Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Fransız polisin müdahalesi tartışma yarattı

    Fransa'da, yeni çalışma yasa tasarısını protestolar kapsamında bloke edilen petrol depolarının biri hariç hepsi ulaşıma açıldı.

    Fransa Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamada, sendikalarca ulaşımın engellendiği 15 petrol deposundan 14'ünün ulaşıma açıldığı, yalnızca birinde grevin devam ettiği belirtildi.

    Grevin devam ettiği tek deponun, ülkenin Loire-Atlantique bölgesinde yer alan Donges petrol deposu olduğu aktarılırken Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT, bölgede tasarı geri çekilene kadar ucu açık grev yapacaklarını duyurdu.

    Rafinerilerde devam eden grevler nedeniyle ülkede hala benzin sıkıntısı yaşansa da ülke kamuoyunda, Fransız polisinin protestoculara uyguladığı şiddetin görüntüleri tartışılmaya başladı.Geçtiğimiz günlerde düzenlenen protestolarda çekilen birçok videoda Fransız polisinin göstericilere hatta yoldan geçenlere bile orantısız güç kullandığı ve yerlerde sürüklediği görülüyor.

    Dün sosyal paylaşım sitelerinde yer alan ve Toulouse'da çekilen bir videoda, polis, protestolar esnasında genç bir kızı saçından tutarak metrelerce sürüklüyor.Yine Toulouse'de 26 Mayıs'ta düzenlenen yürüyüşte çekilen videoda ise polis, yoldan geçen bir kadının önce boğazını sıkıyor, ardından yere düşürüyor.

    Fransız basını ise hem bu videoları ekranlarına taşımamakla hem de polis şiddetine dair haberlere ilgi göstermemekle suçlanıyor.İnternete düşen polis şiddeti videolarının bir kısmı ise güvenlik güçlerine zarar verdiği gerekçesiyle polis tarafından yayından kaldırıldı.

    Sendikalar ve hükümet, adeta bilek güreşi yaparken polis de düzenlenen her eylemde şiddetin dozunu giderek arttırıyor.

    Yeni tasarının en büyük savunucularından Başbakan Manuel Valls, yasada belki ufak değişikliklerin yapılabileceğini ancak çok tartışılan ve işverenleri, gerektiği durumlarda işçi haklarını koruyan kanunlardan muaf tutacak 2. maddeye dokunmayacaklarını söylemişti.

    Valls'in sendikalarla yaşadığı bu polemik kamuoyunda da geniş yankı buluyor. Odoxa araştırma şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, 10 Fransız'dan 6'sı Valls'in çalışma yasa tasarısı baskısı karşısında daha fazla dayanamayacağı görüşünde.

    Fransızların yüzde 60'ı, Valls'in yasayı geri çekeceğini ya da sendikaların istediği değişiklikleri yapacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 72'si ise yasayı geri çekmesi durumunda Valls'in istifa etmesi gerektiğini kaydediyor.

    Tasarı, 10 Haziran'da Senato'ya gelecek. Sendikaların amacı, grevleri o tarihe kadar uzatıp hükümete baskı yaparak geri adım attırmak.

    Fransız basınında yer alan çeşitli görüşlerde, haziranda başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde hükümetin daha fazla kaosu göze alamayacağı dolayısıyla yasayı ya geri çekeceği yada 2. maddede değişikliğe gideceği öngörülüyor.

    Uzmanlar, terör tehdidi nedeniyle olağanüstü hal uygulamasını Temmuz sonuna kadar uzatan Fransa'nın bir de üzerine bu ciddi grevlerle baş edemeyeceği, sosyalist hükümetin geri adım atacağı tahmininde bulunuyor.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