanımlıyorum.Ve altıncı bölümü bugün açıyoruz. Bugün itibarıyla farklı coğrafyadan bir hissedarla yolumuza devam etmek üzere ilk adımımızı atıyoruz. Daha önce Dexia, sonrasında da Sberbank’la olduğu gibi, Emirates NBD ile de ülkelerimiz arasındaki köklü hukuku, kardeşlik bağlarını geliştirmek ve insanlarımız için çalışmak öncelikli vazifemiz olacak. Yeni hissedarımızın çatısı altında artık, Türkiye’nin lider bankaları arasında en tepe noktaya doğru hızla tırmanmaya hazırız."

'TÜRKİYE'DEN İNSANLARI ÇALIYORDUK'

Emirates NBD Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Shayne Nelson, Denizbank satın almasını uzun vadeli düşenerek yaptıklarını dile getirerek "Biz kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünen yatırımcıyız. Yarının ekonomi haberlerine bakarak yatırım yapmayız" dedi. Nelson, Denizbank'ın aradıkları kriterlere uygun bir banka olduğunu belirterek "Denizbank, gerçekten bir teknoloji devi gibi bir şirket. Türkiye bizim için uygun bir coğrafya. Biz Türkiye'den piyasadan neredeyse insanları çalıyorduk. Türkiye bizim için gerçekten önemli bir yerdi" ifadelerini kullandı.


'TÜRKİYE BÜYÜME FIRSATI'

Emirates NBD Başkan Yardımcısı ve İdari Direktör Hesham Abdulla Al Qassim da Emirates NBD'nin yıllardır Türkiye’nin büyümesi ve gelişimi yolunda çeşitli kurum ve finansal kuruluşlara finansman ve fon yaratma desteği sağlayan bir kurum olduğunu söyledi.

Türkiye'de, son 5 yıl içinde Türk şirketleri ve finans kuruluşlarına 2 milyar doları aşkın finansman limitleri sunduklarını belirten Qassim, şöyle devam etti:,"Türkiye ise MENAT bölgesinde bankacılık alanında önemli bir oyuncu olma çabamız adına büyüme yolculuğumuzun bir sonraki aşaması için çok yerinde bir tercih oldu. Türkiye, doğu ve batının kesişme noktasında hızla büyüyen bir ekonomi olup Emirates NBD için oldukça önemli bir büyüme fırsatı sunuyor. Ayrıca BAE ile köklü bir ticaret ve yatırım ilişkisine de sahip. Nitekim BAE, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biriyken, Türkiye de BAE’nin en büyük ticaret ilişkisine sahip ilk on ticaret ortağından biri konumunda. Birçok önde gelen BAE şirketi Türkiye’ye aktif olarak yatırım yapmakta. Türk şirketleri de Dubai Metrosu genişletme ve Abu Dhabi Uluslararası Havayolu Genişletme gibi BAE’nin yüksek profilli projelerinde yer alıyor. MENAT bölgesindeki ülkeler arasında önemli ölçüde ticaret ve işletme faaliyeti mevcut. Ancak yalnızca birkaç banka bölgesel olarak varlığını gösterebiliyor. DenizBank ile Emirates NBD bunu değiştirmeyi hedefliyor."
Qassim, son on yılda, Emirates NBD'nin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bölgesinde (MENAT) yer alan kilit stratejik pazarlarda giderek büyüyen bir ayak iziyle kendisini gerçek bir Orta Doğu başarı hikayesi olarak tesis ettiğini belirtti. Sinerjiye olan inançlarını devam ettirerek, Mısır’da BNP Paribas’ı satın alıp bölgesel temsil güçlerini önemli ölçüde arttırdıklarına dikkati çeken Qassim, yakın zamanda Suudi Arabistan'da da 20 ek şube açma onayı aldıklarını ifade etti. Qassim, böylece bölgenin en önemli pazarlarında yerlerinin daha da sağlamlaştırmayı başardıklarını belirterek, "İlaveten, Hindistan, Singapur, İngiltere, Çin ve Endonezya’daki faaliyetlerimiz de Emirates NBD’nin MENAT bölgesindeki en önemli ticaret koridorlarında var olmasına olanak sağlıyor." diye konuştu.

