• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

TRT 1'de yayınlanan ve Haziran ayında sezon finali yapan Diriliş Ertuğrul'un yeni sezonu merakla bekleniyor. Yayınlanan yeni sezon fragmanında Ertuğrul Gazi'nin öldüğü gösteriliyor. Peki, Diriliş Ertuğrul öldü mü? Diriliş Ertuğrul ne zaman, hangi gün başlıyor? İşte merak edilen Diriliş Ertuğrul yeni sezon özeti...

DİRİLİŞ ERTUĞRUL NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Sezon finali yaptığı günden bu yana izleyiciler tarafından merakla beklenen Diriliş Ertuğrul'un yeni sezonu için bekleyiş sona eriyor. Diriliş Ertuğrul'un geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni sezon fragmanında Ertuğrul'un öldüğü gösteriliyor. Ertuğrul Gazi'nin ölüp ölmeyeceği yeni sezonda belli olacak ve izleyicilerin aklındaki soru işaretleri giderilecek. Diriliş Ertuğrul yeni sezonu ile bu akşam başlayacak. Peki, Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölümünde neler olacak?

İşte Diriliş Ertuğrul yeni sezon ilk bölüm özeti;

Geçtiğimiz sezon finalinde Karacahisar Kalesi'nin yeni komutanı Ares tarafından pusuya düşürülen Ertuğrul Bey ağır yaralanmıştı. Diriliş Ertuğrul dizisi izleyicileri Ertuğrul'un akıbetinin ne olacağını merakla bekliyordu. Yeni sezon öncesi yayımlanan 2 fragmanda da Ertuğrul Bey'in öldüğüne dair ipuçları var. Diriliş Ertuğrul 92.bölüm 2.tanıtım fragmanında, Selçuklu askerleri, Kayı alpleri ve Çavdar alpleri Ertuğrul Bey ve alplerini aradıkları görülüyor. Hayme ana, Halime Sultan, Dündar Bey ve Turgut Alp'in önderliğindeki alpler, Ertuğrul'un pusuya düştüğü yeri buluyor. Küle dönmüş bir cesetin üzerinde bir zikir bulunduğu görülüyor. Ares, Ertuğrul'un ölüm haberini duyuyor ve Karacahisar Kalesi'nde bir ziyafet veriyor.

Dizide Ertuğrul'un baş düşmanlarından olan Sadettin Köpek, Ertuğrul'un ölüm haberleri ve cenaze merasimi üzerine Ares'le yeni bir anlaşma yapmak üzere Karacahisar Kalesi'ne gidiyor. Sadettin Köpek'in, ziyaret sırasında "Toyun kazananı ben olacağım" sözü dikkat çekiyor. Yine fragmanda Ertuğrul Bey'in öldüğünü düşünen Kayı ahalisi yeni 'Bey'lerini seçiyor. Dündar Bey, Beyliğe talip oluyor ve fragmanda beyliği kazanğı görülüyor. Ertuğrul'un ölüm haberiyle sarsılan Halime Sultan, Ertuğrul'un intikamını almak için her şeyi yapacaklarını dile getiriyor.

Cenaze merasimi sırasında Kayı halkı, Çavdar alpleri ve Selçuklu askerlerinin bulunduğu büyük kalabalık Turgut Alp'in konuşması sonrası "İntikam" yemini ediyor. Diziye yeni girmiş bir kişi Çavdar Obası'nın beyliğini Emir Sadettin'in desteği ile alacağını söylüyor. Bu sırada da bir kişiyi öldürdüğü görülüyor. Ancak fragmanda öldürülen kişi gizemini koruyor. Diriliş Ertuğrul'un yayınlanan 2. fragmanında da Ertuğrul Bey, Bamsı Alp ve Artuk Bey yer almıyor. Ertuğrul, Bamsı ve Artuk Bey'in dizideki akıbeti merakla bekleniyor.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL SEZON FİNALİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

Büyük bir orduyla birlikte Hanlı Pazar’a baskın yapmak üzere gelen Vasilius, Ertuğrul’un tuzağına düşmüş ve Ertuğrul tarafından öldürülmüştür. Ertuğrul şimdi gözünü Karacahisar kalesine dikmiştir. Peki Sultan, Kalenin fethi için ordusuyla Ertuğrul’a destek olacak mıdır? Ertuğrul başsız kalan kaleye Selçuklu sancağını dikebilecek midir?

