Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 90. yaş gününü kutluyor.

    Birleşik Krallık'ın en uzun süredir tahtta bulunan monarkı olan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 90. yaş gününü kutluyor.

    63 yıldır tahtta bulunan Kraliçe II. Elizabeth'in doğum günü dolayısıyla Birleşik Krallık genelinde kutlama etkinlikleri düzenleniyor.

    İngiltere Başbakanı David Cameron, Kraliçe'nin 90. yaş günü kutlamasına ilişkin yaptığı açıklamada, Kraliçe'nin dünyada yaşanan birçok gelişmeyi tecrübe ettiğini kaydederek "Majesteleri, ulusumuz ve İngiliz Milletler Topluluğu için, dünyadaki birçok olayda, sarsılmayan, kaya gibi, güç timsali oldu." dedi.

    Kraliçe'nin 90. doğum günü sebebiyle bugün Londra başta olmak üzere ülke genelinde top atışları düzenlenecek.

    Kraliçe ayrıca 90. yaş gününün anısına, 68 yıldır evli olduğu eşi Edinburg Dükü Prens Philip ile Londra dışındaki resmi konutu Windsor Sarayı'nın yakınlarında, 6,3 kilometrelik yeni bir yürüyüş yolunun açılışını yapacak.

    DOĞUM GÜNÜ PASTASI MÜSLÜMAN PASTACIDAN

    Bu arada, Kraliçe'nin doğum günü pastası, İngiliz Müslüman bir pastacı tarafından yapıldı. Pastacıların hünerlerini sergilediği, popüler televizyon programı "Great British Bake Off"u geçen yıl kazanan Nadiya Hüseyin, Kraliçe'nin doğum günü için portakallı ve tereyağı kremalı bir pasta hazırladı.

    Öte yandan Kraliçe II. Elizabeth, yarın ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama ile Windsor Sarayı'nda öğle yemeği yiyecek.

    KUTLAMALARA MAYIS VE HAZİRAN'DA DA DEVAM EDİLECEK

    Kraliçe'nin doğum günü yılda iki kez; asıl doğum günü olan 21 Nisan'da ve resmi olarak haziran ayının bir hafta sonunda kutlanıyor.

    Bu yıl Kraliçe'nin 90 yaşına girmesi dolayısıyla kutlamalara ayrı özen gösteriliyor. Bu çerçevede, 12-15 Mayıs'ta Windsor Sarayı'nda, yüzlerce atın performans sergileyeceği gösteriler yapılacak. 10 Haziran'da Londra'daki St Paul's Katedrali'nde tören ve 11 Haziran'da Kraliçe'nin resmi konutu Buckingham Sarayı yakınlarında atlı geçiş töreni düzenlenecek.

    Kraliçe 12 Haziran'da ise Buckingham Sarayı'nın önündeki Mall Caddesi'nde 10 bin kişilik sokak partisine ev sahipliği yapacak.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