DENİZBANK MARKASI İLE DEVAM

Qassim, zorlu zamanlarda dahi karlılığını istikrarlı ölçüde koruyarak faaliyet alanı ve itibarını artırmış ve önde gelen bir Türk bankacılık grubu konumuna erişmiş Denizbank gibi bir ortak bulmaktan son derece memnun olduklarını söyledi. Denizbank'ın faaliyetlerine ve büyümesine mevcut markası altında Emirates NBD'nin tam desteğini de alarak devam edeceğini dile getiren Qassim, "Denizbank’a Emirates NBD ailesine ‘Hoş geldiniz’ derken, inovasyon ve hizmet anlamında MENAT bölgesinin önünü açacak bankacılık alanında güçlü bir yapı oluşturmak için ortak uzmanlıklarımızı, kaynaklarımızı ve insan sermayemizi bir araya getirmeyi heyecanla bekliyoruz. Müşterilerimizi hizmet yolculuğumuzun merkezinde tutmaya devam ederken çalışmalarımızı ve uzmanlığımızı son teknoloji finansal hizmetler sunmak üzere birleştirmek için can atıyoruz" dedi.

 

2012 (TL)

Büyüme (%)

2019 İkinci Yarı (TL)

Aktifler

52,4 milyar

%301

210 milyar

Krediler

36,5 milyar

%291

142,8 milyar

Mevduat

33,6 milyar

%335

146,3 milyar

Özkaynak

5,2 milyar

%219

16,7 milyar

Şube adedi

614

%22

749

İstihdam

11.382 kişi

%27

14.426 kişi

Müşteri portföyü

5,6 milyon

%136

13,2 milyon

Son 10 yılda her alanda pazar paylarını artırdıklarını ve ciddi büyüme yakaladıklarını belirten Ateş, Aralık 2009'da sektördeki mevduat paylarının yüde 2.2 iken, Haziran 2019'da bu oranı yüzde 3.8'e yükselttiklerini ifade etti. Ateş, aynı dönemde toplam kredilerdeki paylarının yüzde 4.2'den yüzde 5.1'e çıktığını söyledi. Tarım alanında da önemli adımlar attıklarını belirten Ateş sektör paylarını yüzde 8.2'den yüzde 12'ye yükselttiklerini kaydetti. Ateş, kredi kartı adedinde pazar paylarının yüzde 3'ten yüzde 6.8'e, kredi kartı hacminde de paylarının yüzde 1.7'den yüzde 6.4'e ulaştığını dile getirdi.

 Başarı öykülerini şimdiye kadar beş bölüme sığdırdıklarını anlatan Ateş bu bölümleri şöyle sıraladı:

1.    26 Ağustos 1997’deki kuruluşumuz
2.    2002 krizi ve 81 bankanın 35'inin ekonomik hayattan çekildiği bir dönemi satın almalarla güçlenerek atlattığımız dönem
3.    2004’te yüzde 25 hissemizi uluslararası platformda halka açmamız ve 25 bini aşan hissedarla tanışıp uluslararası manada DenizBank markasını ortaya çıkarmamız
4.    2006’da Türkiye tarihindeki en büyük çarpanla Dexia'ya satılmamız
5.    2012’de Rusya’nın yurtdışına bir seferde yaptığı en yüksek yatırımın hedefi olarak,  bugün itibarıyla 177 yılı aşkın tarihi olan Sberbank’ın ülkemizdeki banka yelpazesine katılmasına vesile olmamız. Ben bu birlikteliği, aynı zamanda Rus ve Türk insanının geleceği için de atılmış en önemli adımlardan biri ve hatta en önemlisi olarak tanımlıyorum.