Diğer yandan Ekaterina, kaledeki boşluktan istifade ederek imparatora mektup yazmış ve yetki istemiştir. Ertuğrul’ların ve Çavdar’ların zaaflarını bilen Ekaterina’nın bu talebi imparator tarafından kabul görecek midir? Ekaterina Ertuğrul’a karşı nasıl bir hamlede bulunacaktır?

DİRİLİŞ ERTUĞRUL OYUNCULARI

Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul)

Süleyman Şah’In ikinci evladı olan Ertuğrul, kahramanlara has olan kişilik kumaşını çocuk yaşlarından itibaren kuşanan bir yiğittir. Fedakârlık, cesaret, diğergamlık, zekâ, kavga yeteneği, stratejik düşünebilme kabiliyeti, merhamet ve duygusallık, onun en belirgin vasıfları olmuştur. O hayalleri ve idealleri uğruna hiçbir kavgadan kaçınmayan, hiçbir zalime boyun eğmeyen, mazluma kılıç vurmayan, adaleti tesis için ölümü göze alabilen bir yiğittir.

Esra Bilgiç (Halime Hatun)

Kaçak bir Türkmen şehzadesinin dünya güzeli kızıdır. Selçuklu sarayında yetişmiştir. Fedakar, anlayışlı ve vakur bir kız olan Halime, sabrı ve zekasıyla birçok problemin üstesinden gelir. Liyakatlı ve çalışkan olması en belirgin özellikleri arasındadır. Yardımsever ve paylaşımcı yapısı ona her ortamda dost ve düşmanlar kazandırır.

Hülya Darcan (Hayme Ana)

Boy veren ve kayıyı bir arada tutan mayadır Hayme Ana. Hayme, oğlu Ertuğrul’Un yolculuğunda, ona dualarıyla eşlik eden eli öpülesi kadındır. Ertuğrul’a canı gönülden inanan Hayme Ana, tehlike anlarında önemli kararların verilmesinde etkin rol oynayacaktır. idareci yönü sayesinde meydana gelen her türlü ayrışmayı engelleyebilir. Sabırlı ve kanaatkâr yapısıyla türk kadınının yaşayan örneğidir. Obanın selameti ve evlatlarının iyiliği için eline kılıç almaktan da çekinmeyen Hayme Ana, beylerin yokluğunda obayı yönetebilecek kadar siyasi ve idari bir zekâya sahiptir.

Cengiz Coşkun (Turgut Alp)

Ertuğrul Bey’in en iyi dövüşen alplarından biridir. Zeki, sabırlı ve ketum bir yapıya sahiptir. Güçlü ve mücadeleci yapısı ona dövüşlerde avantaj sağlar. Dövüşler de balta kullanması, onu diğer alplardan ayıran bir özellik olduğu kadar, düşmanları için de bir korku kaynağıdır. Turgut Alp, namı diyara yayılmış, sadakati ve yetenekleriyle insanların takdirini kazanmış değerli bir savaşçıdır.

Nurettin Sönmez (Bamsı Beyrek)

Kayı gençleri içerisinde iyi derece kılıç kullanan bir yiğittir. İri cüssesi ve cesareti onu zorlu dövüşlerde ön plana çıkarır. Onun bu korkutucu görüntüsü altında ise iyi bir kalbi vardır. Bamsı Beyrek, Ertuğrul Bey’e koşulsuz bir sadakatle bağlıdır. Kayı obasının ve Ertuğrul Bey’in vazgeçilmez alpları arasında olan Bamsı, çift kılıçla savaşabilen korkusuz bir alptır. Fakat en gergin durumlarda dahi saflığı ile sempati kazanabilir.

