Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dün güne 8.35 liradan başlayan dolar TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamaları sonrası 8.48'e kadar yükselmişti.

Bugün ise söz konusu açıklamaların etkisiyle dolar yükselişini sürdürerek 8.51 liranın üzerini gördü.

Dün, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında konuşan Kavcıoğlu "Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır" dedi.

Gıda fiyatlarındaki artış ve arz kısıtlarının enflasyonda kısa vadeli oynaklıklara neden olduğunu belirten Kavcıoğlu bu nedenle manşet enflasyondan ziyade, arındırılmış ana eğilimi ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerine ağırlık vereceklerini belirtti.

TÜFE POLİTİKA FAİZİNİ AŞTI

Bu açıklama faiz açısından büyük önem arz ediyor. Başkan Kavcıoğlu daha önce politika faizin enflasyonun altında kalmayacağı mesajını vurgulamıştı.

Ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 19.25'e yükselerek yüzde 19'luk politika faizinin üzerine çıktı. Ancak çekirdek enflasyon yüzde 16.76 olarak açıklandı.

Daha önce verilen 'enflasyon-faiz' mesajı geçerliliğini korusaydı enflasyonun politika faizini aşmasıyla bir sonraki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından bir faiz artırımı bile beklenebilirdi.

Manşet enflasyon yerine Kavcıoğlu'nun çekirdek enflasyona işaret etmesi ise bu ihtimali tamamen ortadan kaldırdı.

UZUN VADELİ TRENDİ GÖSTERİYOR

Çekirdek enflasyon, manşet enflasyonun gıda ve enerji fiyatlarındaki artışlar arındırılarak hesaplanıyor. Çekirdek enflasyon Kavcıoğlu'nun da işaret ettiği gibi dünya genelinde merkez bankaları tarafından dikkatle takip ediliyor.

Oynak gıda ve enerji fiyatlarının yer almadığı çekirdek enflasyon uzun vadeli enflasyon trendi için en önemli göstergelerden birisi sayılıyor. Dolayısıyla çekirdek enflasyon vurgusu hemen bir faiz indirimi anlamına gelmeyebilir.

Tabii burada piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz konusundaki açıklamalarını dikkatle takip ediyor. Ağustos başında Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı televizyon programında faizlerin düşürülmesi çağrısında bulunmuştu.

Bu çağrıya rağmen 12 Ağustos'ta PPK faizleri sabit tutma kararı aldı. Şimdi gözler 23 Eylül'deki PPK toplantısına çevrildi. Bu toplantıyla ilgili beklentilerde geçen aydan farklı olarak Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun söylem değişikliği etkili olacak.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri