Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Halep'teki Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, yaptığı açıklamada, rejime ait bir helikopterin muhaliflerin denetimindeki Bustan el-Kasr'daki, Bustan el-Kasr tıp merkezine 3 varil bombası attığını söyledi.

Bombardımanda 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 25 kişinin yaralandığını belirten Ensari, saldırıda yaralananların sivil savunma ekiplerince bölgeden çıkarıldığını kaydetti.

Ensari, orduya ait savaş uçaklarının da gün içinde kentin farklı bölgelerini de bombaladığını belirtti.

Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Meşhed, Meğeyir, Sahur, Sukeri, Katırci, Firdevs ve Bab Neyreb semtlerinin de rejimin hava saldırılarına maruz kaldığı ifade ediliyor.

Suriye savaş uçaklarının gün içinde Halep'e düzenlediği hava saldırılarında 11 kişi yaşamını yitirmiş, 35 kişi yaralanmıştı. Son olarak kentte din işlerinden sorumlu heyet (Şer'i Heyet), son günlerde yoğunlaşan hava saldırıları üzerine ilk defa halkın cuma namazına gitmemesi yönünde bir bildiri yayımlamıştı.

Rus ordusuna ait savaş uçağının önceki gün Halep'te yönetim karşıtlarının denetiminde yer alan Sukeri semtindeki Kudüs sahra hastanesine düzenlediği hava saldırısında aralarında Halep'teki tek çocuk doktorunun da bulunduğu 30 kişi yaşamını yitirmiş, 62 kişi yaralanmıştı.

Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Esed rejimi ile Rus hava kuvvetlerinin bombardımanları kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Rus yapımı olan ancak eksi teknolojiye sahip rejim uçakları, saldırıları yüksek irtifadan yapamıyor. Rejim uçakları alçalarak hedefe doğru yaklaşıp sadece geniş alanları vuruyor. Bu tür saldırılarda nokta atış yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat geniş bir alanı kapsıyor. Ayrıca rejim uçakları, saldırı için irtifa kaybederken yüksek ses çıkartıyor. Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için sesleri net olarak duyulamıyor. Rus saldırılarında ilk duyulan ses, bombaların infilak etmesi oluyor. Rejim uçakları bombardıman için hedeflere tek olarak yaklaşırken, Rus uçakları en az ikili takım olarak havalanıp saldırıyor. Eski nesil mühimmatların rejim, yenilerin ise Ruslar tarafından kullanılmaları sebebiyle saldırı bölgesindeki mühimmat kalıntıları saldırıların hangi taraftan yapıldığını gösteriyor. Diğer taraftan, muhalifler ise üsler çevresinde ve ülkenin kilit noktalarında ekipmanlarıyla konuşlandırılmış gözetçilerden oluşan "rasat sistemi" ve "telsiz kırma" yöntemi ile uçakları büyük ölçüde tespit edebiliyor.

AA