Cavit Çetin Güner (Doğan Bey)

İsmiyle müsemmadır. İyi bir iz sürücüdür. İklimi, araziyi, bitkiyi ve coğrafyayı tanır. Doğan Alp, nice zorlu şartlarda bir çözüm bulma yeteneğine sahiptir. Ertuğrul’Un can yoldaşı ve en güvendiği alpları arasındadır. Kendisine verilen görevi ne pahasına olursa olsun yapacak kadar cesur, bu görevde canını verecek kadar fedakâr ve büyük çarpışmalardan sağ çıkabilecek kadar iyi bir dövüşçüdür. Mizah yönü kuvvetlidir. Bu, ona diğer alplar arasında farklı bir yer kazandırır. Sevilen ve güvenilen bir alptır.

Ayberk Pekcan (Artuk Bey)

Kayı obasındaki en ahlaklı ve faziletli beyidir. Tıp alanındaki ustalığı ve eğitimi onu akıl danışılan saygın biri yapar. Artuk her zaman sadık ve cesur biri olmuştur.

Erden Alkan (Candar Bey)

Çavdaroğlu obasının beyi olan Candar Bey, bozkırın siyaset ocağında pişmiş aslen tatar olan bir türkmen beyidir. Çağın siyasi ve askeri bilgi birikimine sahiptir. Aileye ve obaya mutlak hâkim olan Candar Bey sert bir adamdır. İşlerini demir yumrukla yürüten Candar Bey’İn başarısızlığa tahammülü yoktur.

Kürşat Alnıaçık (Ural Bey)

Ural Bey, Candar Bey’in büyük oğludur. Bozkırın kalbinde yetişmiş, bir savaşçıdır. Çavdar obasının baş alpıdır.  Savaş ve vahşet onun iliklerine işlemiştir.

Gülçin Santırcıoğlu (Çolpan)

Ural Beyin eşi olan Çolpan, aynı zamanda Karacahisar Kalesinin eski Tekfurunun kızıdır. Ural Bey’i, onunla birlikte yürüdükleri yolda, onun her türlü desteği verecek kadar çok sevmektedir.

Gülsim Ali İlhan (Aslıhan)

Aslıhan, Candar Bey’in tek kızı ve en küçük çocuğudur. Kibar, naif ancak bu yapısından beklenmeyecek derecede iyi savaşçıdır.

Cem Uçan (Aliyar)

Candar Bey’in küçük oğlu olan Aliyar ilim erbabı olan biridir. Çağın tüm ilimlerine haizdir. Güvenilir ve asalet sahibi olması sayesinde çevredeki herkes tarafından saygıyla karşılanır.

Osman Albayrak (Batuhan)

Korkusuz, acımasız bir adamdır. Ural’ın yardımcısıdır. Özellikle Ural Bey’e sonuna kadar sadık bir savaşçıdır.

Fırat Topkorur (Tüccar Hasan)

Ticaret alanında söz sahibi olan Hasan, Hanlı Pazarın en zengin tüccarlarındandır.

Gökhan Bekletenler (Haçaturyan Usta)

Çok yetenekli bir ustadır. Hayatında bir çok dönüm noktası bulunan Haçaturyan Usta, tecrübesi ve yeteneği ile ön plana çıkmaktadır. 

Batuhan Karacakaya (Dündar)

Ertuğrul’un küçük kardeşidir. Abisine inancı tamdır.

Yaman Tümen (Gündüzalp)

Ertuğrul'un oğludur.

Serhat Barış (Tristan)

Köle Tüccarıdır.

Mehmet Cerrahoğlu (Cazgır)

Simon'un hizmetkarı.

Ezgi Esma Kürklü (Banu Çiçek)

Dodurga Obasının deli tayı olan Banu Çiçek güzel olduğu kadar iyi bir savaşçıdır. Halime Sultan’ın Dodurga Obasındaki en iyi dostudur. Aynı zamanda Doğan’la evlenerek Kayı Obasının gelini olmuştur.

Melih Özdoğan (Samsa)

Celal Al (Abdurrahman)

Gökhan Karacık (Derviş)

Hakan Serim (Günkut)

Mehmet Pala (Kutluca)

Edip Zeydan (Dumrul Alp)