Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde Sürsürü Mahallesi'nde yıkılan bir binadaki kurtarma çalışmaları yankı yarattı. Sarsıntının hemen ardından enkaz haline gelen binaya koşan Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud El Osman, molozları kazıyıp Dürdane Aydın ve eşi Zülküf Aydın'ı kurtardı. Dürdane Aydın'ın kurtarıldıktan hemen sonra çekilen videosunda "Elleri kanlar içerisindeydi ama bizleri çekip çıkardı. Onu mutlaka bulacağım" sözleri yürekleri dağladı. 

Depremzede çift ile Suriyeli Osman ise dün bir araya geldi. Duydu yüklü anların yaşlandığı anlarda Dürdane Aydın, "Elinin kanlar içinde olduğu gördüm. Ama o bana 'Abla cam var dikkat et, bir yerin kesilmesin' diyordu. O bizim kahramanımız ve Hızırı'mız" ifadelerini kullandı. 

Yankı yaratan kurtarma olayının ardından da İletişim Başkanlığı da depremzede çifti kurtaran Suriyeli mülteci Mahmud El Osman hakkında duygu yüklü bir paylaşım yaptı. İngilizce yapılan paylaşımda, "Suriyeli mülteci Mahmud El Osman'ın Türk çifti kurtarma hikayesi milyonların yüreğine dokundu" sözleri kullanıldı. 

BAKANLAR İLE BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Dilek apartmanı enkazını incelemesi sırasında Suriyeli Mahmut El Osman ile bir araya geldi. Bakanlar Soylu ve Koca, Suriyeli Mahmut’a sarılarak teşekkür ederken enkazda arama kurtarma sırasında kaybolan telefonu yerine yeni bir telefon hediye etti.


İHA'nın haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mahmut’a teşekkür ederek şunları aktardı: “Milletimiz her şeyin en iyisini en doğrusunu bilmektedir. Çok zor bir durumdayız. Herkes yapılması gerekeni hem de en güzel şekilde yapmaya çalışıyor. Allah milletimizden razı olsun. Mahmut’ta hakikaten insanlığın kendine vermiş olduğu vazifeyi yerine getirdi. Biz 400 yıl aynı sancak altında yaşadık. Biz kardeşiz. Bu kardeşliğimize devam ediyoruz. Aynı kıbleye doğru secde ediyoruz. Herkes elinden geleni yapıyor. Bu zor günlerde el ele birlikteliğimiz ortaya koymaya çalışıyoruz.”

 


Suriyeli Mahmut’un ailesinin İdlib’de olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Soylu, “Biz şuanda burada nasıl bir mücadele ortaya koyuyorsak, şimdi orada burada gördüğünüz sivil toplum örgütleri ile beraber orada da aynı meseleyi yapıyoruz. Nasıl burada çadır, konteyner kuruyor bombadan kaçan annelere ve çocuklara, yaşlılara sahip çıkmaya çalışıyoruz. Sınırımızın 20-30 kilometre ilerisinde insanlık adına birbirimize sahip çıkıyoruz. Coğrafyamız büyük bir sınavdan geçiyor” dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, “Biz aynı değerlere ve aynı inanca sahibiz. Mahmut’ta, Emine’de insanlığın tek bir dil olduğunu hepimize göstermiş oldu” diye konuştu.

 

İTFAİYE DE TEŞEKKÜR ETTİ


Elazığ İtfaiyesinde Ferit Bolat, Suriyeli Mahmut El Osman'ı görmesi üzerine sarılarak teşekkür etti. Bolat, “Olay yerine gelen ilk ekibiz ve o sırada Mahmut yanımıza geldi. Bize çok yardımcı oldu. Biz tedbir aldığımızda içeride sıkışan karı kocaya ilk müdahale eden kendisidir. İsmini orada öğrendim. Telefonu ışık olarak tutuyordu orada düşürdü ve kayboldu. Elleri ve tırnakları ile kazdı. Mahmut’la beraber kan kardeşi olduk. Allah razı olsun çok faydası olduğunu” söyledi.


Suriyeli Mahmut çok mutlu olduğunu dile getirdi. Mahmut, “Burada olduğuma çok sevindim. Çok önemli bir kişiyle görüştüm. Bakan beyin telefon hediyesi için çok teşekkür ederim” dedi.