'ALTINCI BÖLÜMÜ BUGÜN AÇTIK'

Altıncı bölümü bugün açtıklarını kaydeden Ateş "Bugün itibarıyla farklı coğrafyadan bir hissedarla yolumuza devam etmek üzere ilk adımımızı atıyoruz. Daha önce Dexia, sonrasında da Sberbank’la olduğu gibi, Emirates NBD ile de ülkelerimiz arasındaki köklü hukuku, kardeşlik bağlarını geliştirmek ve insanlarımız için çalışmak öncelikli vazifemiz olacak. Yeni hissedarımızın çatısı altında artık, Türkiye’nin lider bankaları arasında en tepe noktaya doğru hızla tırmanmaya hazırız" dedi.

'TÜRKİYE BİZE BÜYÜME FIRSATI SUNUYOR'

Emirates NBD Başkan Yardımcısı Hesham Abdulla Al Qassim da "Türkiye, hızla büyüyen bir ekonomi. Bizim için oldukça önemli bir büyüme fırsatı sunuyor." değerlendirmesini yaptı.

 

Emirates NBD’nin köklerinin Haziran 1963'te Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) kurulan ilk ulusal banka olma özelliği taşıyan National Bank of Dubai’ye dayandığını belirten Qassim şöyle konuştu: "Emirates NBD, 2007'de National Bank of Dubai ve Emirates Bank International’ın birleşmesiyle yani bir anlamda BAE’nin ikinci ve dördüncü en büyük bankalarının bir araya gelmesiyle aktif büyüklüğü anlamında bölgenin en büyük bankalarından biri olarak kuruldu. Bu birleşme süreci tüm taraflar için çok önemli bir sinerji sağlayarak her iki tarafın da tam potansiyelini ortaya çıkartmış ve bölgenin bankacılık kompozisyonu içerisinde lider bir kurum oluşturmamıza yardımcı olmuştur."

Son on yılda, Emirates NBD'nin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bölgesinde (MENAT) yer alan kilit stratejik pazarlarda büyüdüğüne dikkat çeken Qassim Mısır’da BNP Paribas’ı satın alıp bölgesel temsil güçlerini önemli ölçüde arttırdıklarını, yakın zamanda Suudi Arabistan'da da 20 ek şube açma onayı aldıklarını söyledi. Qassim, "Hindistan, Singapur, İngiltere, Çin ve Endonezya’daki faaliyetlerimiz de Emirates NBD’nin MENAT bölgesindeki en önemli ticaret koridorlarında var olmasına olanak sağlıyor."  dedi.

"TÜRKİYE'DE AKTİF OLARAK YATIRIM YAPMAKTA"

Qassim, Temsilcilik ofisini açtıkları 2018 yılına kadar fiziksel varlık göstermemelerine rağmen, kendileri için kritik ülke konumunda olan Türkiye'de, son 5 yıl içinde Türk şirketleri ve finans kuruluşlarına 2 milyar doları aşkın finansman limitleri sunduklarını kaydetti. Qassim "Türkiye ise MENAT bölgesinde bankacılık alanında önemli bir oyuncu olma çabamız adına büyüme yolculuğumuzun bir sonraki aşaması için çok yerinde bir tercih oldu. Türkiye, doğu ve batının kesişme noktasında hızla büyüyen bir ekonomi olup Emirates NBD için oldukça önemli bir büyüme fırsatı sunuyor.Ayrıca BAE ile köklü bir ticaret ve yatırım ilişkisine de sahip. Nitekim BAE, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarlarından biriyken, Türkiye de BAE’nin en büyük ticaret ilişkisine sahip ilk on ticaret ortağından biri konumunda. Birçok önde gelen BAE şirketi Türkiye’ye aktif olarak yatırım yapmakta. Türk şirketleri de Dubai Metrosu genişletme ve Abu Dhabi Uluslararası Havayolu Genişletme gibi BAE’nin yüksek profilli projelerinde yer alıyor. MENAT bölgesindeki ülkeler arasında önemli ölçüde ticaret ve işletme faaliyeti mevcut. Ancak yalnızca birkaç banka bölgesel olarak varlığını gösterebiliyor. DenizBank ile Emirates NBD bunu değiştirmeyi hedefliyor." diye konuştu.

Qassim, DenizBank'ın faaliyetlerine ve büyümesine mevcut markası altında Emirates NBD'nin tam desteğini de alarak devam edeceğini dile getirdi.

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri